Revizija istorije u Hrvatskoj na vrhuncu

2 views
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Apr 12, 2016, 8:33:19 AM4/12/16
to republi...@yahoogroups.com, Posto...@yahoogroups.com, serbia...@yahoogroups.com, si...@googlegroups.com, sor...@yahoogroups.com, srbija_med...@yahoogroups.com, SrpskaInfor...@yahoogroups.com, SRPSKI...@yahoogroups.com, srpsk...@yahoogroups.com

rtv.rs

Revizija istorije u Hrvatskoj na vrhuncu

Javna medijska ustanova Radio-televizija Vojvodine

Ljudima koji su u manjini u nacionalnom i ekonomskom smislu, a i većini koja ne deli te stavove, odbojno je to što se dešava, rekao je Markovina za regionalnu N1.

Ističe da se problemi u ovom delu Balkana krajem 20. veka poklapaju sa buđenjem nacionalne svesti i pobedom nacionalističkih opcija na političkoj sceni.

"Nasleđe 90-ih se nije razrešilo, a nije došlo ni do svesti o potrebi rešavanja. Atmosfera je danas, uz nešto blažu retoriku ista kao što je bila pre 25 godina", kaže Markovina.

 

RTV (Ladislav Lazić)

Ljudi koji vode ova društva ne žele iskoračiti iz tog vremena, smatra on i kaže: "To im odgovara. Bilo kakvo suočavanje, ili upoređivanje tadašnjeg vremena s današnjim bi debelo negativno presudilo na ovo danas, pa bolje da se ta pitanja ne postavljaju".

Brojne institucije sprovode revitalizaciju ustaške državer, poblem je katarza većinske zajednice

Markovina smatra da je na ovim prostorima problem katarza većinske zajednice.

"U Hrvatskoj imate godinama revitalizaciju ustaške države, koja se nameće kao ravnopravna antifašističkom pokretu. To je grozna atmosfera, koja je dovela do bojkota dela društva državne proslave (u Jasenovcu). Ali to je nažalost prisutno na celom prostoru. Po Radovanu Karadžiću je nazvan studentski dom na Palama. Nedostaje katarza, da se društva suoče sa vlastitom odgovornošću", kaže on.

Markovina navodi da je u Hrvatskoj na snazi revitalizacija ustaške države.

"Sprovodi se revitalizacija ustaške države. Brojne konzervativno desne institucije, od Matice Hrvatske i drugih, uz podršku HDZ i drugih desničarskih partija, sprovode tu revitalizaciju ustaške države. Imate udruženja koja otvoreno negiraju Jasenovac. Aktualna vlast je itekako cinična prema tome. Ljudima koji su manjina u nacionalnom smislu, a i većini koja ne deli stavove, odbojno je što se dešava", kaže Markovina.

Ukazuje da je postalo opasno za egzistenciju govoriti činjenice o Jasenovcu.

"Film Jakova Sedlara, koji je prepun falsifikata, je imao ozbiljnu premijeru gde su bila i četiri ministra. I taj film koji je potpuni falsifikat je stavljen u istu ravan s knjigom Slavka Goldštajna, gde se ozbiljno priča o tome što se dogodilo u Jasenovcu", naveo je on.

Revizija istorije na vrhuncu, ona će se teško povući

Stalno se, kaže, govori o tezi o dva totalitarizma, o zločinima komunista, kao da se treba zamagliti stvarnost koja se događala tokom ustaškog režima.

Prema njegovim rečima, negacija antifašizma je na vrhuncu, a najbolje sarađuju revizionistički istoričari.

"Najbolje se razumiju nacionalisti, oni jedni druge hrane. Negacija antifašizma je na vrhuncu. Ako kao dva ista zla postavljate kolaboracioniste i partizane, to je sramotno do krajnjih granica", kaže Markovina i dodaje da šireg otpora nema, zbog oportunizma.

I revizija istorije je sada na vrhuncu.

"Ona je na vrhuncu, ona će se teško povući. Ono čega su svi svesni, da se partizanska baština ne može izbrisati. Nismo zemlje istočnog bloka, mi smo imali autentičnu antifašističku borbu i pobedili smo u tome. To se ne može izbrisati", rekao je Markovina.

Josipović takođe bojkotuje Jasenovac

Bivši hrvatski predsednik Ivo Josipović izjavio je da će bojkotovati državnu komemoraciju žrtvama jasenovačkog ustaškog logora jer se, uprkos snažnoj antifašističkoj tradiciji, u Hrvatskoj toleriše pojava ustaštva.

Josipović je za beogradski Blic rekao da se u Hrvatskoj toleriše ustaštvo, čemu je, kako kaže, znatno doprinela vlast u Zagrebu.

 

Beta/AP

"Hrvatska nije ustaška zemlja. Ima snažnu antifašističku tradiciju, ali su sada na neke pozicije došli ljudi koji misle drugačije. Ići ću na komemoraciju proboja jasenovačkog logora, ali ne na onu državnu, već na skup koji će organizovati zajednica jevrejskih opština i antifašističke organizacije. Nadam se da će nam se priključiti i predstavnici Srpskog nacionalnog veća", rekao je bivši hrvatski predsednik.

I bivši premijer Zoran Milanović i lider najuticajnije opozicione SDP takođeje najavio da će bojkotovati obeležavanje godišnjice proboja Jasenovca u organizaciji države.

Hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović izrazila je juče zabrinutost zbog ponovnog jačanja ideoloških podela, posebno u vezi s obeležavanje sećanja na jasenovačke žrtve te pozvala sve građane, stranke i organizacije, vladu i Sabor da se ujedine oko temeljnih vrednosti društva i oko zajedničkog obeležavanja Jasenovca.

"Veoma sam zabrinuta zbog ponovnog jačanja ideoloških podela u hrvatskom društvu, posebno u poslednjih nekoliko dana u vezi s obeležavanjem sećanja na nevine žrtve Jasenovca, ustaškog stratišta tzv. Nezavisne Države Hrvatske", rekla je Grabar Kitarović.

Istoričar: Predsednica da razgovara sa onima koji rade na relativizaciji ustaštva

Bojkot Dana sećanja, koji se ove godine organizuje pod pokroviteljstvom države Hrvatske 22. aprila, od Koordinacije jevrejskih opština i Srpskog nacionalnog veća, je loša vest za zvanični Zagreb, smatra istoričar Tvrtko Jakovina.

Jakovina je komentarišući najavljeni bojkot za Al-džaziru Balkan rekao da je predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović ranije trebalo da se oglasi tim povodom i da, umesto s predstavnicima manjinskih grupa, prvo trebalo da porazgovara s ljudima iz vrha hrvatske policije koji rade na relativizaciji ustaštva.

"Bojkotovanje komemoracije je jako loša vest 2016. ali ne zbog toga što su predstavnici srpske zajednice u Hrvatskoj, jevrejske zajednice ili antifašisti učinili nešto što je nelogično ili nemoralno", naveo je Jakovina.

 

Beta/Hina

Naprotiv, dodao je, upravo suprotno. Oni su poslali vrlo važnu poruku većinskom narodu, čija bi dužnost svuda trebalo da čuva one koji su malobrojniji i koji su ugroženiji.

Jer, oni se, kaže, osećaju ugroženo i ne rade ništa drugo, nego su samo pobrojali sve ono što se u zemlji moglo čuti poslednjih nekoliko meseci.

"Ovo je logična odluka koja je zazvonila do neba, jer predsednica evo već drugi dan daje izjave kakve od nje nismo čuli u zadnjih nekoliko godina", rekao je Jakovina.

Smatra da adresa za razgovor nisu predstavnici manjina, već ljudi iz vrha hrvatske vlasti i stranke koja ju je kandidovala.

"Predsednica je trebalo ovako kako je govorila zadnjih dana da govori pre nego je bila izabrana. Mislim da nije adresa za razgovor niti Ognjen Kraus, niti Milorad Pupovac, niti hrvatski antifašisti", rekao je Jakovina.

Adresa bi, prema njegovim rečima, trebalo da bude predsednik Sabora, koji je u svom prvom inauguralnom govoru tražio povratak imena na ustaški parlament, bili bi možda članovi vlade i njena stranka, to su adrese za razgovor.

"Možda bi mogla imati malo bolji sluh kad odlazi na fudbalske utakmice, policija koja je bila tamo, to su ljudi s kojima treba razgovarati, a ne oni koji su u strahu i koji su poslali opravdanu poruku", konstatovao je Jakovina.

Strah od relativizacije ustaštva imaju i predstavnici većinskog naroda

Kaže da nisu samo manjine u strahu od relativizacije ustaštva.

"Strah od relativizacije ustaštva imaju i predstavnici većinskog naroda u Hrvatskoj, to je nešto što je opasno za celu zemlju, ali i regiju. On je, nažalost, opravdan i ovo je pokazatelj koliko se iz prošlosti ništa ne uči. Ako niko nije naučio ništa iz prošlosti od 41. do 45. onda je barem morao gledati kolike je Hrvatska probleme imala devedesetih godina kada je morala dokazivati da ne koketira sa ustaštvom", komentarisao je ovaj istoričar.

U vezi sa ponašanjem predsednice Grabar Kitarović, Jakovina je još rekao: "Ovakve izjave kakve smo čuli poslednjih dana bi trebalo čuti svaki put kad se čuje veličanje ustaštva. Predsednica nije reagovala na mimohod hiljadu ljudi protiv Mirjane Rakić, gostovala je kod čoveka koji je bio, ne samo proustaša, nego i neonacista".

Za početak bi, kaže, trebalo poštovati zakone, rekao je Jakovina odgovarajući na pitanje kako bi trebalo sprečiti revitalizaciju ustaštva.

Rajhemberg: Predsednica kao da je pala s Marsa - upravo je on izbacila bistu Tita

Zastupnik Hrvatske narodne stranke u Hrvatskom saboru Goran Beus Rajhemberg kritikovao je danas predsednicu Kolindu Grabar Kitarović poručivši joj da se ponaša kao da je pala s Marsa.

"Predsednica je danas, kao da je tek sinoć stigla iz dvogodišnje misije na Marsu, oštro progovorila o zločinačkom karakteru tzv. NDH i onima koji ga relativiziraju, stvarajući duboke ideološke podele u hrvatskome društvu", naveo je Rajhemberg na svom Fejsbuk profilu.

Rajhemberg podseća da je upravo Grabar Kitarović izbacila bistu Josipa Broza Tita sa Pantovčaka.

"Nije li upravo ona, teatralno izbacujući Titovu bistu s Pantovčaka, dala krila onima koji su taj gest iskoristili da svoj šovinistički bes iskale na hrvatskom antifašizmu i pokrenu novi talas relativizacije ustaškoga fašističkog i u samoj svojoj biti protivnarodnog, antihrvatskog pokreta", zapitao je.

Nije li, kaže, ona ta koja "nije čula" masovna skandiranja ustaškoga pozdrava na fudbalskim utakmicama, naveo je.

"Nije li ona ta koja je lani bojkotovala državnu komemoraciju u Jasenovcu, samo da se ne nađe u istome društvu s levo-liberalnom vladom, antifašističkim organizacijama i predstavnicima stradalničkih zajednica? Nije li upravo ona sve do sada kad bi je god pitali o ustaškim zločinima uvek 'jednako osuđivala sve totalitarizme'", stoji u poruci Rajhemberg.

Ako se, kako kaže, gospođa predsednica ponaša kao da je nije bilo među nama protekle dve godine, to ne znači da smo mi budale na čiji zaborav može tako bahato da računa, napisao je Rajhemberg.

120

 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages