Okrivili Srbe zbog kašnjenja satova?!

2 views
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Mar 7, 2018, 4:25:55 PM3/7/18
to Posto...@yahoogroups.com, serbia...@yahoogroups.com, si...@googlegroups.com, sor...@yahoogroups.com, srbija_med...@yahoogroups.com, SrpskaInfor...@yahoogroups.com, SRPSKI...@yahoogroups.com, srpsk...@yahoogroups.com

novosti.rs

Okrivili Srbe zbog kašnjenja satova?! | Svet

Goran ČVOROVIĆ

6-7 minutes


Frekvencija u strujnoj mreži našeg kontinenta ispod uobičajenih 50 herca, razlog u Beogradu i Prištini. Zaostajanje se ne odnosi na računare i mobilne telefone, već na kvarcne časovnike

BRISEL

OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“

SATOVI u celoj Evropi kasne zbog Srbije i tzv. Kosova!

Do ovog zaključka došla je Evropska mreža operatora prenosnih sistema električne energije (ENTSO-E). Tako se dijalog između Beograda i Prištine direktno umešao u tačnost budilnika evropskih građana. Izaziva kašnjenja na posao i ispunjavanje drugih obaveza!

- Konkretno, satovi od sredine januara akumulirano kasne nešto manje od 6 minuta - kaže za "Novosti" portparol ENTSO-E Kler Kami.

U saopštenju pod naslovom "Neprekidno odstupanje frekvencije u Kontinentalnom evropskom elektroenergetskom sistemu poreklom iz Srbije/Kosova: Političko rešenje je hitno potrebno uz tehničko", ENTOS-E ističe da trenutno postoji kontinuirana devijacija sistemske frekvencije srednje vrednosti od 50 herca.

Kašnjenje se ne odnosi na računare ili mobilne telefone, već na kvarcne satove. Da bi sistem pravilno funkcionisao, frenkvencija ne može da bude ispod 47,6 i iznad 52,4 herca. Iznad i ispod ekstremnih vrednosti, svi uređaji bi se automatski isključili. Prosečna frekvencija od sredine januara do danas iznosi 49,996 herca. To je razlog za šestominutni zaostatak električnih budilnika za stvarnim vremenom.

- Energetska devijacija potiče iz kontrolnog područja "Srbija, Makedonija, Crna Gora", odnosno SMM bloka, a naročito sa Kosova i iz Srbije. Odstupanja u napajanju dovela su do blagog smanjenja proseka električne frekvencije. Nedostajuća energija iznosi 113 gigavati. Pitanje je ko će da nadoknadi ovaj gubitak - kaže se između ostalog u saopštenju ENTOS-E.

Ističe se, takođe, da se ništa slično ranije nije događalo i da to mora da prestane.

- Interkonecijski sistem funkcioniše sinhrono. Gigavati koji nisu uneti u sistem direktno smanjuju frekvenciju - ističe Kler Kami.

ENTOS-E obuhvata 43 organizacije iz 36 zemalja i regiona i ima različite sisteme, a trenutno je pogođen jedan njen segment, Kontinentalni evropski energetski sistem, koji obuhvata 25 zemalja, od Španije do Turske i od Poljske do Holandije. Na udaru nisu Velika Britanija ili, na primer, Skandinavske zemlje.

 

Jasno je da se iza svega kriju politički pritisci da se postigne saglasnost između Beograda i Prištine u okviru energetskog sporazuma.

- ENTOS-E istražuje sve tehničke opcije za rešavanje ovog problema. Pošto postoji i politička dimenzija koja utiče na funkcionisanje elektroenergetskog sistema, ENTOS-E poziva evropske i nacionalne vlade i nosioce politika da preduzmu brzu akciju. One moraju da reše političku stranu ovog pitanja - stoji u saopštenju.

Čitava situacija je izazvala veliku pažnju u Evropi, a pritisak je sada prebačen na obične građane koji će ovako direktno kriviti Beograd i Prištinu zbog svih neprijatnosti koje svakodnevno doživljavaju usled "sporih" satova.

- Političko neslaganje između srpskih i kosovskih vlasti dovelo je do primećenog uticaja na električnu energiju. Ako se na političkom nivou ne pronađe rešenje, rizik od devijacije bi mogao da ostane - naglasili su u Udruženju koje reguliše evropsku mrežu operatora prenosnih sistema električne energije.

Ova organizacija, inače, nije direktno evropsko telo, ali Kami naglašava da je stvorena na osnovu evropskih direktiva i da, samim tim, ima legalni mandat EU i zvaničnu ulogu.

- Znamo da čitava uneravnoteženost nastaje na Kosovu. Deficit energije dolazi odatle i to se oseća na kontinentalnom nivou - kaže naša sagovornica.

Prst je uprt i u Beograd.

- Srbija, na neki način, ima ulogu kontrolora u celoj zoni SMM - ističe Kami.

U Briselu pričom o kašnjenju satova žele da podstaknu činjenicu da je sporazum o interkonekciji između Kosova i ostatka Evrope "blokiran skoro dve godine, zbog političkih pitanja" i traže da se vlasti u Beogradu i Prištini što pre dogovore. Suština je u tome što Kosovo nije konektovano na kontinentalni sistem i energiju dostavlja preko Srbije.

 

"ELEKTROMREŽA SRBIJE": ODSTUPANjE ZAUSTAVLjENO 3. MARTA

TAČNA je činjenica da je sistemska frekvenca u kontinentalnoj Evropi bila umanjena zbog nedostatka od 113 GWh električne energije. Uzrok ovom nedostatku je konstantno odstupanje od programa rada od strane Kosovske elektro mreže (KOSTT) u periodu januar-februar 2018. KOSTT je permanentno neovlašćeno preuzimao neugovorenu električnu energiju iz sinhrone oblasti "Kontinentalna Evropa" - navodi se u saopštenju "Elektromreže Srbije" dostavljenom "Novostima".

U saopštenju se ističe da ovakvim ponašanjem KOSTT krši norme i standarde operativnog rada u sinhronoj oblasti "Kontinentalna Evropa", a takođe krši i svoju obavezu samostalnog vršenja regulacije svoje podoblasti (balansiranja potrošnje i proizvodnje) unutar kontrolne oblasti EMS.

- Budući da je EMS odgovoran za svoju kontrolnu oblast, koja uključuje i podoblast KOSTT, svi resursi kompanije usmereni su ka brzom i efikasnom rešenju ovog problema - ističe se u saopštenju. - Posle pritisaka od strane relevantnih institucija, KOSTT je od 3. marta prestao sa neovlašćenim preuzimanjem električne energije, pa je povećanje odstupanja sinhronog vremena zaustavljeno.

USAGLAŠENE VERZIJE

- SITUACIJA je komplikovana. Postoje dve verzije u vezi s nesvakidašnjim prilikama u kojima se našla cela Evropa. Sve što želimo je da se dve verzije usaglase i da prestane kašnjenje naših satova - objašnjava visokoplasirani izvor "Novosti" u Briselu povodom neobičnog problema s kojim se suočio Stari kontinent.

 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages