Израел суспендовао односе с Унеском

1 view
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Oct 14, 2016, 8:57:50 AM10/14/16
to Posto...@yahoogroups.com, serbia...@yahoogroups.com, si...@googlegroups.com, sor...@yahoogroups.com, srbija_med...@yahoogroups.com, SrpskaInfor...@yahoogroups.com, SRPSKI...@yahoogroups.com, srpsk...@yahoogroups.com

rts.rs

Израел суспендовао односе с Унеском

RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia

Бенет је рекао да Унеско "даје ветар у леђа терору", пренели су израелски медији. У четвртак су 24 земље чланице Унеска подржале нацрт резолуције која је у Израелу оцењена као анитизраелска јер се у њој доводи у питање веза Јевреја са Зидом плача.

28466536

Брдо храма у Јерусалиму

Шест чланица је гласало против одлуке, а 26 се уздржало. САД, Велика Британија, Немачка, Холандија, Литванија и Естонија су се успротивиле.

Бенет, који је такође председник Израелског комитета за Унеско, одлучио је да се комитет неће састајати са званичницима те агенције УН, присуствовати међународним конференцијама, нити професионално сарађивати с њом.

"Синоћња одлука равна је порицању историје, која даје ветар терору. Онај који награђује присталице џихада у Јерусалиму, у којем је ове недеље двоје Јевреја убијено, могао, би боже опрости, бити следећи", навео је Бенет у саопштењу.

Министар је објаснио да ће "одвајање Јерусалима од Израела имати ефекат домина који ће на крају нанети штету Западном свету".

Нацрт резолуције о којој ће се наредне недеље расправљати на Извршном савету Унеска претходно је критиковао израелски премијер Бењамин Нетанијаху, рекавши да се наставља театар апсурда те агенције.

Документ је критиковао и кандидат републиканаца за председника САД Доналд Трамп који је на свом Фејсбук налогу написао да су у нацрту не води рачуна о јеврејској вези са Зидом плача (Западним зидом) и Брдом храма у Јерусалиму.

У нацрту резолуције се наводи да је Јерусалим свети град за три монотеистичке религије, јудаизам, ислам и хришћанство.

Она садржи посебан део о Брду храма у коме пише да је место свето само за муслимане (тамо се сада налазе џамије Ал Акса, трећа по значају у исламу и Купола на стени, а некада су на њему били древни јеврејски храмови), али се не помиње да је свето и за Јевреје, како су пренели израелски медији.

Чак се и не помиње хебрејски назив за то место Хар ХаБајит (Брдо куће), нити енглески назив Брдо храма (Temple Mount), већ само муслиманско име Харам ел Шариф, Узвишено уточиште.

 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages