"Razmena teritorija Kosova i Srbije ne bi rešila probleme"

0 views
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Apr 9, 2018, 10:49:26 AM4/9/18
to Kosovoj...@yahoogroups.com, Posto...@yahoogroups.com, serbia...@yahoogroups.com, si...@googlegroups.com, sor...@yahoogroups.com, srbija_med...@yahoogroups.com, SrpskaInfor...@yahoogroups.com, SRPSKI...@yahoogroups.com, srpsk...@yahoogroups.com

rtklive.com

"Razmena teritorija Kosova i Srbije ne bi rešila probleme" • RTK

3-4 minutes


Siniša Kostić, RTK2

Nakon što je zamenik kosovskog premijera i ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli izjavio da Kosovo nikad neće razgovarati sa Srbijom o mogućnosti razmene teritorija, već samo o normalizaciji odnosa i međusobnom priznavanju, Ramuš Tahiri politikolog iz Prištine naglašava da razmena teritorija u 21. veku nije rešenje.

S druge strane, politički analitičar iz Beograda Branko Radun smatra da bi proces razmene delova teritorije Srbije i Kosova otvorio problem granica na Balkanu, a i šire, dodajući da je protiv toga Vašington, koji podržava kosovske Albance.

Prihvatanjem realnog stanja na terenu i priznavanjem svih zagarantovanih prava Srba na Kosovu su dobre osnove za rešavanje otvorenih pitanja Kosova i Srbije, smatra politikolog Ramuš Tahiri i tvrdi da bi svako drugo rešenje, koje bi bilo protiv građana, prouzorokovalo dodatne probleme.

"Mislim da u 21. stoleću to nije u redu, jer sva nacionalna prava mogu da budu ostavarena u okviru bilo koje države sa otvorenim granicama, a bilo kakvo razgraničenje uticaće na premeštaj stanovništva i određene probleme", ističe Tahiri.

Politički analitičar iz Beograda Branko Radun ne očekuje razmenu teritorija Kosova i Srbije, jer su protiv toga Vašington i kosovski Albanci. "Promena granica otvorila bi nove teritorijalne probleme na Balkanu", kaže Radun.

"Ako bi se to pokrenulo kao tema i ako bi došlo do korekcije granica, onda bi se otvorila nova granična pitanja na Balkanu, a i šire, tako da je u ovom momentu jako mala šansa da se tako nešto desi. Albanci se, naravno ne pitaju ništa o tome, oni samo mogu da daju izjave, ali generalno stvar je do Vašingtona, čak se ni EU ne pita mnogo o toj temi", navodi Radun.

Umesto o razmeni teritorija treba razgovarati o položaju i pravima Srba na Kosovu, o njihovom uključivanju u briselski proces, naglašava Tahiri i kao najbolje rešenje navodi Ahtisarijev plan.

"Niko ne može zagarantovati veća prava Srba na Kosovu od Ahtisarijevog paketa, čak su i predlozi iz Srbije ispod toga. Glavni princip Ahtisarijevog plana je da nema majorizacije, da su Srbi i ostali raznopravni bez obzira na broj i bilo koju drugu razliku. Pomoću Ahtisarijevog plana imamo decentralizaciju, deset srpskih opština koje su teritorijalno veće nego ukupan broj Srba, koji je bio ranije i koji je sada", rekao je Tahiri.

Beograd je po pitanju Kosova spreman na kompromise, ali kod Prištine ne vidimo istu volju, dodaje Branko Radun i naglašava da nije optimista da će do rešenja i doći.

"Briselski sporazum je kompromis, gledano sa pozicija Srbije, a s druge strane Priština nije čak ni dopustila da se formira Zajednica srpskih opština, tako da oni non-stop demonstriraju da nisu ni za kakav kompromis, tako da ne vidim tu neku veliku mogućnost za kompromis", zaključuje Radun.

Ramuš Tahiri smatra da treba tražiti rešenje koje odgovara sadašnjem stanju, a ne ono kojim se žele ispraviti greške iz prošlosti, a koje zagovaraju albanska i srpska politika. Treba razgovarati o međusobnom priznavanju, kao i o međunarodnim standardima kojima će biti uređeni budući odnose Kosova i Srbije", zaključuje Tahiri.


 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages