Како се из парохијских каса пуни патријаршијски трезор
Где завршавају прилози верника цркви? Много пута постављано питање поново је актуелизовала недавна смена комплетног свештенства Храма Светог Саве због наводног минуса у црквеној каси од око 30.000 евра. Српска православна црква није се званично огласила поводом овог случаја, али су до јавности стигле информације о томе да су црквени органи поставили камере за видео-надзор у просторији где се налази каса како би забележили да ли неко од свештеника одатле неовлашћено узима новац. Поједини медији објавили су да је поткрадан и сам старешина Храма, протојереј-ставрофор Радивој Панић.
Још није извесно да ли ће се случај Храма Светог Саве окончати само пред црквеним органима, или ће бити предат надлежним државним инстанцама, као што је то било 2013. године. Тада је одјекнула вест да је дугогодишњи благајник Патријаршије ухапшен због крађе око милион евра из патријаршијске касе. Архиепископија београдско-карловачка огласила се само штурим саопштењем у којем је наведено да је осумњичени цивилно лице и да је проневерио црквени новац који му је годинама био поверен. Црква се није оглашавала поводом бројних текстова о благајниковом лагодном животу и галантности, аутомобилима и ексклузивним летовањима... Позивајући се на неименоване изворе у Патријаршији, поједини медији објавили су да му се веровало на реч, а да су „провере биле само онако успут”.
У светлу ових и сличних афера, верници не могу а да се не запитају шта свештеник ради са новцем који му дају на руке, без икакве признанице. Већина верника зна који аутомобил вози њихов свештеник и шта је купио од имовине, али о томе где, на пример, иде 1.000 динара које је дао за свећење водице не зна готово ништа.
Како црква контролише своје финансије и како њима управља, за „Политику“, објашњава директор Патријаршијске управне канцеларије, протојереј-ставрофор Стојадин Павловић.
ОПШИРНИЈЕ У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ