Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Re: Spuštění ConTeXtu

3 views
Skip to first unread message

Vit Zyka

unread,
May 4, 2008, 2:52:42 PM5/4/08
to Czech and Slovak TeX-related mailing list
Anglicka verze ConTeXt on Excursion je zastarala. Doporucuji pouzivat
jeji cesky, aktualizovany a o cesko-slovenska specifika rozsireny
preklad. Vysel ve Zpravodaji 2-4 2006 a je tez k dispozici na odkazu
http://wiki.contextgarden.net/ConTeXt_on_Excursion%2C_translations

Vit Zyka

Procházka Lukáš Ing. - Pontex s. r. o. wrote:
> Zdravím účastníky konference,
>
> chtěl bych se zeptat někoho, kdo praktikuje ConTeXt. Mám nainstalovaný
> TeXLive2007 (WinXP). Mám staženou příručku ke ConTeXtu "ms-cb-en.pdf".
> Zde se v jedné z prvních kapitol píše, jak přeložit nejjednodušší
> ConTeXtový vstupní soubor Text.tex o obsahu -
>
> \starttext
> Hello World
> \stoptext
>
> - cituji:
>
> "... If you want to process a CONT EXT input file, you might type at the
> command line prompt:
> context filename
> The availability of the batch command context depends on the system
> you’re using.
> Ask your system administrator the command you use to start CONT EXT. If
> your filename
> is myfile.tex this can be:
> context myfile
> the extension .tex is not needed.
> After pressing Enter processing will be started. CONT EXT will show
> processing informa-
> tion on your screen. If processing is succesful the command line prompt
> will return and
> CONT EXT will produce a dvi or pdf file. ..."
>
> Když tedy napíši "context Test.tex", objeví se hláška, že "context" není
> názvem žádného spustitelného souboru.
>
> Pro jistotu jsem zkusil i "texexec Test.tex", ale rovněž bezúspěšně:
> tentokrát beze hlášky o nenalezeném souboru (dokonce se příkazová řádka
> na chvilku "odmlčela"), ale žádný výpis, žádný nový (přeložený) soubor.
>
> Toto je strom souborů "context.*" v instalaci TL2007 (přikládám obrázek,
> ale nevím, jestli úspěšně projde poštovním automatem):
>
>
>
> Čím tedy spustit ConTeXt? Nebo mám nějak modifikovat instalaci TL?
>
> Předem děkuji za odpověď.
>
> S pozdravem
>
> Lukáš Procházka


"Procházka Lukáš Ing. - Pontex s. r. o."

unread,
May 5, 2008, 2:48:13 AM5/5/08
to Czech and Slovak TeX-related mailing list
... Děkuji za odkaz. Stáhnul jsem si aktualizovanou verzi "Exkurze
kontextem".

- Je uveden následující způsob spouštění ConTeXtu, cituji:

context mujsoubor

nebo, když je řádně nainstalován TEXMFSTART a TEXEXEC:

texmfstart texexec --pdf mujsoubor

Zkusil jsem obě varianty, ale bezúspěšně. Kde by mohla být chyba?

Lukáš Procházka

P. S.:

Na http://wiki.contextgarden.net/ConTeXt_on_Excursion%2C_translations je
uveden chybný link na bulletin CSTUG o ConTeXtu. Je uveden
http://cstug.cz/bulletin, ale má být zřejmě http://bulletin.cstug.cz.

> _______________________________________________
> csTeX mailing list
> cs...@cs.felk.cvut.cz
> http://lists.felk.cvut.cz/mailman/listinfo/cstex

LPr.vcf

Vit Zyka

unread,
May 5, 2008, 4:48:37 AM5/5/08
to Czech and Slovak TeX-related mailing list
Procházka Lukáš Ing. - Pontex s. r. o. wrote:
> - Je uveden následující způsob spouštění ConTeXtu, cituji:
>
> context mujsoubor
>
> nebo, když je řádně nainstalován TEXMFSTART a TEXEXEC:
>
> texmfstart texexec --pdf mujsoubor
>
> Zkusil jsem obě varianty, ale bezúspěšně. Kde by mohla být chyba?

Pozadoval jste, aby s TL byl instalovan i ConTeXt? Pokud neni znam
prikaz texexec, ConTeXt neni radne nainstalovan. Pokud neni znam
texmfstart, mate hodne starou verzi ConTeXtu, rozhodne ne tu z TL 2007.

> P. S.:
>
> Na http://wiki.contextgarden.net/ConTeXt_on_Excursion%2C_translations je
> uveden chybný link na bulletin CSTUG o ConTeXtu. Je uveden
> http://cstug.cz/bulletin, ale má být zřejmě http://bulletin.cstug.cz.

Dekuji, opraveno.

VZ

"Procházka Lukáš Ing. - Pontex s. r. o."

unread,
May 5, 2008, 5:15:42 AM5/5/08
to Czech and Slovak TeX-related mailing list
... Ano, při instalaci TL2007 jsem zaškrtnul i instalaci ConTeXtu.

OS zná příkaz texexec - v instalačním adresáři mám:

C:\TeXLive2007\bin\win32\texexec.bat
C:\TeXLive2007\texmf\doc\man\man1\texexec.1
C:\TeXLive2007\texmf-dist\context\config\texexec.rme
C:\TeXLive2007\texmf-dist\scripts\context\perl\texexec.pl
C:\TeXLive2007\texmf-dist\scripts\context\perl\texexec.rme
C:\TeXLive2007\texmf-dist\scripts\context\ruby\texexec.rb
C:\TeXLive2007\texmf-dist\scripts\context\stubs\mswin\texexec.bat
C:\TeXLive2007\texmf-dist\scripts\context\stubs\unix\texexec

OS zná i příkaz texmfstart - spuštění bez parametrů, naběhne help o
spouštění z příkazového řádku.

OS nezná příkaz context.

Obsah texexec.bat je:

@echo off
texmfstart texexec.rb %*

Nevím ovšem, kde hledat texexec.rb. A - jako se při instalaci TL2007
instaluje i Perl (v adresáři c:\TeXLive2007\perltl) - instaluje se
automaticky i Ruby (do jakého adresáře)? Nebo jej mám doinstalovat?

Děkuji za trpělivost.

Lukáš Procházka

LPr.vcf

Vit Zyka

unread,
May 5, 2008, 6:59:53 AM5/5/08
to Czech and Slovak TeX-related mailing list
Procházka Lukáš Ing. - Pontex s. r. o. wrote:
> ... Ano, při instalaci TL2007 jsem zaškrtnul i instalaci ConTeXtu.
>
> OS zná příkaz texexec - v instalačním adresáři mám:
>
> C:\TeXLive2007\bin\win32\texexec.bat
> C:\TeXLive2007\texmf\doc\man\man1\texexec.1
> C:\TeXLive2007\texmf-dist\context\config\texexec.rme
> C:\TeXLive2007\texmf-dist\scripts\context\perl\texexec.pl
> C:\TeXLive2007\texmf-dist\scripts\context\perl\texexec.rme
> C:\TeXLive2007\texmf-dist\scripts\context\ruby\texexec.rb
> C:\TeXLive2007\texmf-dist\scripts\context\stubs\mswin\texexec.bat
> C:\TeXLive2007\texmf-dist\scripts\context\stubs\unix\texexec
>
> OS zná i příkaz texmfstart - spuštění bez parametrů, naběhne help o
> spouštění z příkazového řádku.
>
> OS nezná příkaz context.

Tento prikaz nepouzivam, pouze jsem jej vyzkousel pri prekladu manualu.
V me instalaci funguje, ale doporucuji texmfstart.

> Obsah texexec.bat je:
>
> @echo off
> texmfstart texexec.rb %*
>
> Nevím ovšem, kde hledat texexec.rb. A - jako se při instalaci TL2007
> instaluje i Perl (v adresáři c:\TeXLive2007\perltl) - instaluje se
> automaticky i Ruby (do jakého adresáře)? Nebo jej mám doinstalovat?

Ruby mam instalovane separatne, nevim tedy, zda se o to stara TL.
Texmfstart by se mel postarat o to, aby se spustily stare scripty v
Perlu, neni-li Ruby. Pravdepodobne to z nejakeho duvodu u vas selhalo.

texexec.rb se najde v texmf-dist/scripts/context/ruby

VZ

--
=========================================================
Ing. Vít Zýka, Ph.D. TYPOkvítek, Czech Republic

computer vision application aplikace pocitacoveho videni
database publishing databazove publikovani
scientific book typesetting sazba odbornych publikaci

tel.: (+420) 777 198 189 www: http://typokvitek.com
=========================================================

0 new messages