2 minutes
среда, 30. август 2017.
Отава -- Држављани Канаде ће од 31. августа моћи да у својим пасошима испод имена, у рубрици "пол" упишу X и тако се не сврстају међу мушкарце и жене.
Канадске власти су овај потез најавиле прошле недеље, нагласивши да ће "X" олакшати вађење докумената људима који се не идентификују као припадници мушког или женског пола, а сама ознака ће се примењивати и на папире које издаје тело за имиграцију, избеглице и држављанства Канаде.
У питању је нови потез либералних власти у Канади, које настоје да заштите право Канађана на слободу да се изјашњавају како желе по питању пола.
Велика дебата о томе шта је борба за људска права са једне стране и колико је "агресивна" и штетна култура политичке коректности са друге, покренута је прошле године када је најављено усвајање Уредбе Ц-16, којом се регулише антидискриминациона заштита и уводе строже казне за дискриминацију.
У жижи је универзитетски професор Џордан Б. Питерсон из Торонта, који се отворено противи "законској регулацији језика" и тврди да се тако нарушавају слобода говора и мишљења, али и каже да се уједно прави медвеђа услуга читавом друштву.
Његови критичари, које он назива припадницима "радикалне левице", означавају га као "фашисту", "расисту" и "хомо или трансфоба" и често насилно прекидају његове говоре.
(Б92)