Огляд законодавчих ініціатив що стосуються прав та інтересів дитини за пленарний тиждень 20-23 березня 2018 року

0 views
Skip to first unread message

Ganna Mamalyga

unread,
Mar 20, 2018, 11:17:00 AM3/20/18
to childre...@googlegroups.com


​20
-23 березня 2018 року Верховна Рада України розгляне 7 законопроектів, які стосуються прав дитини
З них 5 законопроектів розглядатимуться  на пленарних засіданнях  ВРУ, а 2 – у комітетах.

 Законопроекти, які розглядатимуться на парламентському засіданні:

 

1. Проект Закону про приєднання України до Конвенції про захист дітей та співробітництво з питань міждержавного усиновлення(№ 0166 від 10.10.2017)

 

У законопроекті пропонується приєднатися до Конвенції про захист дітей та співробітництво з питань міждержавного усиновлення, вчиненої 29 травня 1993 року у м. Гаазі, цілями якої, як зазначено у статті 1 Конвенції, є «забезпечення здійснення міждержавного усиновлення у найвищих інтересах дитини», забезпечення дотримання гарантій із «запобігання викраденню, продажеві дітей або торгівлі ними». Конвенція покладає виконання обов’язків зі співробітництва з питань міждержавного усиновлення на центральні органи безпосередньо або державні органи чи інші організації, належним чином акредитовані у своїй Державі. Жодні застереження до Конвенції не дозволяються.

Приєднання до зазначеної Конвенції передбачається із заявами України до  статей 6,  22, 23, 25 цієї Конвенції. Зокрема, заявою до статті 6 Конвенції центральним органом для виконання повноважень згідно з цією Конвенцією пропонується визначити Міністерство соціальної політики України. Заява до статі 22 передбачає, що  усиновлення дітей, які постійно проживають на території України, здійснюється  лише у разі, якщо функції центральних органів виконуються згідно з частиною 1 статті 22 Конвенції. У заяві до статті 25 Конвенції передбачається, що ця Конвенція не зобов’язує Україну визнавати усиновлення, здійснені згідно з угодою, укладеною Договірними Державами Конвенції відповідно до пункту 2 статті 39 Конвенції.

 

2. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з приєднанням України до Конвенції про захист дітей та співробітництво з питань міждержавного усиновлення(№ 7195 від 10.10.2017)

 

У законопроекті, який, як відмічається у Пояснювальній записці до нього, «спрямований на створення законодавчих умов для забезпечення належного виконання» Конвенції про захист дітей та співробітництво з питань міждержавного усиновлення в Україні,  передбачається внести ряд змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Сімейного кодексу України та Закону України «Про охорону дитинства». Зокрема, у цих змінах:  встановлюється адміністративна і кримінальна відповідальність за порушення порядку влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування; визначаються органи, які здійснюють діяльність з усиновлення; надається можливість залучення до діяльності з міждержавного усиновлення організацій, акредитованих в Україні на здійснення діяльності з міждержавного усиновлення, та організацій, акредитованих на здійснення такої діяльності в іноземних державах, з якими Україною укладено міжнародні договори щодо співробітництва з питань міждержавного усиновлення,  та визначається порядок відповідної акредитації тощо.

 

3. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо посилення державних гарантій для гірських та високогірних населених пунктів(№ 6439-д від 14.12.2017)

 

У законопроекті  пропонується:

виокремити в окрему категорію високогірні населені пункти, які розташовані на висоті 600 метрів і вище над рівнем моря, за умови, що не менш як 50% сільськогосподарських угідь у межах населеного пункту розташовані на схилах крутизною 20 градусів і більше;

посилити державні гарантії соціально-економічного розвитку населених пунктів, яким надано статус гірських, зокрема: гарантування державою електрифікації гірських населених пунктів, встановлення пільг з плати за електроенергію, здійснення заходів щодо покращення екологічного стану таких територій, гарантування дотацій та субвенцій з Державного бюджету України  відповідно до бюджетного законодавства тощо;

уточнити норми закону щодо надання пільг громадянам, яким надано статус особи, що проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, а також передбачити право осіб, які та/або батьки яких мають такий статус, брати участь у конкурсі за результатами вступних випробувань у вищому навчальному закладі у межах установлених квот прийому до вищих навчальних закладів;

при формуванні спроможних об’єднаних територіальних громад враховувати, що кількість навчальних, медичних закладів, закладів культури не може бути меншою, ніж кількість таких закладів, що була до моменту утворення об’єднаної територіальної громади;

доручити Кабінету Міністрів України розробити та подати на розгляд Верховної Ради України державну цільову програму розвитку гірських населених пунктів.

Відповідні зміни пропонуються до законів України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», «Про вищу освіту».

Метою законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, «є  посилення державних гарантій для населених пунктів, які мають статус гірських та високогірних, покращення соціального захисту громадян України, які проживають в таких населених пунктах, встановлення правових основ для забезпечення сталого екологічно збалансованого економічного та соціального розвитку гірських територій в Україні».

 

4Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про житловий фонд соціального призначення"(№ 7304 від 17.11.2017)

 

Метою поданого законопроекту, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, є «законодавче врегулювання питання надання права взяття на соціальний квартирний облік внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю». Для досягнення цієї мети у  законопроекті пропонується внести зміни до Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», якими здійснено уточнення вимог соціального житла, яке, крім інших вимог, встановлених у частині четвертій статті 3 Закону, повинно відповідати «будівельним нормам, стандартам і правилам стосовно доступності маломобільних груп населення». Крім цього, пропонується передбачити, що внутрішньо переміщені особи з інвалідністю та члени їх сімей користуються правом взяття їх на соціальний квартирний облік, якщо вони не мають житла на підконтрольній українській владі території, або їх житло зруйноване чи стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції. При цьому вказано, що під час визначення середньомісячного сукупного доходу не враховується вартість майнових прав чи прав власності внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю та членів їх сімей на нерухоме майно, що розміщене на тимчасово окупованій території, в населених пунктах, які розташовані на лінії зіткнення або на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, а також на майно, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції (частина друга статті 10 Закону). Також передбачено, що діти з інвалідністю та особи з інвалідністю I і II, які взяті на облік внутрішньо переміщених осіб, мають право першочергового отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення (статті 11 та 12 Закону).

 

5. Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про житловий фонд соціального призначення" щодо захисту житлових прав внутрішньо переміщених осіб(№ 7304-1 від 01.12.2017)

 

Ціллю і завданням поданого законопроекту, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, є «вирішення житлових проблем внутрішньо переміщених осіб шляхом надання їм права на взяття на соціальний квартирний облік». Для досягнення цієї цілі у законопроекті пропонується внести зміни до Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», якими здійснено уточнення вимог соціального житла, яке, крім інших вимог, встановлених у частині четвертій статті 3 Закону, повинно відповідати «будівельним нормам, стандартам і правилам стосовно доступності маломобільних груп населення». Крім цього, пропонується передбачити, що внутрішньо переміщені особи користуються правом взяття їх на соціальний квартирний облік, якщо вони не мають житла на підконтрольній українській владі території, або їх житло зруйновано чи стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції. Також передбачено, що діти з інвалідністю та особи з інвалідністю I і II групи, які взяті на облік внутрішньо переміщених осіб, мають право першочергового отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення (статті 11 та 12 Закону).

Законопроект є альтернативним до законопроекту реєстр. № 7304 від 17.11.2017, поданого до Верховної Ради України Кабінетом Міністрів України. Відмінність між цими законопроектами полягає в категорії осіб, на яких пропонується розповсюдити положення щодо взяття на соціальний квартирний облік. Так, в основному законопроекті зазначене вище положення стосується тільки внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю, тоді як в альтернативному законопроекті – воно стосується усіх внутрішньо переміщених осіб.

 

Законопроекти, які розглядатимуться в комітетах:

 

1. Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення оздоровлення дітей та реабілітації інвалідів(№ 7185 від 06.10.2017)

 

У законопроекті пропонується внести зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я та Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні». Передбачається, зокрема, закріпити, що інвалідам, дітям-інвалідам, які проходять реабілітацію в реабілітаційних установах, незалежно від відомчого підпорядкування, типу і форми власності, безоплатно надаються медичне обслуговування, послуги психологічних служб та харчування.

У Пояснювальній записці до законопроекту доцільність цих змін обґрунтовується, зокрема, тим, що «на сьогоднішній день виникла гостра необхідність в посиленні діючого законодавства гарантіями забезпечення дітей оздоровленням в дитячих санаторіях та реабілітацією в реабілітаційних установах інвалідів».

 

2. Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання первинної та профілактичної медичної допомоги дітям(№ 7197 від 11.10.2017)

 

У законопроекті пропонується внести зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я, законів України «Про психіатричну допомогу», «Про охорону дитинства» з метою, як зазначається у Пояснювальній записці, «створення законодавчого підґрунтя для удосконалення умов надання первинної та профілактичної медичної допомоги дітям шляхом посилення на законодавчому рівні державних гарантій щодо організації та надання такої допомоги, підвищення відповідальності батьків у цій сфері».

Передбачається, зокрема, доповнити Основи законодавства України про охорону здоров’я (далі - Основи) положенням, згідно з яким в Україні проводиться державна політика щодо формування навичок ведення здорового способу життя серед дітей та молоді, попередження дитячої наркоманії та алкоголізму, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, визначає заходи, необхідні для забезпечення проведення обов’язкових періодичних профілактичних медичних оглядів дітей, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, батьки зобов’язані створювати усі необхідні умови для своєчасного і повного проходження дітьми профілактичних медичних оглядів та застосування до них інших методів профілактики та оздоровлення та інше.

 

 

Дивіться в додатку детальнішу інформацію про законопроекти.

Огляд здійснюється Жіночим консорціумом України за фінансової підтримки Уряду Швеції. Відповідальність за зміст лежить виключно на авторах. Уряд Швеції може не поділяти думки, висловлені в огляді.


З повагою,
Ганна Мамалига

Асистент програми захисту прав дитини | Жіночий консорціум України
Ganna Mamalyga | Child Rights Protection Program Assistant | Women's Consortium of Ukraine
Тел/mobile: +38 093 870 62 58 | ga...@wcu-network.org.ua | wcu-network.org.ua
Огляд законодавчих ініціатив на пленарний тиждень 20-23 березня 2018.pdf
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages