Buna seara,
Situatia noastra este un pic diferita de cele prezentate in mesajele
anterioare. Dupa cum va amintiti, in urma discutiei cu proprietarii,
pe care am avut-o la inceputul verii, s-au aratat interesati de a
vinde proprietatea bisericii, fara intermediar, la un pret corect.
Atunci am fost impreuna cu domnul Sfinteanu, cu domnul Goncerenco, cu
parintele Constantin si cu parintele Florin sa vizitam proprietatea.
Proprietarii s-au aratat deasemenea interesati de a ne oferi ei
imprumutul direct. Speram ca aceasta decizie sa fie avantajoase de
ambele parti: proprietarii nu vor primi dintr-o data o suma de bani
care le-ar da peste cap impozitele pentru anul curent, iar biserica nu
va trebui sa treaca prin procesul de aprobare cerut de banca si speram
deasmenea ca vom obtine o rata de imprumut mai buna decat cea de la
banca (pentru persoane juridice).
De comun acord cu alti membri ai consiliului parohial, la una din
sedintele ce au urmat, s-a decis sa se faca urmatorii pasi:
- gasirea unui appraiser neutru care sa evalueze casa
- stabilirea de comun acord, in cadrul consiliului parohial, a sumei
ce va fi folosita pentru down payment precum si evaluarea ratelor
lunare
- gasirea unui real estate attorney neutru care sa redacteze
contractul dintre biserica si proprietarul curent al casei.
Pornind de la aceste discutii, am cautat un appraiser si v-am
prezentat ceea ce am reusit sa aflu.
Daca credeti ca nu este cazul sa procedam asa cum s-a discutat
anterior, ar trebui sa avem o noua intalnire si sa stabilim un alt
plan pentru achizitionarea proprietatii.
Doamne ajuta!
Cristian
2012/10/25 Dragos Sfinteanu <
drag...@aol.com>: