2 minutes
уторак, 21. новембар 2017.
Свечаном седницом у Новом Пазару, Бошњачко национално вијеће (БНВ) обележило је данас Дан Санџака, установљен у знак сећања на оснивање Земаљског антифашистичког вијећа народног ослобођења Санџака (ЗАВНОС) у Пљевљима, 20. новембра 1943. године.
БНВ је саопштио да је његов председник Сулејман Угљанин казао да је Санџак "историјска регија у којој Бошњаци чине аутохтоно становништво", али да се "још од 1977. године те чињенице бришу из књига, уџбеника и из статистичких података".
Угљанин је навео да је Берлинским конгресом 1878. године, Санџак добио "међународно признате границе између Србије и Црне Горе као 'цорпус сепаратум' (засебан ентитет)", а да су га током Балканских ратова "запоселе српске и црногорске снаге".
Подсетио је на оснивање ЗАВНОС-а 1943. године, којим су грађани Санџака формирали "војску, локалне и регионалне органе власти, скупштину, владу, све што треба једној држави", а рекао је и да су на референдуму крајем октобра 1991. године "грађани Санџака гласали за потпуну политичку и територијалну аутономију, с правом на прикључење једној од суверених република" Југодславије.
(Бета)