Rekabet neden gereklidir? Veya Rekabet iyidir.....

6 views
Skip to first unread message

Eyüp Sabri KARTAL

unread,
Jun 29, 2009, 1:42:12 AM6/29/09
to yenişehir grubuna, Surm...@googlegroups.com, beşikdüzü google, si...@googlegroups.com, sinop


Kötü Kardeş Dünya Markası Çıkartır
Yıl 1940’lı yılların başı. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde Almanya’da bir kasabada iki kardeş ayakkabı yapıp satmak üzere bir atölye açar.

Adolph ve Rudolph Dassler işe birlikte başlar ve bir süre üretim ve satışlarına devam eder. Adolph savaş sonrasında kardeşine artık birlikte çalışmak istemediğini kendine ayrı atölye açacağını söyler. Rudolph şaşkındır çünkü ufacık bir kasabada iki kardeş iki ayrı ayakkabı atölyesiyle birbirine rakip olacaktır. Kardeşi Adolph’a bunun mantıklı olmayacağını kasabada zaten insanların sınırlı sayıda ayakkabı satın aldıklarını hem kendisinin hem de onun da iflas edeceğini söyler. Adolph ise bu uyarıyı dikkate almaz ve kendine yeni bir ayakkabı atölyesi açar. Bunun üzerine aralarında son derece ciddi bir rekabet başlar. İkisi de iyi ürünler imal etmekte ve pazarlamaktadır.

Bir süre sonra rekabetleri doğdukları kasaba sınırlarını hatta ülke sınırlarını aşar. Bu iki firmanın merkezi de ilk kuruldukları kasaba olan Herzogenerauch’tadır. Birbirine rakip olan iki kardeşten Adolph Dassler’in ayakkabı şirketinin adı ‘Adidas’ Rudolph Dassler’inki ise ‘Puma’dır.


Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages