Огляд законодавчих ініціатив що стосуються прав та інтересів дитини за пленарний тиждень 5-8 лютого 2019 року

0 views
Skip to first unread message

Ganna Mamalyga

unread,
Feb 6, 2019, 10:06:18 AM2/6/19
to childre...@googlegroups.com
Обкладинка огляду 5.jpg

5-8 лютого 2019 року Верховна Рада України розгляне 4 законопроекти, які стосуються прав дитини
З них 1 законопроект розглядатимуться  на пленарних засіданнях  ВРУ, а 3 – у комітетах.

 

 Законопроекти, які розглядатимуться на парламентському засіданні:

 

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів(№ 6439-д від 14.12.2017)

У законопроекті  пропонується:

•             виокремити в окрему категорію високогірні населені пункти, які розташовані на висоті 600 метрів і вище над рівнем моря, за умови, що не менш як 50% сільськогосподарських угідь у межах населеного пункту розташовані на схилах крутизною 20 градусів і більше;

•             посилити державні гарантії соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус гірських, зокрема: гарантування державою електрифікації гірських населених пунктів, встановлення пільг з плати за електроенергію, здійснення заходів щодо покращення екологічного стану таких територій, гарантування дотацій та субвенцій з Державного бюджету України  відповідно до бюджетного законодавства тощо;

•             уточнити норми закону щодо надання пільг громадянам, яким надано статус особи, що проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, а також передбачити право осіб, які та/або батьки яких мають такий статус, брати участь у конкурсі за результатами вступних випробувань у вищому навчальному закладі у межах установлених квот прийому до вищих навчальних закладів;

•             при формуванні спроможних об’єднаних територіальних громад враховувати, що кількість навчальних, медичних закладів, закладів культури не може бути меншою, ніж кількість таких закладів, що була до моменту утворення об’єднаної територіальної громади;

•             доручити Кабінету Міністрів України розробити та подати на розгляд Верховної Ради України державну цільову програму розвитку гірських населених пунктів.

•             Відповідні зміни пропонуються до законів України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», «Про вищу освіту».

•             Метою законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, «є  посилення державних гарантій для населених пунктів, які мають статус гірських та високогірних, покращення соціального захисту громадян України, які проживають в таких населених пунктах, встановлення правових основ для забезпечення сталого екологічно збалансованого економічного та соціального розвитку гірських територій в Україні».

2. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання Україною Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей(№ 9290 від 16.11.2018)

Законопроект, як зазначено у пояснювальній записці до нього, розроблено з метою удосконалення національного законодавства, спрямованого на реалізацію взятих Україною міжнародних зобов’язань відповідно до Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 року. Для досягнення вказаної мети пропонується внести відповідні зміни до Цивільного процесуального кодексу України, Сімейного кодексу України, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та законів України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про виконавче провадження». На погляд суб’єкта права законодавчої ініціативи, «запропоновані зміни спрямовані на усунення прогалин у законодавстві України, прийняття яких дозволить ефективно та у визначені Конвенцією строки розглядати у судах України справи, пов’язані з виконанням Конвенції, забезпечувати виконання винесених судових рішень та притягнути до відповідальності осіб, які незаконно вивозять та утримують дітей за межами України».

3. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо права на визначення імені особи(№ 9092 від 18.09.2018)

У проекті пропонується  внести до Цивільного та Сімейного кодексів України зміни, спрямовані на уточнення порядку визначення батьками імені дитини та порядок його зміни. Зокрема, згідно з змінами до статті 146 СК України «дитині не може бути дано або змінено: ім’я, що складається з назв неживих предметів, вигаданих персонажів, географічних назв, титулів, хвороб, абревіатур; ім’я, що містить одночасно букви, символи та (або) цифри; ім’я, що містить нецензурну лексику або ображає суспільну мораль». Аналогічні положення як підстави для відмови у зміні імені включаються до статті 295 ЦК України. Стаття 146 СК України також доповнюється новою частиною, згідно з якою  при відмові в реєстрації такого імені дитини батькам надається право оскаржувати відповідне рішення до органу вищого рівня або до суду.

 

4. Проект Закону про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо визначення прізвища дитини(№ 9094 від 18.09.2018)

У проекті, метою якого, як зазначено у пояснювальній записці до нього, є «уточнення порядку визначення прізвища дитини у випадку прийняття батьками рішення про присвоєння дитині подвійного прізвища», пропонується внести відповідні зміни до статті 145 Сімейного кодексу України

 

Дивіться в додатку детальнішу інформацію про законопроекти.

Огляд здійснюється Жіночим консорціумом України за фінансової підтримки Уряду Швеції. Відповідальність за зміст лежить виключно на авторах. Уряд Швеції може не поділяти думки, висловлені в огляді.


З повагою,
Ганна Мамалига

Спеціалістка програми участі дитини | Жіночий консорціум України
Ganna Mamalyga | Child Participation Program Specialist | Women's Consortium of Ukraine
Тел/mobile: +38 093 870 62 58;+38 098 648 04 38ga...@wcu-network.org.ua | wcu-network.org.ua
Огляд законодавчих ініціатив на пленарний тиждень 5-8 лютого 2019.pdf
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages