Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

vana maja soojustamine

4 views
Skip to first unread message

Siim Kärtner

unread,
Jan 26, 2003, 1:54:39 PM1/26/03
to
Tere,
Plaanis soojustada ära elamiskõlblikuks garaazipealne ruum.Lae peale
läheb tõenäoliselt tselluvill puistena 20cm, põrandale või õigemini
garaazi lakke läheb vill 5-10 cm. Küsimus tekkis aga hoopis seinade
soojustamisega. Olemasolev sein on väljastpoolt selline:
krohv-krohvimatt-laudis-tuuletõke(kui on)-saepurutäidisega
karkass-laudis-saepuruplaat. Aurutõket pole ega ka vist tule. Mõte oli
peale panna lihtsalt 10 cm peno, vuugid vahtu täis lasta ja siis nagu
ikka võrk ja vastavad krohvikihid.
Hakkasin aga mõtlema kas nii on ikke õige. Villaga soojustamisest võib
igalt poolt leida pildi jm materjali kuidas teha, peno kohta aga õieti
mitte. Samas tundub, et penoga tehes saab kõige kiiremini ja lihtsamini
läbi.
Kivimaja penoga soojustades ei juhtu midagi, aga kas minu seina puhul ei
või tekkida seda nn seinte hingamisprobleemi? Või peaks peno ja vana
seina vahele jätma õhuvahe (kui palju?) nii et alt õhk sisse ja ülalt
välja pääseb? Kuid kas siis soojustusest mitte vähem tolku pole?
Ehk on kellelgi antud teemal jagada kasulikke kogemusi/teadmisi?

Tervitused,
Siim

Kalvi Teldre

unread,
Jan 27, 2003, 1:57:46 AM1/27/03
to
Tere!

"Siim Kärtner" <wa...@hot.ee> wrote in message
news:3E342EEE...@hot.ee...

> Kivimaja penoga soojustades ei juhtu midagi, aga kas minu seina puhul ei
> või tekkida seda nn seinte hingamisprobleemi? Või peaks peno ja vana
> seina vahele jätma õhuvahe (kui palju?) nii et alt õhk sisse ja ülalt
> välja pääseb? Kuid kas siis soojustusest mitte vähem tolku pole?
> Ehk on kellelgi antud teemal jagada kasulikke kogemusi/teadmisi?
>

Oot, õhuvahe? Siis pole soojustusest tolkugi kasu, kui õhuvahest soojus
jalga laseb. Sel juhul liigub õhuvahes välisõhk ja välisest soojustusest
pole kasu tolkugi. Teine asi on ideaalselt ummuksis olev õhuvahe. Siis aga
kaotad just selle, mida mõtled (niiskus jääb ikkagi). Küll aga tekitab
õhuvahe täiendava tingliku soojustuskihi nagu akna vahel.

Kalvi


Hendrik Karilaid

unread,
Jan 27, 2003, 2:39:22 AM1/27/03
to
> Hakkasin aga mõtlema kas nii on ikke õige. Villaga soojustamisest võib
> igalt poolt leida pildi jm materjali kuidas teha, peno kohta aga õieti
> mitte. Samas tundub, et penoga tehes saab kõige kiiremini ja lihtsamini
> läbi.
Puumaja saad väljastoolt soojustada ainult
villaga+tuuletõke+tuulutusvahe+välisvooder. Kui soovid penokaga, siis ainult
seestpoolt, nii et konstruktsioonid väljapoole jäävad. Välisõhk sisaldab
vähem niiskust.

> Kivimaja penoga soojustades ei juhtu midagi, aga kas minu seina puhul ei

Oled kindel. Minuarust oleneb kivimajast. Osad materjalid ei kannata
niiskust. Kui väljapoole peno paigaldad, siis pead kõik üsna õhutiheda
tegema ja konstruktsioonid soojaks kütma, et sinna niiskust ei imenduks.
Maast tulev niiskus peab olema kah tõkestatud.

Pole spetsialist, kuid sellised asjad on kõrva jäänud.
Hendrik


Reino Vainaste

unread,
Jan 27, 2003, 7:16:57 AM1/27/03
to
On Mon, 27 Jan 2003 09:39:22 +0200, "Hendrik Karilaid"
<Hendrik....@mail.ee> wrote:

>. Kui soovid penokaga, siis ainult
>seestpoolt, nii et konstruktsioonid väljapoole jäävad. Välisõhk sisaldab
>vähem niiskust.
>

kas mõned penosordid niiskust läbilaskvad polnud, nö spetsiaalselt
seinade soojustamiseks

sest viimasel ajal on ikka väga palju maju, mis just pealt
sellega kaetud (Kohtuhoone Trt-s näiteks)

Reino


0 new messages