A Ç I K L A M A İLMİ VE DİNİ EĞİTİM KONULU RESMİ BAŞVURUMUZ VE AÇIKLAMA

1 view
Skip to first unread message

erdem akyuz

unread,
Sep 27, 2023, 9:10:20 AM9/27/23
to erdem akyuz
Açıklama metni ekli, ataşlı ve belge ve fotoğraflar eklidir.
Saygılarımla.
Avukat Erdem AKYÜZ
Hukukun Egemenliği Derneği Onursal Genel Başkanı

..................................

                                   A Ç I K L A M A

            İLMİ VE DİNİ EĞİTİM KONULU RESMİ BAŞVURUMUZ VE AÇIKLAMA

            Son günlerde okullarda, Diyanet İşleri Başkanlığı veya bağlı kurumlar tarafından din eğitimi dersleri verilmeye başlanmıştır.
            Hatta bu eğitimde yaş ortalaması 4-6 yaş olarak belirlenmiştir. Buna ilişkin resmi belge, bilgi, fotoğraf ve paylaşımlar vardır.
            Bu konuda, uygulamanın iptali için Hukukun Egemenliği Derneği Onursal Genel Başkanı Avukat Erdem Akyüz, Milli Eğitim Bakanlığı’na resmi başvuruda bulunmuştur.
             AKYÜZ, resmi başvurusunda ve yaptığı açıklamada : “Dini eğitim ile ilmi eğitimin karıştırılması, okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklara yönelik zihinlerini karıştırıcı ve gelişmelerini önleyici baskı ve eğitimin verilmesi Yasa’lara  ve Anayasa’ya aykırıdır. Bu tür yasa dışı eylemlere son verilmesi, sorumlular hakkında yasal işlem yapılması gerekir.” Şeklinde başvuru ve açıklamalarda bulunmuştur.

             AKYÜZ devamla ve yaptığı başvuruda: “Eğitimin önemi hakkında pek çok şey söylenebilir ancak eğitimin en önemli özelliği; dünyayı yaşanabilir bir dünya haline getirmesidir. Yeterli eğitim almamış toplumlarda insanların; mutlu, başarılı, özgür bir yaşam sürmesi olanağı yoktur. Elbette ki, her toplumun ve toplumu oluşturan her bireyin, dini eğitim alma özgürlüğü de vardır. Ancak eğitimin diğer branşlarında olduğu gibi dini eğitimin de yeri, zamanı ve koşulları vardır. Okuma yazma ve temel eğitim için görev yapan kurumlarda ve hele 4-6 yaş gibi henüz bebeklik evresinde bulunan evlatlarımıza yönelik ezber ve baskıya dayanan eğitimin verilmesi zararlı sonuçlar doğuracaktır. “

 diyerek bu eylemin yasal ve yasa dışı dayanaklarını da şu şekilde açıklamıştır.
            “Anayasa’mızın 42. Maddesi ‘Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz… Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetler her ne suretle olursa olsun engellenemez.’ Hükmünü taşımaktadır. Anayasa’nın bu maddesine göre Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, eğitim evresinde, bir başka kurum veya kuruluşun eğitim vermesi olanağı yoktur. Aksi uygulama Anayasa’nın, eğitim ve öğrenim hakkının ihlali anlamına gelir.”
            AKYÜZ asıl temel eğitim verilecek yerin Cami’ler olduğunu belirterek : “Aslında, bir başka bakış açısı ile temel ve toplumsal eğitimin verileceği yerler Cami’lerdir. Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 17 Maddesi ‘Milli eğitimin amaçları yalnız resmi ve özel eğitim kurumlarında değil, aynı zamanda evde, çevrede, işyerlerinde, her yerde ve her fırsatta gerçekleştirilmeye çalışılır.’ Hükmünü taşımaktadır. Milli Eğitim Temel Kanunu’nun bu maddesine göre; eğitimin her yer ve konumda yapılabileceği göz önüne alınarak, camilerde namaz öncesi veya sonrasında temel eğitim verecek öğretmenlerin görevlendirilmesi yararlı olacaktır. Bu yolda yasal başvurularımız da vardır.”
            Şeklinde başvuru ve açıklamalarda bulunarak, işbu başvuruya yanıt verilmesi ve her türlü hukuki, cezai yollara başvuru haklarını saklı tuttuklarını ifade etmiştir.

Avukat Erdem AKYÜZ
Hukukun Egemenliği Derneği Onursal Genel Başkanı

.................................
Dini-İlmi Eğitim.AÇIKLAMA.docx
Dini eğitim.1.jpg
Dini eğitim.2.jpg
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages