Ajutor

28 views
Skip to first unread message

JACOB BRINCOVAN

unread,
Jun 1, 2026, 9:20:06 PMJun 1
to Armonii_duhovnicesti
Pace frati si surori.Caut cintarea ,,O izvor a-l fericirii'' cintata cu multi ani in urma de corul tinerilor Raza de soare din Cluj.Daca cineva are partitura va rog sa mi-o trimiteti .Multumesc mult.Fiti binecuvintati.iacob brincovan.

michelle c

unread,
Jun 1, 2026, 10:25:28 PMJun 1
to JACOB BRINCOVAN, Armonii_duhovnicesti

On Tue, Jun 2, 2026 at 11:20 AM JACOB BRINCOVAN <jdbra...@gmail.com> wrote:
Pace frati si surori.Caut cintarea ,,O izvor a-l fericirii'' cintata cu multi ani in urma de corul tinerilor Raza de soare din Cluj.Daca cineva are partitura va rog sa mi-o trimiteti .Multumesc mult.Fiti binecuvintati.iacob brincovan.

--
Ați primit acest mesaj deoarece sunteți abonat(ă) la grupul „armonii_duhovnicesti” din Grupuri Google.
Pentru a vă dezabona de la acest grup și pentru a nu mai primi e-mailuri de la acesta, trimiteți un e-mail la adresa armonii_duhovnic...@googlegroups.com.
Pentru a vedea această discuție, accesați https://groups.google.com/d/msgid/armonii_duhovnicesti/CADA1hzSBkF6y9RDB1P81nZYUNEgWUrvMnqJ4PRookf5dxQmdpQ%40mail.gmail.com.

Doru B

unread,
Jun 1, 2026, 10:31:52 PMJun 1
to JACOB BRINCOVAN, Armonii_duhovnicesti
Iacob , 
Noi la Chicago am cintat-o cu tinerii prin anii '90 . Sper ca e vorba de aceeasi partitura.

Doru B.

On Mon, Jun 1, 2026 at 8:20 PM JACOB BRINCOVAN <jdbra...@gmail.com> wrote:
Pace frati si surori.Caut cintarea ,,O izvor a-l fericirii'' cintata cu multi ani in urma de corul tinerilor Raza de soare din Cluj.Daca cineva are partitura va rog sa mi-o trimiteti .Multumesc mult.Fiti binecuvintati.iacob brincovan.

--
003.jpg

Falcusan Dan

unread,
Jun 1, 2026, 10:51:04 PMJun 1
to Doru B, JACOB BRINCOVAN, Armonii_duhovnicesti
Pace!
Ambele variante se referă la aceeași cântare, și sunt bune. Ca o precizare doar,  fiindcă într-adevăr este cântarea ce o cântam  frecvent cu corul tinerilor (fiind un cor de tineri în acele vremuri, anii 1984-1991…. studenți la Cluj Napoca), variantă ce o găsiți din partea lui Michelle, la nr. 28, este aceea ce o cântam, în afară de primul cuvânt al cântării, care era așa cum ai cerut fr. Iacob B., din titlu (O, izvor al fericirii)

Să fiți binecuvântați de Domnul!

Bebe BD

unread,
Jun 2, 2026, 2:35:34 AMJun 2
to JACOB BRINCOVAN, armonii_duhovnicesti
Pace frate Iacob,

Vă trimit o partitură cu acest titlu: O, Izvor al fericirii, cu speranţa că aceasta este melodia căutată de dumneavoastră.

Cu binecuvântări,
Dumitru Bruda (Bebe)

On Tue, Jun 2, 2026 at 4:20 AM JACOB BRINCOVAN <jdbra...@gmail.com> wrote:
Pace frati si surori.Caut cintarea ,,O izvor a-l fericirii'' cintata cu multi ani in urma de corul tinerilor Raza de soare din Cluj.Daca cineva are partitura va rog sa mi-o trimiteti .Multumesc mult.Fiti binecuvintati.iacob brincovan.

--
O, Izvor al fericirii.pdf

Gabriel Baloi

unread,
Jun 2, 2026, 5:14:32 AMJun 2
to Bebe BD, JACOB BRINCOVAN, armonii_duhovnicesti
Cred că fratele se referă la un alt aranjament coral al acestei cântări; în special la refren.
Acel aranjament îl cântam, cu mulți ani în urmă, cu grupul mixt de tineri din Reșița, dirijat la acea vreme de Todea Ioji, dirijorul actual al corului Filarmonicii Banatul (Timișoara).
Partitura se află la cei care mai păstrează acele caiete cu repertoriul acela super frumos...

Dolfi_Cehia

unread,
Jun 2, 2026, 5:18:59 AMJun 2
to Gabriel Baloi, JACOB BRINCOVAN, armonii_duhovnicesti, Bebe BD
O, Izvor al fericirii
Izvorul este UNUL - Fericirea este UNA!
Cantari sunt UNA PESTE ALTA!
Fiți binecuvantați,
Dolfi-Cehia.

--
Ing. Adolf Mocek
překlady & tlumočení
rumunský a český jazyk
Růžová 2703, Žatec, 43801
e-mail: adolf...@seznam.cz
tel. mobil: +420 607 187 135
IČO: 65643135



Vio Omota

unread,
Jun 2, 2026, 9:22:49 AMJun 2
to Gabriel Baloi, Dolfi_Cehia, JACOB BRINCOVAN, armonii_duhovnicesti, Bebe BD
Pace, 
am atașat o partitură în pdf format. 

O, izvor al fericirii.pdf

Gabriel Baloi

unread,
Jun 2, 2026, 9:37:40 AMJun 2
to Vio Omota, Dolfi_Cehia, JACOB BRINCOVAN, armonii_duhovnicesti, Bebe BD
Da, sunt asemănătoare. Ar trebui făcută o variantă care să le combine. 
Sună foarte fain dacă e cântată bine, tehnic...

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages