Држављани Канаде ће од 31. августа моћи у својим пасошима у рубрици "пол" да упишу X

2 views
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Aug 30, 2017, 9:28:24 AM8/30/17
to Posto...@yahoogroups.com, serbia...@yahoogroups.com, si...@googlegroups.com, sor...@yahoogroups.com, srbija_med...@yahoogroups.com, SrpskaInfor...@yahoogroups.com, SRPSKI...@yahoogroups.com, srpsk...@yahoogroups.com, K-...@yahoogroups.com

nspm.rs

Држављани Канаде ће од 31. августа моћи у својим пасошима у рубрици "пол" да упишу X и тако се не сврстају ни међу мушкарце ни међу жене

2 minutes


среда, 30. август 2017.

 Отава -- Држављани Канаде ће од 31. августа моћи да у својим пасошима испод имена, у рубрици "пол" упишу X и тако се не сврстају међу мушкарце и жене.

Канадске власти су овај потез најавиле прошле недеље, нагласивши да ће "X" олакшати вађење докумената људима који се не идентификују као припадници мушког или женског пола, а сама ознака ће се примењивати и на папире које издаје тело за имиграцију, избеглице и држављанства Канаде.

У питању је нови потез либералних власти у Канади, које настоје да заштите право Канађана на слободу да се изјашњавају како желе по питању пола.

Велика дебата о томе шта је борба за људска права са једне стране и колико је "агресивна" и штетна култура политичке коректности са друге, покренута је прошле године када је најављено усвајање Уредбе Ц-16, којом се регулише антидискриминациона заштита и уводе строже казне за дискриминацију.

У жижи је универзитетски професор Џордан Б. Питерсон из Торонта, који се отворено противи "законској регулацији језика" и тврди да се тако нарушавају слобода говора и мишљења, али и каже да се уједно прави медвеђа услуга читавом друштву.

Његови критичари, које он назива припадницима "радикалне левице", означавају га као "фашисту", "расисту" и "хомо или трансфоба" и често насилно прекидају његове говоре.

(Б92)

 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages