Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Symbol π

15 views
Skip to first unread message

petr zemánek

unread,
Mar 15, 2013, 10:27:44 AM3/15/13
to
Dobry den,
chtel bych pozadat o radu - v GeoGebre jsem vygeneroval nekolik obrazku, ktere vkladam do TeXu pomoci kodu v PGF/Tikz. Ve vystupu se ovsem vyskytuje symbol π. Preklad s timto symbolem nefunguje (dostavam hlaseni: Undefined control sequence.
\GenericError ... ). Je mozne jej rucne nahradit pomoci "pi" nebo primo cislem. Ale zajimalo by me, zda je mozne nejak nadefinovat prikaz, ktery by vzdy, kdyz LaTeX narazi na symbol π, jej nahradil jako "pi". Nebo jej nejak deklarovat, aby ho LaTeX dokazal precist - pouzivam kodovani utf-8.

Robert Marik

unread,
Mar 15, 2013, 11:18:06 AM3/15/13
to Czech and Slovak TeX-related mailing list
Neda se to udelat podobne jako tohle?
http://www.tex.ac.uk/cgi-bin/texfaq2html?label=activechars

To define the character “z” as a command, one would say something like:

\catcode`\z=\active
\def z{Yawn, I'm tired}%

and each subsequent “z” in the text would become a yawn.

Robert Marik

2013/3/15 petr zemánek <petr.z...@gmail.com>:
> Dobry den,
> chtel bych pozadat o radu - v GeoGebre jsem vygeneroval nekolik obrazku, ktere vkladam do TeXu pomoci kodu v PGF/Tikz. Ve vystupu se ovsem vyskytuje symbol π. Preklad s timto symbolem nefunguje (dostavam hlaseni: Undefined control sequence.
> \GenericError ... ). Je mozne jej rucne nahradit pomoci "pi" nebo primo cislem. Ale zajimalo by me, zda je mozne nejak nadefinovat prikaz, ktery by vzdy, kdyz LaTeX narazi na symbol π, jej nahradil jako "pi". Nebo jej nejak deklarovat, aby ho LaTeX dokazal precist - pouzivam kodovani utf-8.
> _______________________________________________
> csTeX mailing list
> cs...@cs.felk.cvut.cz
> http://lists.felk.cvut.cz/mailman/listinfo/cstex

Robert Marik

unread,
Mar 15, 2013, 11:21:03 AM3/15/13
to Czech and Slovak TeX-related mailing list
Pekny den, aha, tak asi ne, tady se na to nekdo ptal:
http://tex.stackexchange.com/questions/86297/catcodes-of-unicode-characters-with-usepackageutf8inputenc

Pekny den. Robert Marik

2013/3/15 Robert Marik <ma...@mendelu.cz>:
> Neda se to udelat podobne jako tohle?
> http://www.tex.ac.uk/cgi-bin/texfaq2html?label=activechars
>
> To define the character “z” as a command, one would say something like:
>
> \catcode`\z=\active
> \def z{Yawn, I'm tired}%
>
> and each subsequent “z” in the text would become a yawn.
>
> Robert Marik
>
> 2013/3/15 petr zemánek <petr.z...@gmail.com>:
>> Dobry den,
>> chtel bych pozadat o radu - v GeoGebre jsem vygeneroval nekolik obrazku, ktere vkladam do TeXu pomoci kodu v PGF/Tikz. Ve vystupu se ovsem vyskytuje symbol π. Preklad s timto symbolem nefunguje (dostavam hlaseni: Undefined control sequence.
>> \GenericError ... ). Je mozne jej rucne nahradit pomoci "pi" nebo primo cislem. Ale zajimalo by me, zda je mozne nejak nadefinovat prikaz, ktery by vzdy, kdyz LaTeX narazi na symbol π, jej nahradil jako "pi". Nebo jej nejak deklarovat, aby ho LaTeX dokazal precist - pouzivam kodovani utf-8.

Michal Hoftich

unread,
Mar 15, 2013, 12:21:12 PM3/15/13
to Czech and Slovak TeX-related mailing list
Zdravím, zkuste:

\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage{newunicodechar}
\newunicodechar{π}{pi}

MH

Dne 15. března 2013 16:21 Robert Marik <ma...@mendelu.cz> napsal(a):
Pekny den, aha, tak asi ne, tady se na to nekdo ptal:
http://tex.stackexchange.com/questions/86297/catcodes-of-unicode-characters-with-usepackageutf8inputenc

Pekny den. Robert Marik

2013/3/15 Robert Marik <ma...@mendelu.cz>:
> Neda se to udelat podobne jako tohle?
> http://www.tex.ac.uk/cgi-bin/texfaq2html?label=activechars
>
> To define the character “z” as a command, one would say something like:
>
>     \catcode`\z=\active
>     \def z{Yawn, I'm tired}%
>
> and each subsequent “z” in the text would become a yawn.
>
> Robert Marik
>
> 2013/3/15 petr zemánek <petr.z...@gmail.com>:
>> Dobry den,
>> chtel bych pozadat o radu - v GeoGebre jsem vygeneroval nekolik obrazku, ktere vkladam do TeXu pomoci kodu v PGF/Tikz. Ve vystupu se ovsem vyskytuje symbol π. Preklad s timto symbolem nefunguje (dostavam hlaseni: Undefined control sequence.
>> \GenericError  ...  ). Je mozne jej rucne nahradit pomoci "pi" nebo primo cislem. Ale zajimalo by me, zda je mozne nejak nadefinovat prikaz, ktery by vzdy, kdyz LaTeX narazi na symbol π, jej nahradil jako "pi". Nebo jej nejak deklarovat, aby ho LaTeX dokazal precist - pouzivam kodovani utf-8.

Zdenek Wagner

unread,
Mar 15, 2013, 1:03:40 PM3/15/13
to Czech and Slovak TeX-related mailing list
Pokud použijete XeLaTeX, pak se opravdu vytiskne π, pokud máte font
obsahující řecká písmena. Můžete použít např. GNU FreeFont. Pokud
chcete mít hlavní text jiným fontem, který řečtinu nemá, pak bych
přepnutí řešil pomocí balíčku ucharclasses. Lualatex také vytiskne π,
pokud máte font s řečtinou. Pokud máte vážný důvod k tomu, abyste
zůstal u 8bitového TeXu, pak je vhodnější aktivovat ve formátu encTeX
(instrukce pro TeX Live mohu poslat) a mělo by fungovat toto:

\mubyte \PI π\endmubyte
\def\PI{\ensuremath{\pi}}

Dne 15. března 2013 17:21 Michal Hoftich <micha...@gmail.com> napsal(a):
> Zdravím, zkuste:
>
> \usepackage[utf8]{inputenc}
> \usepackage{newunicodechar}
> \newunicodechar{π}{pi}
>
> MH
>
> Dne 15. března 2013 16:21 Robert Marik <ma...@mendelu.cz> napsal(a):
>
>> Pekny den, aha, tak asi ne, tady se na to nekdo ptal:
>>
>> http://tex.stackexchange.com/questions/86297/catcodes-of-unicode-characters-with-usepackageutf8inputenc
>>
>> Pekny den. Robert Marik
>>
>> 2013/3/15 Robert Marik <ma...@mendelu.cz>:
>> > Neda se to udelat podobne jako tohle?
>> > http://www.tex.ac.uk/cgi-bin/texfaq2html?label=activechars
>> >
>> > To define the character “z” as a command, one would say something like:
>> >
>> > \catcode`\z=\active
>> > \def z{Yawn, I'm tired}%
>> >
>> > and each subsequent “z” in the text would become a yawn.
>> >
>> > Robert Marik
>> >
>> > 2013/3/15 petr zemánek <petr.z...@gmail.com>:
>> >> _______________________________________________
>> >> csTeX mailing list
>> >> cs...@cs.felk.cvut.cz
>> >> http://lists.felk.cvut.cz/mailman/listinfo/cstex
>>
>> _______________________________________________
>> csTeX mailing list
>> cs...@cs.felk.cvut.cz
>> http://lists.felk.cvut.cz/mailman/listinfo/cstex
>
>
>
> _______________________________________________
> csTeX mailing list
> cs...@cs.felk.cvut.cz
> http://lists.felk.cvut.cz/mailman/listinfo/cstex
>



--
Zdeněk Wagner
http://hroch486.icpf.cas.cz/wagner/
http://icebearsoft.euweb.cz

petr zemánek

unread,
Mar 20, 2013, 3:10:10 PM3/20/13
to Czech and Slovak TeX-related mailing list
Dobry den,
dekuji za radu - tohle funguje skvele.
S pozdravem
PZ

Dne pátek, 15. března 2013 17:21:12 UTC+1 Michal Hoftich napsal(a):
0 new messages