KOS je imao svoje ljude u vrhu hrvatskih drzavnih institucija te u samom vrhu HDZ-a

637 views
Skip to first unread message

domagoj_...@yahoo.com

unread,
Jan 7, 2007, 1:30:26 PM1/7/07
to CRO NEWS
http://www.necenzurirano.com/index.php?option=com_content&task=view&id=82&Itemid=1


KOS je imao svoje ljude u vrhu hrvatskog obavještajnog sustava, u vrhu
HDZ-a i a visokim pozicijama u hrvatskoj vojsci

U svjedočenju pred Haaškim sudom, tijekom suđenja Slobodanu
Miloševiću, dana 11.11.2002., bivši oficir KOS-a Mustafa Čandić
detaljno je govorio o aktivnostima i djelovanju Kontraobaještajne
službe (KOS-a) JNA u Republici Hrvatskoj, početkom Domovinskog rata,
odnosno početkom procesa državnog osamostaljivanja Hrvatske od bivše
SFRJ. Čandićevo svjedočenje govori u prilog tvrdnjama koje sam
iznosio u ranijim tekstovima, na temelju dokumentacije o provedbi
akcije ,,Janjičar", da je KOS imao svoje ljude u samom vrhu
hrvatske vojne konraobavještajne službe SIS, a dokumenti i događaji
ukazuju da je jedan od KOS-ovih doušnika u MORH-u bio osobno Josip
Perković, bivši šef UDB-e za Hrvatsku i ratni šef SIS-a i pomoćnik
ministra obrane RH.

Čandić o KOS-ovim operacijama u Hrvatskoj - Labrador

Tijekom haaškog svjedočenja u procesu protiv Miloševića, Čandić
je otkrio brojne detalje vezane uz djelovanje KOS-a JNA u Hrvatskoj.

,,U Zagrebu smo uspostavili jaku mrežu suradnika. Posebno jaka mreža
suradnika bila je među dužnosnicima državne sigurnosti Republike
Hrvatske, i visokopozicioniranim dužnosnicima stranke HDZ. Bilo je to
u sklopu operacije ,,Labrador", kada smo poduzimali nekoliko akcija,
točnije terorističkih akcija, a kada su hrvatske vlasti otkrile ove
akcije, članovi grupe ,,Labrador" pobjegli su u Beograd sa svim
dokumentima. Nakon njihova dolaska u Begrad uspostavljen je odjel za
propagandno ratovanje, taj je odjel kratko nazvan Opera, te je njihovo
sjedište bilo smješteno u zrakoplovnom sjedištu pokraj komande
zračnih snaga i protuzračne obrane".

Opisujući konkretne aktivnosti grupe ,,Labrador" i njihovih
suradnika u Hrvatskoj, Čandić je otkrio kako je KOS-ova grupa
operativaca u Hrvatskoj razvila široku mrežu suradnika koji su
sudjelovali u KOS-ovim akcijama protiv osamostaljivanja Hrvatske.

,,Dok je mreža suradnika grupe Labrador u Zagrebu bila aktivna,
obavili su teroristički napad na groblju Mirogoj, te je minirano
židovsko groblje na Mirogoju, te se tako pokušalo prikazati hrvatske
vlasti kao profašističke i stvoriti sukob izmeđ židovske zajednice
i vlasti u Zagrebu ... Oficir zadužen za operaciju Labrador bio je
šef organa bezbednosti Slobodan Rakočević, u Zemunu, dok je
operativno grupi bio nadređen pukovnik Ivan Sabolović i major Čedo
Knežević, oni su održavali vezu sa suradnicima u Zagrebu i sa
osobama koje su surađivale sa KOS-om u službama državne sigurnosti
koje su koordinirale ove aktivnosti i o svemu slale izvješća kao i
informacije o tomu što se događa u samom vodstvu Hrvatske.

KOS-ova akcija ,,Opera"

Čandić je govorio i o planiranom nastavku KOS-ove akcije
,,Labrador" - akciji ,,Opera".

,,Pa kad je reč o "Operi". Ja moram prvo da kažem da sam od jednog
od ključnih aktera "Opere", Radenka Radojčića, saznao da su
izrađeni detaljni i konkretni planovi "Opere" za prostor Republike
Bosne i Hercegovine odnosno, prvo Republike Hrvatske, pa onda Bosne i
Hercegovine, a on mi je konkretno ispričao i bio svedok toga za
nekoliko izvedenih tih operativnih akcija u okviru "Opere". Kao prvu ja
ću pomenuti jednu akciju koja je imala za cilj da se hrvatska vlast
prikaže fašističkom, jer se na prostoru Srbije uz granicu sa
Republikom Hrvatskom nalazilo dosta hrvatskog življa, znači u Srbiji,
koje je svakodnevno terorisalo od strane dobrovoljačkih jedinica
Šešelja, Arkana, i braće Jović iz Pazove. Znači bacane su im bombe
kašikare u dvorišta, u kuće i bili su zastrašivani. Mnogi od njih
su bežali u Hrvatsku i da bi to ispalo da niko njih ne tera. Izvedena
je akcija gde je u Dnevniku Televizije Beograd, u centralnom delu
Dnevnika, puštena informacija, odnosno razgovor između dva čelnika
HDZ. Jedan čelnik HDZ predstavljao se kao čelnik HDZ iz Zagreba, a
drugi čelnik HDZ bio je čelnik HDZ iz Iloka. Gledao sam taj Dnevnik,
po glasovima poznao da su akteri ta dvojica čelnika HDZ bili u stvari
s jedne strane Radenko Radojčić, a s druge strane potpukovnik Ivan
... poznao sam njegove glasove. Čelnik HDZ iz Zagreba je dao naredbu
čelniku HDZ iz Iloka da mobiliše kompletno hrvatsko stanovništvo u
Srbiji, znači uz granicu sa Republikom Hrvatskom i da u roku od dva
dana da se upute prema Zagrebu. Čelnik HDZ iz Iloka u tom razgovoru
kaže da je to nemoguće, da će to biti teško ... To je bila
dezinformacija, sastavljen znači unapred razgovor dvojice ljudi aktera
"Opere" Ivana ... i Radenka Radojčića, i razgovor je bio te dvojice
ljudi da bi se isceniralo kao stvarnost da su to pravi akteri HDZ iz
Zagreb i Iloka."

Nadalje, Čandić opisuje način rada grupe Opera u smislu širenja
dezinformacija i posebnih akcija propagandnog rata i širenja panike
među Hrvatima.

,,"Opera" je imala širok asortiman tehničkih sredstava za montažu
znači,s ve im je bilo dostupno od informacija do tehnike. Tako da su
mogli da montiraju razgovore odnosno snimke kako to njima ide u prilog
odnosno, shodno planu kako je bio napravljen kako sam reko za Hrvatsku
BIH. I uvek je bilo to skopčano taj deo propagandnog delovanja odnosno
što se čuje, odnosno pročita sa ne čim što se izvede na terenu
što je u domenu terorističke akcije ... Evo navešću primer
razgovora između Mileta Dedakovića Jastreba, branitelja Vukovara i
generala Antona Tusa u Zagrebu. Na osnovu prisluškivanih razgovora u
više navrata između ove dvojice napravljen je jedan razgovor znači,
sa isečcima u kome Mile Dedaković od Tusa traži pomoć u
naoružanju, a ovaj mu kaže da ne računa ni na kakvu pomoć i da je
prepušten sam sebi da se bori kako zna i ume. U operaciji "Opera" bio
je delom angažovan i drugi detašman kontraobaveštajne grupe iz
Zagreba pre svega sa svojim ljudstvom. Potpukovnik Ivan, Radenko kao
saradnik iz grupacije "Labrador" koji je došao u Beograd, zatim Slavko
Malobabić koji je takođe bio saradnik drugog ... Znači, oni su bili
akteri "Opere". Da tačno je da sam govorio o operativnoj akciji
"Proboj 2", na čijem čelu je bio major Karan Ljuban, sa ekipom u
kojoj je bio. Uvek je na teren u istočnu Slavoniju išao i Katančić
Ivica iz tehničkog tog dela centralne kontraobaveštajne grupe i ...
svaki put nosio kameru i naravno automatsku pušku pošto se tamo i
borio. U nekoliko navrata Katančić Ivica je snimljene materijale sa
masakriranim telima donosio u centralnu kontraobaveštajnu grupu i da
bi nam pokazao šta Hrvati rade Srbima u tom delu Istočne Slavonije.
To su stvarno bili jezivi snimci. Neke od tih video kaseta sam ja video
na Televiziji Beograd, ovaj, i prepoznao da se radi o snimcima koje je
Katančić Ivica snimio na prostorima Slavonije. Kada je reč o samom
izjašnjavanju Katančić Ivice, i Karana Ljubana da se radi o žrtvama
Srbima, meni kao oficiru je nelogično da Hrvati urade masakr i pokolj
na jednom prostoru i da taj teren koji su osvojili da napuste da bi
došao jedan Katančić Ivica da to snimi, i da donese u Beograd.
Mislim da se radi suprotno, da su to bile žrtve Hrvati, a u stvari
prikazivano kao da su žrtve Srbi."

Široka mreža KOS-ovih špijuna

Prema Čandićevim riječima, KOS je spostavu mreže suradnika u
Hrvatskoj započeo još 1989. godine, a nastavio tijekom cijele 1990. i
1991. godine. Mreža je kasnijim djelovanjem KOS-a proširena na sva
područja civilnog društva. Glavni ciljevi angažiranja suradnika
KOS-a i stvaranja suradničke mreže bili su: tijela vlasti, policije,
mediji, gospodarstvo, škole, vojska i ostale insitucije, kao što je
to i osobno svjedočio ovaj bivši oficir KOS-a u procesu protiv
Miloševića pred Haaškim sudom.

Najšira mreža suradnika KOS-a uspostavljena je u hrvatskim
obavještajnim službama, policiji i vojsci, te sa najvišim državnim
dužnosnicima, kao što to tvrdi Čandić. On, međutim, u ovom
svjedočenju ne navodi imena. Ona ostaju skrivena do danas. Međutim,
potpuno je izvjesno da je KOS imao svoje špijune tih godina u svim
hrvatskim institucijama. Posljedično, možemo samo pretpostaviti da su
neki od njih i danas živi, te moguće obnašaju i dalje visoke
državne i vojne dužnosti ili uživaju povlaštene državne mirovine.

Broj tada nadređenih oficira KOS-a u mreži zaduženoj za Hrvatsku
brojao je oko tri stotine i pedeset visokih oficira KOS-a.

Prema nekim informacijama ukupna mreža njihovih suradnika kretala se
oko 670 KOS-ovih doušnika u hrvatskim redovima. Dokumentacija akcije
,,Janjičar" koju je pokrenuo Josip Perković (sa ciljem prikrivanja
KOS-ova djelovanja u Hrvatskoj i vrlo vjerojatno kao sastavni dio
širih KOS-ovih operacija) u hrvatskim redovima, svakako ukazuje na
točnost ovih informacija koje je u Haagu svjedočeći izrekao bivši
KOS-ovac Mustafa Čandić.

Domagoj Margetić

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages