From: Martin Zeman <martin...@sazp.sk>Date: April 21, 2011 11:17:00 AM GMT+02:00To: Alexander Zatko <alexand...@freemap.sk>, Ján Tóbik <jan....@sazp.sk>Subject: Re: min. prameneDobry den
ako som Vam pisal, nie je problem poskytnut data. My pouzivame GIS technologiu od americkej firmy ESRI (www.esri.com), takze Vam mozeme poskytnut
polohy min. pramenov vo formate SHP resp. Vam posielam jeho databazovu cast vo formate DBF aj s polohami min. pramenov v sur. systeme S-JTSK a s
vyskou vo vyskovom systeme Balt po vyrovnani (BpV).
S pozdravom
Ing. Martin Zeman
SAZP Banska Bystrica
Dňa 20.4.2011 21:29, Alexander Zatko wrote / napísal(a):Dobry den,
V tomto momente nas primarne zaujima zobrazenie polohy pramenov na mape, takze stale si myslim ze vase data maju hodnotu aj v tom stave akom su - uz len z toho dovodu ze by nasi mapovaci vedeli kam ist [1] overit polohu/existenciu pramena. Vela krat si totiz planujeme "kartograficke vylety" tak aby sme navstivili este nezmapovane oblasti. Vacsinou sa to robi tak, ze sa porovnava freemap mapa z viacerymi inymi mapami aby sme vedeli co nam chyba a ide sa mapovat. Ak vo freemape uvidime ikony mineralenho pramena tak sa mozme v ramci komunity dohovorit ze ich budeme overovat v terene. Bolo by to pre nas takto jednoduchcie ako navigovat v strukture [2] ktora je vyborna pre iny typ vyuzivania udajov. Co sa tyka informacii o chemickom rozbore, vydatnosti, type vlastnictva atd, to su zaujimave informacie, ale tie mozeme doplnat postupne. Takze ak by ste boli ochotni data uvolnit, v akej forme vy sme ich mohli od vas dostat (sql skript, spreadsheet dokument, xml subor...)?
Dakujem
Zatko
[1] teoreticky by mohli pouzit vasu databazu a po navsteve lokality by zaznamenali pramen do freemapu, ale to by som povazoval za plan B - v pripade ak by sme nedostali data od vas.
On Apr 19, 2011, at 1:46 PM, Martin Zeman wrote:
Dobry den
nie je tu problem v poskytnuti konkretnej GIS vrstvy, ale o kvalitu. Viac ako mame na: http://www.sazp.sk/slovak/struktura/ceev/DPZ/pramene/pramene.html
ani nemame. Mame len cisto polohu pramena zameranu GPS (aj to mame len JTSK suradnice, kedze original WGS suradnice sme si neuchovavavali vtedy) a popis
stavu a polohy pramena podla terenneho prieskumu z r. 1997-2000 + su tam pridane polohy zaniknutych alebo nenajdenych pramenov podla popisu zo
starasich pasportazacii. Fyzikalne a ani chemicke zlozenie sme z Inspektoratu nedostali, pretoze bola zrusena zmluva podla ktorej sme tuto pasportizaciu robili.
Podla mojich informacii uz Inspektorat robil (resp. zadal, asi nejakej sukr. firme) dalsiu pasportizaciu (mal by ju robit kazdych 5 rokov), takze najkorektnejsie by
bolo ziadat tieto data od nich.
S pozdravom
Ing. Martin Zeman
SAZP Banska Bystrica
Dňa 18.4.2011 21:10, Alexander Zatko wrote / napísal(a):Dobry den,
Pan Zeman, neviete ci su zaznamy v databaze ministerstva zdravotnictva geotagovane? Na stranke Inšpektorátu kúpeľov a žriediel som nasiel len tento dokument a ten ocividne neobsahuje vsetky mineralne zriedla a zaznamy nemaju geograficke suradnice.
Pokusim sa zistit kontakt na IMK ale myslim ze aj vasa databaza by bola pre verejnost uzitocna - su s jej uvolnenim pre potreby freemap.sk nejake problemy? Co sa presnosti udajov alebo uplnosti databazy tyka tak nase skusenosti poukazuju ze ziadne zo zdrojov informacii ktore nam organizacie poskytli neboli 100% kompletne alebo presne. To sa tyka aj takych zdrojov ako su udaje z katastra alebo siete lesnych ciest. Pri tvorbe mapy sa vzdy pokusame ziskat data z viacerych zdrojov a po ich vzajomnej konfrontacii opravovat nepresnosti. Tu vidim aj moznost spatneho "toku dat" smerom od freemap k SAZP v ktorom by sme vam poskytli pripadne opravy udajov - ak by ste mali zaujem.
Dakujem za odpoved.
Zatko
On Apr 18, 2011, at 1:14 PM, Martin Zeman wrote:
Dobry den
ako Vam uz pisal kolega Tobik, GIS vrstvu mineralne pramene mame v neaktualizovanej podobe. Z tohto dovodu ani nemozeme garantovat aktualnost polohy a atributy jed. min. pramenov.
Odporucam Vam obratit sa na inspektorat mineralnych pramenov a kupelov (IMK), ktory patri min. zdravotnictva a ktory spravuje databazu (zoznam) min. pramenov a zriedel spolu s
chemickym zlozenim.
S pozdravom
Ing. Martin Zeman
SAZP Banska Bystrica
Na prvy pohlad to vyzera pouzitelne ...
Informacii je tam dost, myslim ze viac ako nam umoznuje tag pre "pramen" - jediny maly problem vyzera byt to ze su suradnice v tom slovenskom zazracnom suradnicovom systeme - s-jtsk
Dodi
Teraz citam ze by dali aj shp J stym vieme robi priamo(priamejsie) ale zatial netreba asi pytat... zvladneme nejako
Ja len pre tych co by to niekedy chceli robit "posvojom"
treba zrobit nejaky file
<?xml version='1.0' encoding='UTF-8'?>
<osm version='0.6' generator='JOSM'>
<node id='-1' lat='48.62689' lon='18.96013' >
<tag k='name' v='prameň Snoža' />
<tag k='natural' v='spring' />
<tag k='ele' v='431' />
</node>
<node id='-2' lat='...' lon='...' >
....
</node>
</osm>
A ked tych dat nie je vela, tak sa to da otvorit v josm a skontrolovat voci existujucim/upravit editovat a tak ... a potom upload ...
Pokial je toho viac, treba carovat s niecim zlozitejsim – idealne zlomit v sebe vzdor voci postgis-u (J tu pisem za seba)
Dodi
From: osm...@googlegroups.com [mailto:osm...@googlegroups.com] On Behalf Of Alexander Zatko
Sent: Monday, April 25, 2011 9:14 PM
To: osm...@googlegroups.com
Subject: Re: [osm_sk] Fwd: min. pramene
Tak som to skonvertoval do WGS-84 - subor pripajam (v OO ako aj Excel formatoch). Treba si vsimnut ze:
Ok, 1646 je celkom dost :S
Ja len pre tych co by to niekedy chceli robit "posvojom"
treba zrobit nejaky file
<?xml version='1.0' encoding='UTF-8'?>
<osm version='0.6' generator='JOSM'>
<node id='-1' lat='48.62689' lon='18.96013' >
<tag k='name' v='prameň Snoža' />
<tag k='natural' v='spring' />
<tag k='ele' v='431' />
</node>
<node id='-2' lat='...' lon='...' >
....
</node>
</osm>
A ked tych dat nie je vela, tak sa to da otvorit v josm a skontrolovat voci existujucim/upravit editovat a tak ... a potom upload ...
Pokial je toho viac, treba carovat s niecim zlozitejsim – idealne zlomit v sebe vzdor voci postgis-u (J tu pisem za seba)
Dodi
From: osm...@googlegroups.com [mailto:osm...@googlegroups.com] On Behalf Of Alexander Zatko
Subject: Re: [osm_sk] Fwd: min. pramene
Sent: Monday, April 25, 2011 9:14 PM
Tak som to skonvertoval do WGS-84 - subor pripajam (v OO ako aj Excel formatoch). Treba si vsimnut ze:
mineral=yes
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Spring
vychadzam z (ked drinkable =yes) tak aj mineral=yes ...
Maybe some additional informations are important
mineral=yes
V pripade ze je zadana aj nadmorska vyska je chyba tejto konverzie
maximalne 2 metre.
Prave rozmyslam ako doplnit chybajuce nadmorske vysky, mate niekto
skusenosti so SRTM datami?
2011/4/22 Alexander Zatko <ord...@strings.net>:
Zopar suradnic malo prehodene + za - , stacilo to opravit.
Atribut stav moze mat hodnoty
""
"zaniknutý"
"zlikvidovaný"
"existuje"
"nenájdený"
"neexistuje"
Atribut vyuzitie moze mat hodnoty
""
"nevyužívaný"
"zaniknutý"
"zlikvidovaný"
"využívaný"
"nenájdený"
Atribut typ_mp moze mat hodnoty
""
"piscin"
"vrt"
"piscina"
"prameň"
"šachta"
"studňa"
"nádrž"
2011/4/25 Jozef Vince (freemap.sk) <jozef...@freemap.sk>:
> mineral=yes
>
>
>
> http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Spring
>
>
>
> vychadzam z (ked drinkable =yes) tak aj mineral=yes ...
>
>
>
> Maybe some additional informations are important
>
> intermittent or perennial
> drinkable, mineral, hot water, salty spring
> commercial name, if it's taped and bottled (Evian, San Pellegrino, etc.)
> discharge
> artesian well
> resurgence
> hot water, temperature, main components
>
>
>
>
>
>
>
>
>
------ "existuje"
> "nenájdený"
> "neexistuje"
>
> Atribut vyuzitie moze mat hodnoty
> ""
------ "nevyužívaný"
> "zaniknutý"
> "zlikvidovaný"
------ "využívaný"
> "nenájdený"
>
> Atribut typ_mp moze mat hodnoty
> ""
> "piscin"
To bude preklep asi to mam byt "piscina" - ale aj tk neviem co je to :S
------ "vrt"
> "piscina"
------ "prameň"
------ "šachta"
------ "studňa"
------ "nádrž"
Ale neviem ake tagy tomu dat :) vyjadrite sa... nech nerozhodujem sam ;)
Dodi
nenájdený -> fixme
O detailoch mineralnych pramenov existuje stranka:
http://www.sazp.sk/slovak/struktura/ceev/DPZ/pramene/pramene.html
2011/4/27 Jozef Vince (freemap.sk) <jozef...@freemap.sk>:
>
>> -----Original Message-----
>> From: osm...@googlegroups.com [mailto:osm...@googlegroups.com] On
>> Behalf Of Milan Nobonn
>> Sent: Wednesday, April 27, 2011 11:12 AM
>> To: osm...@googlegroups.com
>> Subject: Re: [osm_sk] Fwd: min. pramene
>>
>> Ktore mineralne pramene chcete importovat do OSM ?
>>
>> Atribut stav moze mat hodnoty
>> ""
>> "zaniknutý"
>> "zlikvidovaný"
>
>
> ------ "existuje"
>
>
>> "nenájdený"
>> "neexistuje"
>>
>> Atribut vyuzitie moze mat hodnoty
>> ""
>
> ------ "nevyužívaný"
>
>> "zaniknutý"
>> "zlikvidovaný"
>
>
> ------ "využívaný"
>
>
>> "nenájdený"
>>
>> Atribut typ_mp moze mat hodnoty
>> ""
>
>> "piscin"
Pouzil som mapovanie
"piscin" : {'man_made':'water_well'},
"vrt" : {'man_made':'water_well'},
"prameň" : {'natural': 'spring'},
"šachta" : {'man_made':'water_well'},
"piscina" : {'man_made':'water_well'},
"studňa" : {'man_made':'water_well'}
Bolo by dobre zapracovat do toho este:
http://www.health.gov.sk/swift_data/source/dokumenty/inspektorat_kupelov_a_zriedel/ikz/uznane_prirodne_liecive_a_mineralne_zdroje.xls
2011/4/27 Jozef Vince (freemap.sk) <jozef...@freemap.sk>:
>
>> -----Original Message-----
>> From: osm...@googlegroups.com [mailto:osm...@googlegroups.com] On
>> Behalf Of Milan Nobonn
>> Sent: Wednesday, April 27, 2011 11:12 AM
>> To: osm...@googlegroups.com
>> Subject: Re: [osm_sk] Fwd: min. pramene
>>
>> Ktore mineralne pramene chcete importovat do OSM ?
>>
>> Atribut stav moze mat hodnoty
>> ""
>> "zaniknutý"
>> "zlikvidovaný"
>
>
> ------ "existuje"
>
>
>> "nenájdený"
>> "neexistuje"
>>
>> Atribut vyuzitie moze mat hodnoty
>> ""
>
> ------ "nevyužívaný"
>
>> "zaniknutý"
>> "zlikvidovaný"
>
>
> ------ "využívaný"
>
>
>> "nenájdený"
>>
>> Atribut typ_mp moze mat hodnoty
>> ""
>
>> "piscin"
pripadne aj dopresnenie typu
water_well=sachta
... (pre buducnost)
m
--
Lokalita
Zdroj (názov a označenie)
Záchyt (typ)
Aktuálne využitie
Tepl.vody °C
Minerali zácia mg/L
Právne predpisy + rozhodnutia
Obchodný názov
Pytam sa preto aby som zistil ze ci vobec na ne existuju v OSM tagy.
S.
> <vyuzite_output.osm>
Dodi
> -----Original Message-----
> From: osm...@googlegroups.com [mailto:osm...@googlegroups.com] On
> Behalf Of Alexander Zatko
> Sent: Wednesday, April 27, 2011 5:56 PM
> To: osm...@googlegroups.com
> Subject: Re: [osm_sk] Fwd: min. pramene
>
2011/4/27 Jozef Vince (freemap.sk) <jozef...@freemap.sk>:
> Ak na to nie je tag... treba to dat do nejakeho namespace-u ...
> sazp:nieco=hodnota ...
> A ked na to bude tag tak sa to prehodi ...
>
> Dodi
>
>
>> -----Original Message-----
>> From: osm...@googlegroups.com [mailto:osm...@googlegroups.com] On
>> Behalf Of Alexander Zatko
>> Sent: Wednesday, April 27, 2011 5:56 PM
>> To: osm...@googlegroups.com
>> Subject: Re: [osm_sk] Fwd: min. pramene
>>
Niekto to berie vazne ... niekto menej - dobre je nove tagy aspon
zdokumentovat
Ak by to malo mat skutocne vyznam pre cely svet, tak by sa hodilo aspon
podiskutovat o tom na [tagging] mailing liste a na osm wiki
Ale casto som davnejsie cital odpovede typu: just start using it ... s
komentarom ze ked sa najde lepsie riesenie alebo ine co bude mat vyssiu
pocetnost pouzitia tak sa to "lahko" prehodi/normalizuje
Bolo to tak/podobne s marked_trail, a border_type=state :) a elektrarne, a
tiez mokriny ... casom sa uprace
d.
S.
S.
> <uznane_prirodne_liecive_a_mineralne_zdroje.xls>
>
>
> On Apr 27, 2011, at 6:03 PM, Jozef Vince (freemap.sk) wrote:
>
Gratulujem, Martin!
Tak asi to je prečo http://osmfight.neis-one.org/?u1=Kom%D1%8Fpa&u2=*Martin* … A ja rozmýšľam, ako je to možné ;-)
--
Cheers,
Andrew
--
--
Cheers,
Andrew
---
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ďalšie možnosti nájdete na stránke https://groups.google.com/d/optout.
--
Dakujem sefe.Dobra praca. Presne nieco taketo mi chybalo na mape. Uz len zriesit komplexe toky od pramena az do mora a nema to chybu :)
vyzerá tak, že domáci občan Ti to už zaktualizoval :o)opýtam či prameň vyschol
:D +1
to akoze je najkrajsi v regione? ;-)
> A kto je Komяpa?
--
good job a gratulujem k dokonceniu. do coho sa mas v plane pustit teraz, ak to neni tajne.
--