Сулејман Угљанин: Санџак је историјска регија у којој Бошњаци чине аутохтоно становништво

0 views
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Nov 30, 2017, 1:01:43 PM11/30/17
to Posto...@yahoogroups.com, serbia...@yahoogroups.com, si...@googlegroups.com, sor...@yahoogroups.com, srbija_med...@yahoogroups.com, SrpskaInfor...@yahoogroups.com, SRPSKI...@yahoogroups.com, srpski_r...@yahoogroups.com, srpsk...@yahoogroups.com

nspm.rs

Сулејман Угљанин: Санџак је историјска регија у којој Бошњаци чине аутохтоно становништво, али те чињенице се бришу из књига, уџбеника и статистичких података

2 minutes


уторак, 21. новембар 2017.

Свечаном седницом у Новом Пазару, Бошњачко национално вијеће (БНВ) обележило је данас Дан Санџака, установљен у знак сећања на оснивање Земаљског антифашистичког вијећа народног ослобођења Санџака (ЗАВНОС) у Пљевљима, 20. новембра 1943. године.

 

БНВ је саопштио да је његов председник Сулејман Угљанин казао да је Санџак "историјска регија у којој Бошњаци чине аутохтоно становништво", али да се "још од 1977. године те чињенице бришу из књига, уџбеника и из статистичких података".

Угљанин је навео да је Берлинским конгресом 1878. године, Санџак добио "међународно признате границе између Србије и Црне Горе као 'цорпус сепаратум' (засебан ентитет)", а да су га током Балканских ратова "запоселе српске и црногорске снаге".

Подсетио је на оснивање ЗАВНОС-а 1943. године, којим су грађани Санџака формирали "војску, локалне и регионалне органе власти, скупштину, владу, све што треба једној држави", а рекао је и да су на референдуму  крајем октобра 1991. године "грађани Санџака гласали за потпуну политичку и територијалну аутономију, с правом на прикључење једној од суверених република" Југодславије.

(Бета)

 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages