richard
unread,May 29, 2012, 12:07:32 PM5/29/12Sign in to reply to author
Sign in to forward
You do not have permission to delete messages in this group
Either email addresses are anonymous for this group or you need the view member email addresses permission to view the original message
to Diacritice
încerc să fac gvimul să poată scrie cu diacritice.
pe windows 7, în orice aplicație, mai puțin cele "foarte" user
friendly merg corect cu altgr (spre exemplu, yahoo messenger, care
captează altgr+s și îl reinterpretează ca alt+s, activând meniul),
folosind, evident, keymapul romanian (programmers).
dacă deschid un fișier codat utf8, randat cu DejaVu Sans Mono, ș și ț
apar corect.
dacă încerc, în schimb, să tastez altgr+s sau altgr+t pentru a obține
ș/ț, apar semne de întrebare.
comanda ga confirmă codul caracterelor citit (539, respectiv 537).
semnele de întrebare sunt - evident - semne de întrebare, ga zice că
au codul 63.
în mod interesant chestia asta se întâmplă și în putty, indiferent de
locale-ul setat pe server.
am încercat și schimbând termencoding pe ucs-2le, ucs-2, utf-16 și
utf16-le (windows ar utiliza unul dintre ele în reprezentarea
internă). la fel de interesant, dacă pun encoding=iso-8859-16 în vimrc
(care ar avea toate diacriticele mapate) și pun encoding default -
romanian - în setările de localizare, gvim crapă (urât, cu send error
report).
o mapare de tipul următor dă rateu:
:imap <A-s> <C-v>u0219
pentru că alt+s va tasta ș doar din alt stânga, pe când alt dreapta va
fi interpretat direct de windows, și va tasta ?. chestia asta se
confirmă prin faptul că dacă trec pe engleză, unde alt dreapta
functionează ca alt, altdreapta+s tastează ș prin mapările de vim (cu
bonusul că nici un alt program nu mai poate tasta ș acum).
problema cred că se rezumă la: ce encoding folosește intern windows și
ce encodinguri trebuie să stabilesc în vim pentru a capta și
reinterpreta corect ș și ț din keymapul romanian (programmers) ?
aparent, doar ș și ț nu merg. €, â, î și ă merg.