Огляд законодавчих ініціатив що стосуються прав та інтересів дитини за пленарний тиждень 23-26 квітня 2019 року

1 view
Skip to first unread message

Ganna Mamalyga

unread,
Apr 22, 2019, 4:56:32 AM4/22/19
to childre...@googlegroups.com
Обкладинка огляду 5.jpg

23-26 квітня 2019 року Верховна Рада України розгляне 10 законопроектів, які стосуються прав дитини
З них 3 законопроекти розглядатимуться  на пленарних засіданнях  ВРУ, а 7– у комітетах.

 

 Законопроекти, які розглядатимуться на парламентському засіданні:

 

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів(№ 6439-д від 14.12.2017)

 

У законопроекті  пропонується:

•             виокремити в окрему категорію високогірні населені пункти, які розташовані на висоті 600 метрів і вище над рівнем моря, за умови, що не менш як 50% сільськогосподарських угідь у межах населеного пункту розташовані на схилах крутизною 20 градусів і більше;

•             посилити державні гарантії соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус гірських, зокрема: гарантування державою електрифікації гірських населених пунктів, встановлення пільг з плати за електроенергію, здійснення заходів щодо покращення екологічного стану таких територій, гарантування дотацій та субвенцій з Державного бюджету України  відповідно до бюджетного законодавства тощо;

•             уточнити норми закону щодо надання пільг громадянам, яким надано статус особи, що проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, а також передбачити право осіб, які та/або батьки яких мають такий статус, брати участь у конкурсі за результатами вступних випробувань у вищому навчальному закладі у межах установлених квот прийому до вищих навчальних закладів;

•             при формуванні спроможних об’єднаних територіальних громад враховувати, що кількість навчальних, медичних закладів, закладів культури не може бути меншою, ніж кількість таких закладів, що була до моменту утворення об’єднаної територіальної громади;

•             доручити Кабінету Міністрів України розробити та подати на розгляд Верховної Ради України державну цільову програму розвитку гірських населених пунктів.

       Відповідні зміни пропонуються до законів України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», «Про вищу освіту».

      Метою законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, «є  посилення державних гарантій для населених пунктів, які мають статус гірських та високогірних, покращення соціального захисту громадян України, які проживають в таких населених пунктах, встановлення правових основ для забезпечення сталого екологічно збалансованого економічного та соціального розвитку гірських територій в Україні».

 

2. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання Україною Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей(№ 9290 від 16.11.2018)

 

Законопроект, як зазначено у пояснювальній записці до нього, розроблено з метою удосконалення національного законодавства, спрямованого на реалізацію взятих Україною міжнародних зобов’язань відповідно до Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 року. Для досягнення вказаної мети пропонується внести відповідні зміни до Цивільного процесуального кодексу України, Сімейного кодексу України, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та законів України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про виконавче провадження». На погляд суб’єкта права законодавчої ініціативи, «запропоновані зміни спрямовані на усунення прогалин у законодавстві України, прийняття яких дозволить ефективно та у визначені Конвенцією строки розглядати у судах України справи, пов’язані з виконанням Конвенції, забезпечувати виконання винесених судових рішень та притягнути до відповідальності осіб, які незаконно вивозять та утримують дітей за межами України».

 

3. Проект Закону про внесення змін до статті 167 Кримінального кодексу України щодо зловживання опікунськими правами(№ 8305 від 19.04.2018)

 

      У законопроекті пропонується внести зміни до статті 167 «Зловживання опікунськими правами» Кримінального кодексу України, відповідно до яких: 1) така ознака суб’єктивної сторони складу злочину, передбаченого цією статтею, як корислива мета, замінюється корисливим мотивом; 2) уточнюються форми використання опіки чи піклування на шкоду підопічного. Зокрема, до таких форм пропонується віднести використання житла чи його частини, привласнення або розтрату коштів підопічного; 3) встановлюється кримінальна відповідальність за зловживання опікунськими правами, яке вчинено щодо двох або більше потерпілих, або таке, що заподіяло потерпілому майнову шкоду у великих розмірах (частина друга статті 167 КК у редакції проекту) та за ті самі дії, що заподіяли потерпілому майнову шкоду в особливо великих розмірах, або дії, внаслідок яких потерпілого було позбавлено житла або його частини (частина третя статті 167 КК у редакції проекту). При цьому визначення великого та особливо великого розміру майнової шкоди пропонується дати у примітці до статті 167 КК (у редакції проекту).

 

Законопроекти, які розглядатимуться в комітетах:

 

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту прав дітей при використанні допоміжних репродуктивних технологій)(№ 8625 від 18.07.2018)

 

У законопроекті пропонується викласти у нових редакціях назву          та статтю 48 Основ законодавства України про охорону здоров’я (далі – Основи). Зокрема, передбачається, що «застосування допоміжних репродуктивних технологій методом перенесення ембріона людини, зачатого подружжям (чоловіком та жінкою), в організм іншої жінки здійснюється за умови наявності письмової згоди членів подружжя (чоловіка та жінки), а також жінки щодо якої здійснюється така допоміжна репродуктивна технологія та її чоловіка (у разі його наявності)» (ч. 4 оновленої редакції     ст. 48 Основ). Окрім цього, примітка ст. 149 Кримінального кодексу України доповнюється положенням, згідно з яким під експлуатацією людини у цій статті, серед іншого, слід розуміти «примусове використання жінки для перенесення в її організм ембріону людини з метою виношування та народження дитини».

Необхідність прийняття цього законопроекту обґрунтовується в супровідних документах потребою вдосконалення порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій.

Метою законопроекту є захист прав дітей шляхом законодавчого запровадження обмежень у застосуванні допоміжних репродуктивних технологій (п. 2 пояснювальної записки).

 

2. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо застосування допоміжних репродуктивних технологій)(№ 8625-1 від 26.07.2018)

У законопроекті, який є альтернативним до законопроекту               «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту прав дітей при використанні допоміжних репродуктивних технологій)» від 18.07.2018 р. № 8625, пропонується внести зміни до ст. 48 Основ законодавства України про охорону здоров’я (далі - Основи) та ст. 149 Кримінального кодексу України, що мають на меті врегулювання на рівні закону застосування допоміжних репродуктивних технологій, а саме, передбачити чітке визначення кола та умов до осіб, щодо яких можуть бути застосовані методики допоміжних репродуктивних технологій, їх прав, унормування прав сторін при використанні методики сурогатного (замінного) материнства, а також визначити  кримінальну відповідальність за експлуатацією людини у вигляді примусового використання жінки для перенесення в її організм ембріону людини з метою виношування та народження дитини (п. 2 пояснювальної записки).

Передбачається, зокрема, що «право на застосування допоміжних репродуктивних технологій мають громадяни України, іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні та іноземці, які тимчасово перебувають в Україні в порядку передбаченому законодавством».

 

3. Проект Закону про допоміжні репродуктивні технології(№ 8629 від 19.07.2018)

 

Законопроект має на меті визначення на рівні закону організаційних та правових засад регулювання сфери допоміжних репродуктивних технологій, а саме умов та порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій, в тому числі методом сурогатного (замінного материнства), прав і обов’язків осіб, щодо яких застосовуються допоміжні репродуктивні технології, умов та порядку здійснення донації репродуктивних клітин, розпорядження репродуктивними клітинами (п. 2 пояснювальної записки).

 

4. Проект Закону про Допоміжні репродуктивні технології(8629-1 від 01.08.2018)

 

Законопроект є альтернативним до законопроекту «Про допоміжні репродуктивні технології» № 8629 від 19.07.2018 р. і містить відмінності. У ньому, зокрема, передбачається, що:

•             «методикою сурогатного материнства можуть скористатись чоловік та жінка незалежно від того, чи перебувають вони в зареєстрованому шлюбі»    (ч. 5 ст. 9 проекту);

•             «сурогатною матір’ю може бути жінка віком 18-36 років включно, яка не має медичних протипоказань для виношування вагітності та пологів та народила здорову дитину без вроджених вад розвитку. У разі виношування дитини, при застосуванні методики сурогатного материнства, членами сім’ї генетичних батьків, сурогатна матір може бути віком 18-55 років включно»   (ч. 1, ч. 2 ст. 10 проекту);

•             «громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства мають право звернутись до закладів охорони здоров’я щодо лікування безпліддя із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій» (ст. 14 проекту);

•             «не вважається порушенням анонімності донора розміщення бази даних донорів з їх фотокартками за умови надання донором згоди та забезпечення такої бази даних системою логічного захисту» (ч. 2 ст. 20 проекту).

 

5. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства щодо протидії булінгу стосовно всіх учасників освітнього процесу(№ 10086 від 26.02.2019)

 

Законопроектом пропонується запровадити адміністративну відповідальність за булінг (цькування) для здобувачів освіти або педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників або батьків (або одного з батьків) здобувачів освіти  або опікунів (або одного з опікунів) або фізичної особи, яка провадить освітню діяльність, які здійснюють відповідні дії по відношенню до інших учасників освітнього процесу.

 

6. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо впровадження Єдиного реєстру осіб засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої чи малолітнього та посилення відповідальності за злочини, вчинені проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої чи малолітнього)(№ 6607 від 21.06.2017)

Основні положення доопрацьованого законопроекту передбачають зміни  до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Кримінально-виконавчого кодексу України  та до Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», якими запроваджується добровільний захід медичного характеру у вигляді хімічної кастрації, що застосовується до осіб, які вчинили особливо тяжкий злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої чи малолітнього й страждають розладом сексуальної переваги (педофілією).

У законопроекті пропонується також створити Єдиний реєстр осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої чи малолітнього, який має стати запобіжником для повторення (рецидиву) таких злочинів через певну поінформованість осіб, на яких законом покладено обов'язки з виховання малолітнього (малолітньої); встановлення адміністративного нагляду за відповідною категорією засуджених осіб, звільнених з місць позбавлення волі (див. пояснювальну записку до проекту).

 

7. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо харчування дітей, які перебувають на утриманні одиноких матерів)(№ 9288 від 13.11.2018)

 

У законопроекті пропонується внести зміни до законів України «Про загальну середню освіту» (стаття 21) та «Про дошкільну освіту» (стаття 35), якими від плати за харчування в закладах загальної середньої освіти та дошкільних закладах освіти звільняються діти, які перебувають на утриманні одиноких матерів.

Дивіться в додатку детальнішу інформацію про законопроекти.

Огляд здійснюється Жіночим консорціумом України за фінансової підтримки Уряду Швеції. Відповідальність за зміст лежить виключно на авторах. Уряд Швеції може не поділяти думки, висловлені в огляді.

Огляд законодавчих ініціатив на пленарний тиждень 23-26 квітня 2019.pdf
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages