Pravno obavezujuća normalizacija

0 views
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Feb 22, 2018, 11:44:55 AM2/22/18
to Kosovoj...@yahoogroups.com, Posto...@yahoogroups.com, serbia...@yahoogroups.com, si...@googlegroups.com, sor...@yahoogroups.com, srbija_med...@yahoogroups.com, SrpskaInfor...@yahoogroups.com, SRPSKI...@yahoogroups.com, srpsk...@yahoogroups.com

dw.com

Pravno obavezujuća normalizacija | Izbor iz štampe | DW

Deutsche Welle (www.dw.com)

3-4 minutes


„Ako Srbija želi da bude članica Evropske unije, ona mora da sa Kosovom nađe pravno obavezujuću formu normalizacije“, kaže u velikom intervjuu za dnevnik „Velt“ komesar EU za proširenje Johanes Han.

Na samom početku, Johanes Han je za list Velt rekao da je puštanje novinara Deniza Judžela iz turskog zatvora dobar signal, ali da to nije značilo nikakve promene, kako je rekao, „naših rezervi prema Turskoj kada je reč o pravnoj državi". „Tamo su još hiljade ljudi u zatvoru, mnogi bez optužnice. Ne možemo zatvarati oči pred tim velikim deficitima pravne države.“

- pročitajte još: Da li biste se kladili na Srbiju?

„Mi od Turske očekujemo poštovanje osnovnih demokratskih prava. U to spadaju nezavisnost sudstva, poštovanje principa pravne države i sloboda mišljenja“. Na pitanje: ima li smisla to što se i pored svih napetosti, visoki funkcioneri EU krajem marta sastaju sa turskim predsednikom Erdoganom? – Han je odgovorio: „Dobro je što se ponovo vode razgovori na najvišem nivou. Taj sastanak bi mogao biti dopinos normalizaciji naših odnosa. Ali, problemi ne smeju biti prećutani“.

Kada je reč o Zapadnom Balkanu, novinar Velta je podsetio Hana da je Evropska komisija stavila Srbiji i Crnoj Gori u izgled prijem u EU do 2025. godine i dodao: „Zašto ste morali da navedete konkretan datum?“ A Hanov odgovor je glasio: „2025. godina je čisto indikativan datum, a ne garantija. On prisiljava zemlje Zapadnog Balkana, ali i EU, da se ozbiljno suoče sa pristupom o kojem se govori već godinama.“

„Pristupni pregovori su proces koji nam daje jaku polugu za pokretanje trajnog razvoja Balkana u pravcu principa pravne države i konkurentske privrede. U mnogim zemljama Zapadnog Balkana postoje nerešeni konflikti oko granica. Mi smo naučili iz iskustava prošlosti – svi ti konflikti moraju biti rešeni pre pristupa. Ako Srbija želi da bude članica, onda ta zemlja mora da sa Kosovom nađe pravno obavezujuću formu normalizacije. Sporazum mora biti obuhvatan, konačan i pravno obavezujući.“

- pročitajte još: Geostrateška investicija Evropske unije

Na primedbu novinara: „To zvuči kao birokratski način izražavanja Brisela. Jasnim jezikom to, dakle, znači: Srbija mora da prizna Kosovo kao nezavisnu državu?“, Han je odgovorio: „Znači baš ovo što sam rekao – ni manje ni više od toga“. U nastavku je dodao i da će Evropska komisija preporučiti zemljama-članicama da prihvate da pre leta počnu i pristupni pregovori sa Albanijom i BJRM.

Radio Dojčlandfunk je na svom portalu podsetio da „Nemačka kancelarka Merkel odbacuje fiksiranje datuma za te zemlje" i da je ona nakon sastanka s makedonskim premijerom Zaevim rekla da „u pravom planu nije godina, već pitanje kada je dostignuta zrelost za prijem.“

Priredio Saša Bojić

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android

 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages