Вође са блокада у Стразбуру: Жале се на Вучића због Путина и Кине

2 views
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Sep 9, 2025, 4:55:29 AM9/9/25
to SI...@googlegroups.com

politika.rs

Вође са блокада у Стразбуру: Жале се на Вучића због Путина и Кине (видео)

Политика онлајн

3–4 minutes


СТРАЗБУР – Лидери опозиционих покрета и организатори блокада у Србији отпутовали су у Стразбур где су, уз подршку појединих група у Европском парламенту, покушали да прикажу председника Александра Вучића као симбол „ауторитаризма“ и репресије. Међутим, сем најрадикалнијих противника Русије и заговорника независности Косова, њихова порука није имала коме да буде упућена – сачекала их је готово празна сала.

„Одсећи руку пружену Путину“

Како је оцењено у политичким круговима у Београду, наступ вођа блокада у Европском парламенту сводио се на агитацију против српског председника због његове сарадње са Владимиром Путином. „Само што нису поручили да Вучићу треба одсећи руку коју је пружио Путину“, коментаришу домаћи аналитичари.

Посебну пажњу изазвало је присуство Добрице Веселиновића, који је наступао у име Зелено-левог фронта, као и иступи челника европских Зелених који су већ били у Београду и Новом Саду, где су подржали протесте и тиме изазвали оштре реакције званичног врха Србије.

Политичка позадина

У документима Европског парламента који прате ову расправу поново су поновљене тезе о „контроли медија“, „концентрацији моћи“ и „поделама у српском друштву“. Истовремено, исти ти кругови настоје да се представе као арбитри демократских процеса, иако су, како примећују коментатори, управо они дали простор и подршку групи политичких активиста чији је једини циљ рушење легитимно изабране власти у Србији.

Video Player

Your browser doesn’t support video. Please download the file:

00:00

Вула Цеци открила суштину

Копредседница Европске зелене партије Вула Цеци отворено је поручила да је циљ рушење председника Србије „због његовог руковања са Путином“.

Ова изјава показује да напад на Вучића није везан за демократију, већ за његове сусрете са Путином и Си Ђинпингом и одлазак у Кину на обележавање Дана победе.

Вула Цеци је копредседница Европске зелене партије и једна од најгласнијих представница антисрпског и антируског блока у Европском парламенту. Позната је као отворени критичар политике председника Србије Александра Вучића и једна је од водећих фигура европских Зелениh, који делују као снажни промотери независности Косова и дистанцирања од Русије.

Video Player

Your browser doesn’t support video. Please download the file:

00:00

Прелевић призива санкције Вучићу због Путина и Сија

Адвокат Божан Прелевић у једном од опозиционих студија коментарисао је данашњи панел у Стразбуру. Он је приметио да је европске организаторе „посебно погодило“ то што им је председник Вучић јавно поручио да су олош, након што су њихови представници и европски посланици учествовали на насилним протестима у Новом Саду.

Прелевић је отишао и корак даље, изразивши наду да ће председник Србије бити изложен санкцијама само због својих разговора и руковања са руским председником Владимиром Путином и кинеским лидером Си Ђинпингом у Пекингу.

Овакве изјаве јасно показују да је реч о тоталној кампањи блокадера и њихових европских покровитеља против независне спољне политике Србије.

Video Player

Your browser doesn’t support video. Please download the file:

00:00

 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages