"TITO NIJE UMRO" Srbija je zemlja sa NAJMANJE Brozovih spomenika, a ovi ljudi to ŽELE DA PROMENE

3 views
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Aug 22, 2017, 5:49:51 PM8/22/17
to Posto...@yahoogroups.com, serbia...@yahoogroups.com, si...@googlegroups.com, sor...@yahoogroups.com, srbija_med...@yahoogroups.com, SrpskaInfor...@yahoogroups.com, SRPSKI...@yahoogroups.com, srpsk...@yahoogroups.com

blic.rs

"TITO NIJE UMRO" Srbija je zemlja sa NAJMANJE Brozovih spomenika, a ovi ljudi to ŽELE DA PROMENE

Foto: Biljana Vučković / RAS Srbija

7-8 minutes


B. Vučković | 22. 08. 2017 - 21:39h

Mini Jugoslavija u Subotici ponovo je oživela, a u srcu replike nekadašnje države otkriven je spomenik Josipa Broza Tita u prirodnoj veličini kakav se nalazi u njegovom rodnom Kumrovcu.

 

Autor spomenika Franjo Mačković, Titov unuk Joška, praunuka Tamara Broz i Blaško Gabrić

Blaško Gabrić, osnivač "države u državi", organizovao je susret jugonostalgičara u toku međunarodnog kampa u kojem mladi iz celog sveta uređuju veliki park, a na postavljanje biste došli su i Titov unuk Joška Broz i praunuka Tamara.

- Zahvalan sam svima koji su ovde i želim da kažem da je ovo dokaz da Tito nije umro. On nas je samo napustio fizički, ali se u zadnje vreme sve više spominje. Bez obzira da li loše ili dobro govore o njemu, spominju ga. Nekada smo bili zemlja najcenjenija u svetu, četvrta vojna sila, najbezbednija država, imali smo besplatno zdravstvo i školstvo. Sada je na nama da se dalje borimo i ponovo sve to ostvarimo. Moja ćerka Tamara je na istoj toj liniji i ne da nikome da kaže lošu reč protiv pradede - kaže Joška Broz.

Titov unuk kaže da je Srbija, nažalost, zemlja u kojoj je najmanje Titovih spomenika.

- Ima ih svuda po svetu, od Etiopije, Afrike i drugih zemalja. Jedino kod nas ih ima malo jer ne poštujemo istoriju. Zato mi je veoma draga ova akcija i uvek ću podržavati i druge koje neguju istoriju - poručio je Broz.

Autor Tita u Mini Jugoslaviji je vajar Franjo Mačković sa Palića. Tita je poklonio, a ostale spomenike koje će praviti za veliki park i muzej na otvorenom biće simbolično naplaćeni.

- Kada sam čuo da je Gabriću ukradena Titova bista, želeo sam da uradim novu. Rođen sam u Jugoslaviji koje više nema, ali zato imamo ovu malu Jugu i red je da ima obeležje predsednika. Bista je urađena u glini, a zatim je izlivena u betonu, visoka je dva metra i radio sam je u etapama oko mesec dana - kaže umetnik.

Blaško Gabrić kaže da će napraviti muzej na otvorenom.

- Uz Tita ćemo postaviti Jovana Mikića Spartaka, Nikolu Teslu, Mihajla Pupina, kralja Aleksandra, vojvodu Stepu Stepanovića i druge, ali planiramo da tu budu i Refik Memišević, čak i naši živi sportski velikani Sreten Damjanović i Davor Štefanek - kaže Blaško Gabrić.

"TITO NIJE UMRO" Srbija je zemlja sa NAJMANJE Brozovih spomenika, a ovi ljudi to ŽELE DA PROMENE http://www.blic.rs/plrjpxj

 

 

Envoyé de mon iPad

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages