Počela konferencija o Dejtonskom sporazumu

0 views
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Nov 19, 2015, 2:41:09 PM11/19/15
to Posto...@yahoogroups.com, serbia...@yahoogroups.com, si...@googlegroups.com, sor...@yahoogroups.com, srbija_med...@yahoogroups.com, SrpskaInfor...@yahoogroups.com, SRPSKI...@yahoogroups.com, srpsk...@yahoogroups.com

balkans.aljazeera.net

Počela konferencija o Dejtonskom sporazumu

 

Dvodnevna međunarodna konferencija, kojom će biti obilježena 20. godišnjica od potpisivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, počela je u četvrtak u američkom gradu Daytonu.

Organizatori konferencije najavili su učešće nekolicine nekadašnjih pregovarača iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske te predstavnika ranije i aktuelne administracije Sjedinjenih Američkih Država.

Također su tu i neki od sadašnji i bivših visokih predstavnika, koji su u protekle dvije decenije nadgledali provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i brojnih drugih predstavnika međunarodnih civilnih i vojnih organizacija koje djeluju u Bosni i Hercegovini i regiji.

Prema najavama organizatora, učesnicima i gostima dvodnevnog skupa obratit će se i bivši predsjednik SAD-a Bill Clinton, čija je administracija vodila i uspješno okončala pregovore u Daytonu.

"Tu su ljudi koji su sudjelovali u kreaciji samog Daytona. Ljudi se prisjećaju šta je bilo i šalju poruke šta je dobro uraditi za budućnost Bosne i Hercegovine", iz Daytona javlja novinar Al Jazeere Ivica Puljić.

Tokom konferencije predviđene su i panel-diskusije o temama koje se odnose na prošlost, sadašnjost i budućnost Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Komšić: Tri sporazuma

Gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić, koji je bio u bh. delegaciji 1995. godine, kazao je na konferenciji kako smatra da je Dejtonski sporazum nametnut i nepravičan, te kako taj sporazum nije nastao u Daytonu, nego da je tu dovršen i da je dobio neprimjereno ime grada u kome je održana konferencija.

„U Dejtonskim se pregovorima nije dogovorilo ništa što već nije bilo dogovoreno, ovdje je samo ono postalo vidljivo. Sva natezanja, odugovlačenja, uvjerenja, svi zahtjevi, pritisci, odbijanja i prihvaćanja samo su bili naknadno preživljavanje porođajnih muka za ono što je već bilo rođeno“, istakao je Komšić.

Naveo je da je prvo što je bilo dogovoreno i što se nije moglo problematizirati u pregovorima bio opći sporazum Miloševića i Tuđmana. Da li je on postignut u Karađorđevu ili negdje drugdje bilo je, kako je kazao, nevažno. Rekao je da se on tu u konačnom svom dovršenju morao objelodaniti i pokazati u punoj snazi svoje konzistencije.

Milošević je, kaže, taj sporazum objavio pred svima kao gotovu i neprelaznu činjenicu, kao idejno rješenje koje u pregovorima samo dobiva svoj konačni oblik. Dodao je da je njihov sporazum objelodanjen u Bosanskoj Posavini. Posavina je, kako je rekao, bila treća tačka sporazuma Karadžića i Bobana u Grazu, od 6. maja 1992. godine.

Rekao je i da je drugi veliki sporazum koji je u Daytonu dobio svoju konačnu formu i istinu onaj o legalizaciji Republike Srpske, između Holbrookea i Izetbegovića. Treći veliki sporazum koji je legaliziran u Daytonu je, naveo je gradonačelnik Sarajeva, sporazum američke administracije i Kontaktne grupe. Istakao je da se sve do Daytona vjerovalo da će američka administracija istrajati na principima Vašingtonskog sporazuma i obećanjima koja su dali o održanju države.

„Kontakta skupina je neprestano insistirala na legalizaciji RS-a, njenoj teritorijalnoj zaokružnenosti i izvornoj državnosti. Vašingtonski sporazum je bio veliki napredak u odnosu na to jer je zasnovan na ideji federalizacije cijele BiH, očuvanju cjelovitosti države i njenih institucija“, zaključio je Komšić.

Crnadak: Šansa za budućnost

Ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak izjavio je danas na konferenciji u Daytonu da je Dejtonski sporazum jedan od najuspješnijih mirovnih sporazuma koji je donio najbolji balans svih stavova i ambicija tri naroda u BiH.

On je naglasio da je Dejtonski sporazum zaustavio ubijanje, ali i otvorio šansu za budućnost, te pozvao da se svi u BiH sa više poštovanja i uvažavanja odnose prema Dejtonskom sporazumu.

Crnadak je rekao da je važnije, umjesto gubljenja energije na izmjene Dejtonskog mirovnog sporazuma, imati ozbiljne i odgovorne političare koji će uvažavajući dvoentitetsko uređenje i konstitutivnost sva tri naroda odvesti BiH u EU. Istakao je da 20 godina nakon što je Sporazum potpisan, narod u BiH zaslužuje da živi mnogo bolje i najavio da će se BiH najviše posvetiti ekonomskim reformama i borbi protiv korupcije

Izvor: Al Jazeera i agencije

 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages