FW: kvietimas-elektronikos-atlieku-tvarkymo-mitai.doc.docx

18 views
Skip to first unread message

Almontas Kybartas

unread,
Jan 19, 2010, 4:50:26 AM1/19/10
to Andrius Burba, atli...@googlegroups.com, d.lap...@ukmin.lt, dainiusk...@delfi.lt, egle, klu...@aplinkosauga.lt, NATK Robertas, NATK Žilvinas, NATK Marius, Vidas Pocius DA, v.kar...@am.lt

 

 

Kvietimas spaudos atstovams

Sausio 22 d. 1117 val. ,,Antrinio perdirbimo įmonių asociacija“ organizuoja elektronikos atliekų tvarkymo stebėjimą-diskusiją ,,Elektronikos tvarkymo sistemą melagingais mitais apipynusi EEPA atstovauja tik savo narių komerciniams interesams. Kas apgins aplinkosaugą?“

 

1.       10.15 val. Renkamės prie „Statoil“ degalinės (šalia prekybos centro „Mada“, Viršuliškių g. 40). Bus organizuotas nuvežimas.

 

2.       11.00 val. Apsilankymas Kazokiškėse (Vilniaus apskrities regioninis komunalinių atliekų sąvartynas): ,,Elektronikos atliekos negali patekti į buitinių atliekų konteinerius ir sąvartynus. O kaip yra iš tikrųjų?“ (Elektrėnų savivaldybė, Kazokiškių kaimas).

 

3.       12.30 val.  Elektronikos atliekų perdirbimo proceso stebėjimas UAB ,,EMP Recycling“ gamykloje: priėmimas, rūšiavimas, perdirbimas, apskaita.

(Galinės kaimas, Avižienių seniūnija, 16-asis greitkelio Vilnius–Ukmergė kilometras).

 

4.       13.30 val. Kavos pertraukėlė.

 

5.       13.45 val. Nuomonių išsakymas ir diskusija ,,Elektronikos tvarkymo sistemą melagingais mitais apipynusi EEPA atstovauja tik savo narių komerciniams interesams. O kas apgins aplinkosaugą?“ Dalyvauti pakviesti Aplinkos ministerijos, Nacionalinės atliekų tvarkytojų konfederacijos atstovai.

 

Problematika

Lietuvai vis nepavyksta įgyvendinti Europos Sąjungos direktyvos nuostatų  –  vienam šalies gyventojui surinkti ir perdirbti 4 kg pavojingų aplinkai elektros ir elektroninės įrangos atliekų.

Priimti visi reikalingi teisės aktai, nustatytas finansavimo mechanizmas. Aplinkos ministerija kasmet teikia EEĮA tvarkymo užduotis gamintojams ir importuotojams.

Visa tvarka ir reglamentavimas nuolat pateikiami Aplinkos ministerijos svetainėje: http://vrd.am.lt/VI/index.php#r/272.

Pažangiausias technologijas įdiegusių elektronikos perdirbimo įmonių pajėgumai leidžia perdirbti daug didesnį nei reikiamą 13 tūkst. tonų kiekį. Deja, tonos metalų, plastiko, stiklo, o blogiausia, pavojingų cheminių medžiagų, dingsta sąvartynuose arba pamiškėse. Taip prarandama viltis kada nors vadintis gamtos resursus taupančia ir savo piliečių sveikata besirūpinančia valstybe.

Elektronikos tvarkymą reglamentuojanti ir gamintojų-importuotojų atsakomybės principą įtvirtinanti direktyva įsigaliojo 2006 metais. 2006 metais įsikūrė ir pirmoji elektros ir elektroninės įrangos gamintojų-importuotojų asociacija (EEPA), šiuo metu vienijanti apie 75 proc. buitinės technikos ir elektronikos rinkos dalyvių.

 

EEPA įkūrimo tikslas – jos nariams pateiktų elektronikos atliekų tvarkymo užduočių vykdymas. Deja, visus tuos trejus metus buvo koncentruojamasi ne į tą veiklą, kuri buvo pagrindas įkurti asociaciją. Per šį laikotarpį spaudoje pasirodė dešimtys kaltinimų, skirtų Aplinkos ministerijai, savivaldybėms, perdirbėjams ir net vartotojams. Buvo minami valstybės institucijų slenksčiai, Briuselyje skundžiama Lietuva. EEPA valdyba ir direktorius susikoncentravo į lobizmą, atstovaudamas savo narių komerciniams interesams ir siekdamas kiek tik įmanoma mažinti tvarkymo užduotis ir kainas, taip pat ardyti perdirbėjų sukurtas sistemas... 2009 metų pabaigoje, pasitelkus net 5 verslo asociacijas ir LR ūkio ministeriją, buvo laimėtas dar vienas lobistinis ,,raundas“ – Aplinkos ministerijos numatyta 44 proc. perdirbimo užduotis ,,susitraukė“ iki 30 proc. Todėl direktyvos nuostatų įgyvendinimas vargiai įmanomas. Asociacija, rinkdama pinigus iš narių (nariai – iš pirkėjų), nesukūrė jokios veiksmingos atliekų surinkimo ir perdirbimo sistemos. Ji finansavo tuos perdirbėjus, kuriuos dabar kaltina pažymų pardavinėjimu. Tai yra daroma negalvojant ne tik apie aplinkosaugą , bet ir apie būsimų kartų sveikatą.

 

Elektronikos perdirbėjai 2006 m. pirmieji ėmė kurti surinkimo sistemas, bet dabar, nematydami konstruktyvaus bendradarbiavimo su monopolistine EEPA, pradėjo trauktis iš šios rinkos – nutraukė sutartis su savivaldybėmis, uždarė surinkimo punktus, sustabdė švietimo akcijas ir elektronikos atliekų surinkimą mažuosiuose miestuose. Dabar EEPA taikinyje  –  „EMP Recycling“ pavojingų atliekų (šaldytuvų) perdirbimo gamykla, kurią norima uždaryti. Yra įtarimų, kad per 2008 ir 2009 metus EEPA sąmoningai klastojo duomenis, kad nereikėtų finansuoti šios rūšies atliekų perdirbimo.

Perdirbėjai aplinkosauginių problemų sprendimus nuolat siūlė įvairiuose susitikimuose ir posėdžiuose valdžios kabinetuose, tačiau susidurdavo su melagingais EEPA teiginiais. Pasisakydama ir nevykdydama pažadų susipainiojo ir pati EEPA. Jos pranešimuose nemažai prieštaravimų. Tendencingi pranešimai ir pasisakymai virto visuomenę klaidinančiais elektronikos tvarkymo mitais. Šie mitai ne tik kenkia visai atliekų tvarkymo sektoriaus reputacijai, bet ir trikdo visuomenės ekologinių įpročių formavimąsi:

1. Elektronikos atliekų nėra / neatsikratoma.

2. Tvarkymo užduotis nepakeliama / nustatyta neteisingai.

3. Gamintojų-importuotojų  asociacijos turi per mažai teisių.

4. Perdirbėjai lobsta iš atliekų tvarkymo.

5. Perdirbėjų veikla neskaidri.

6. tt.

 

DĖMESIO! Kazokiškių sąvartynas vienu metu gali priimti ribotą skaičių žmonių, todėl prašytume registruotis  tel. 8 615 32 610 arba el. p.: in...@api.lt. 

 

Negalinčių atvykti į Kazokiškes 13.30 val. laukiame diskusijoje „EMP Recycling“ įmonėje (Galinės kaimas, Avižienių seniūnija, 16-asis greitkelio Vilnius–Ukmergė kilometras). Čia bus stebimas elektronikos perdirbimo procesas.

 

 

Daugiau informacijos:

Rasa Buslavičienė, tel. 8 615 32 610 (organizaciniai klausimai)

Almontas Kybartas tel. 8 687 77 020 (APĮA tarybos narys)

 

 

 

 

 

Pagarbiai

Almontas Kybartas
Generalinis Direktorius

UAB „EMP recycling"
Galinės k., Maišiagalos paštas,
LT-14247 Vilniaus r., Lietuva
Tel. 1806
Faks. (8 5) 246 9530
Mob. 8 687 77020
El.paštas
almontas...@emp.lt
    
www.emp.eu

 

cid:image003.png@01C995B3.B13E3B20

 

__________ Information from ESET NOD32 Antivirus, version of virus signature database 4647 (20091129) __________

The message was checked by ESET NOD32 Antivirus.

http://www.eset.com__________ Information from ESET NOD32 Antivirus, version of virus signature database 4647 (20091129) __________

The message was checked by ESET NOD32 Antivirus.

http://www.eset.com
kvietimas-elektronikos-atlieku-tvarkymo-mitai.doc
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages