Salve
> * dacă nu există alte markere de direcţie, algoritmul bidirecţional va
> inversa literele care ştie că se scriu de la stânga la dreapta.
Aha ! Înțeleg acum că UNICODE e „bidirecțional” de felul lui. Așadar, în mod normal, n-am nevoie de impus nimic cu dir.
Doar dacă vreau să fac perversități de genul: text ebraic sau arab în ordine left-to-right.
Cam așa cum zici:
>
> Ex: Să zicem că avem textul ăsta (ordinea e cea din fişier, literele mari
> se presupune că trebuie afişate rtl):
> romana1 ARABA1 romana2
> Pe ecran, asta va apărea ca:
> romana1 1ABARA romana2
>
> Până aici e clar, zic eu. E, acu să zicem că vrei, ca în exemplul ăla de la
> link, să arăţi ordinea literelor în fişier, adică vrei să apară ceva de
> genul:
> În fişier, cuvantul 1ABARA este scris în ordinea ARABA1.
>
> Ca să afişezi ARABA1 (adică să scrii literele arabe de la stânga la
> dreapta), trebuie să "cotropeşti" setarea implicită, deci ai nevoie de lro.
Păi atunci, pentru mine atributul dir e un moft: în înregistrările mele nu apar sofisticării de astea. Îl abandonez !
> E mai clar acu' sau e şi mai rău? (că fix la fel n-are cum să fie :P)
Sper c-am înțeles (ar fi o performanța pentru un ardelean ca mine să priceapă din prima :-)
>
> Andrei Cipu
Mersi,
Dan Matei
Totul depinde de ce combinaţii ai acolo, şi numai tu ştii asta :)
După cum scrie şi în standard:
"[...]in the case of bidirectional text, there are circumstances where
an implicit bidirectional ordering is not sufficient to produce
comprehensible text. To deal with these cases, a minimal set of
directional formatting codes is defined to control the ordering of
characters when rendered. This allows exact control of the display
ordering for legible interchange and also ensures that plain text used
for simple items like filenames or labels can always be correctly
ordered for display."
http://www.unicode.org/reports/tr9/tr9-15.html#3.1_Bidirectional_Behavior
Andrei