Cluj tech meetups

12 views
Skip to first unread message

Andrei Ursan

unread,
Jun 16, 2011, 11:11:00 AM6/16/11
to cj...@googlegroups.com
Salut,

Daca sunteti interesati de meetupuri tehnice take a look at this:

(momentan socializare adica drink-up si dupa prin iulie si meetupuri tehnice).

Si acuma putin intro. Cluj.rb este un meetup dedicat pasinatilor de Ruby si Rails + ca au mai fost prezentari de Javascript, Objective-C, Amazon Web Services etc..., dar dupa cum observati din primul link, la urmatorul Drink-up vrem sa facem un plan al urmatoarelor intalniri + vrem sa mergem de la Cluj.rb la Cluj.dev (asta daca toti suntem deacord) => astfel sa fim oficial pe mai multe tehnologii.

Oricum probabil din Iulie o sa reluam meetupurile tehnice dar pana atunci daca aveti chef de un beer, that will be cool, doar dati un RSVP. Btw toti suntem fani Open Source si ne place github ;) https://github.com/clujrb.

So o bere?

Regards,
Andrei.


--
Andrei Ursan
skype: andrei.ursan

Stas Sușcov

unread,
Jun 16, 2011, 11:33:34 AM6/16/11
to cj...@googlegroups.com
În data de Jo, 16-06-2011 la 18:11 +0300, Andrei Ursan a scris:
> Salut,
>
> Daca sunteti interesati de meetupuri tehnice take a look at this:
>
> http://www.meetup.com/cluj-rb/events/22410981/
> http://www.meetup.com/cluj-rb/events/17329113/ (momentan socializare
> adica drink-up si dupa prin iulie si meetupuri tehnice).
>
> Si acuma putin intro. Cluj.rb este un meetup dedicat pasinatilor de
> Ruby si Rails + ca au mai fost prezentari de Javascript, Objective-C,
> Amazon Web Services etc..., dar dupa cum observati din primul link, la
> urmatorul Drink-up vrem sa facem un plan al urmatoarelor intalniri +
> vrem sa mergem de la Cluj.rb la Cluj.dev (asta daca toti suntem
> deacord) => astfel sa fim oficial pe mai multe tehnologii.
>
> Oricum probabil din Iulie o sa reluam meetupurile tehnice dar pana
> atunci daca aveti chef de un beer, that will be cool, doar dati un
> RSVP. Btw toti suntem fani Open Source si ne place
> github ;) https://github.com/clujrb.
>
> So o bere?
>
>

Salut,
faină inițiativa, totuși îmi lasă ceva semne de întrebare.

De ce vă place să vă fragmentați? Am tot scris și am invitat lume la
TechTalks, și nu pentru că am eu ceva cu alte evenimente, ci tocmai
pentru a păstra cumva o continuitate. Era frumos dacă erau invitați și
persoanele de pe cjlug.

Din numărul de evenimente pe care le aveți în arhivă, meetup.com zice că
mai mult de 7-8 oameni (dintre care 3 organizatori) nu au fost. Dacă
lăsați un mesaj pe cjlug, poate mai veneau cei 10-15 oameni care veneau
și la TechTalks.

Sper să nu se mai întâmple astfel de situații în viitor :(
Sper să nu mai fie așa elitistă lumea...

Andrei Ursan

unread,
Jun 16, 2011, 11:58:37 AM6/16/11
to cj...@googlegroups.com
Well povestea cred ca e mai complicata putin, sincer nu cred ca cei de la inceputu Cluj.rb stiau de Cjlug, nu cred ca e dintr-o forma sau alta de elitism.

Oricum pentru ca la urmatorul meetup aka drink-up, incercam sa "punem tara la cale" si sa facem un rebranding, cred ca lumea din Cluj.rb ar fi mai mult decat incantata ca sa colaboreze foarte strans cu cjlug. Eu personal nu as vedea nici o problema ca sa anuntam eventuri pe Meetup.com si sa facem prezentari in cadrul Tech Talks sau ceva de genu. De ce zic toate astea? pentru ca cei din Cluj.rb nu au facut asta ca sa aiba o insigna cu "we have this comunity" ce pentru ca ei nu stiau de alta comunitate care ar face astfel de prezentari sau ar avea astfel de interese. 

In opinia mea scopurile Cluj.rb sunt:

1. De a avea meetup-uri tehnice la intervale stabilite de timp.
2. Talk-urile sa fie pe orice tehnologie doar ca pana acum am avut prezentari pe: ruby & rails, javascript, objective-c, AWS.

Are you people in?





--
Andrei Ursan
skype: andrei.ursan



2011/6/16 Stas Sușcov <st...@nerd.ro>

Stas Sușcov

unread,
Jun 16, 2011, 12:48:07 PM6/16/11
to cj...@googlegroups.com
În data de Jo, 16-06-2011 la 18:58 +0300, Andrei Ursan a scris:
> Well povestea cred ca e mai complicata putin, sincer nu cred ca cei de
> la inceputu Cluj.rb stiau de Cjlug, nu cred ca e dintr-o forma sau
> alta de elitism.
>
> Oricum pentru ca la urmatorul meetup aka drink-up, incercam sa "punem
> tara la cale" si sa facem un rebranding, cred ca lumea din Cluj.rb ar
> fi mai mult decat incantata ca sa colaboreze foarte strans cu cjlug.
> Eu personal nu as vedea nici o problema ca sa anuntam eventuri pe
> Meetup.com si sa facem prezentari in cadrul Tech Talks sau ceva de
> genu. De ce zic toate astea? pentru ca cei din Cluj.rb nu au facut
> asta ca sa aiba o insigna cu "we have this comunity" ce pentru ca ei
> nu stiau de alta comunitate care ar face astfel de prezentari sau ar
> avea astfel de interese.

Nu vreau să fiu înțeles greșit, sunt chiar curios să particip la astfel
de evenimente, doar că m-am simțit pissed off că nu s-au anunțat mai
devreme pentru a avea persoane ce au mai venit la TechTalks și care
așteaptă evenimente de gen (aici nu mă refer doar la ce am făcut noi,
line-up-ul Cluj.rb intră în focus).

>
> In opinia mea scopurile Cluj.rb sunt:
>
> 1. De a avea meetup-uri tehnice la intervale stabilite de timp. 2.
> Talk-urile sa fie pe orice tehnologie doar ca pana acum am avut
> prezentari pe: ruby & rails, javascript, objective-c, AWS.
>

Same we did cu TechTalks, cel puțin am avut perioade de timp când am
reușit ambele (mai puțin subiectele la fel).

> Are you people in?

Voi încerca să fiu prezent.

E bai dacă scriu despre evenimente pe softwareliber.ro?
Spor

Andrei Ursan

unread,
Jun 16, 2011, 12:58:15 PM6/16/11
to cj...@googlegroups.com
Nu vreau să fiu înțeles greșit, sunt chiar curios să particip la astfel
de evenimente, doar că m-am simțit pissed off că nu s-au anunțat mai
devreme pentru a avea persoane ce au mai venit la TechTalks și care
așteaptă evenimente de gen (aici nu mă refer doar la ce am făcut noi,
line-up-ul Cluj.rb intră în focus).

Problema e ca eu am fost aproape de 0 la activitate in ultimile 8 luni in comunitatea Cluj.rb.
But I'm here now and I'm whiling to join forces :D. Mai am licenta si am scapat de faculta \m/

Voi încerca să fiu prezent.

Beer time :D.
 

E bai dacă scriu despre evenimente pe softwareliber.ro?

Nu-i bai, mai mult chiar am aprecia asta :D.


Spor! :D 

--
Andrei Ursan
skype: andrei.ursan



2011/6/16 Stas Sușcov <st...@nerd.ro>
În data de Jo, 16-06-2011 la 18:58 +0300, Andrei Ursan a scris:

Andrei Ursan

unread,
Jun 16, 2011, 1:47:23 PM6/16/11
to cj...@googlegroups.com
So, who's in for tomorrow Drink-up?
Urmeaza urmeaza sa facem o rezervare in taverna :)

--
Andrei Ursan
skype: andrei.ursan



2011/6/16 Andrei Ursan <ursan....@gmail.com>

Alexandru Ardelean

unread,
Jun 16, 2011, 3:50:28 PM6/16/11
to cj...@googlegroups.com
Cred ca dau si eu maine un join de-o bere.
Am mai anuntat inca 2 amici, vad daca apuca si ei sa vina.


2011/6/16 Andrei Ursan <ursan....@gmail.com>

ark...@gmail.com

unread,
Jun 16, 2011, 4:11:41 PM6/16/11
to cj...@googlegroups.com
Sunt interesat de intalnirile de genu dar din pacate sunt plecat din
Cluj saptamana asta. Voi fi insa prezent la urmatoarele evenimente :D
Distractie placuta si tineti-ne la curent!

O zi de 10,
Arkde

Stas Sușcov

unread,
Jun 17, 2011, 5:27:01 AM6/17/11
to cj...@googlegroups.com
În data de Jo, 16-06-2011 la 22:50 +0300, Alexandru Ardelean a scris:
> Cred ca dau si eu maine un join de-o bere.
> Am mai anuntat inca 2 amici, vad daca apuca si ei sa vina.

Cine nu a primit ultimele detalii, atenție:
Meetup-ul va avea loc la pizzeria More de pe Clinicilor!!!
http://www.pizza-more.ro/contact.php

Varga Levente

unread,
Jun 17, 2011, 6:01:36 AM6/17/11
to cj...@googlegroups.com
Poate mi-a scapat (sunt aproape sigur), dar m-ati putea ilumina in legatura cu ora la care va avea loc aceasta intalnire. :)

Profund indatorat pentru lamuriri,
Levi

2011/6/17 Stas Sușcov <st...@nerd.ro>



--
Lege, lege, relege, ora, labora et invenies.

Andrei Ursan

unread,
Jun 17, 2011, 6:04:04 AM6/17/11
to cj...@googlegroups.com
7:00 PM will be the time :D

--
Andrei Ursan


2011/6/17 Varga Levente <vlzo...@gmail.com>
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages