-Председницима друштава српско-руског пријатељства
-Председницима друштава српско-руско-белоруског пријатељства
-Свим другом сродним и патриотским организацијама
И Н И Ц И Ј А Т И В А
Свим председницима друштава српско-руског, српско-руско-белоруског пријатељства и свима којима је, поред Србије, у срцу и Русија Поштовани пријатељи, Полазећи од основних принципа и циљева сваког регистрованог Удружења, тј. Друштва СРП, те ДСРБП..., за које се залажемо у својим активностима, али и на основу усвојених ЗАКЉУЧАКА са Шестих сусрета друштава српско-руског пријатељства, одржаних у Врбасу, 17. октобра, прошле године, уз учешће 35 Друштава и Удружења Републике Србије, Републике Српске и Црне Горе, сматрамо се обавезним да дигнемо глас и изразимо неслагање са тренутном политиком Владе РС, којом се Србија удаљава од братске нам Русије. Иако су, по природи ствари, сва наша друштва аполитична, не можемо и не смемо остати неми посматрачи званичне политике Владе РС, која се приближава НАТО-у, војној организацији, која је толико зла нанела нашој земљи, а највише бомбардовањем Србије 1999. године, док нас, истовремено, та иста политика удаљава од осведоченог пријатеља, једноверне нам, братске Русије. Из тог разлога, упућујемо вам предлог да се сачини заједнички став, са којим ћемо изаћи у јавност, а исти бити упућен: председнику Републике Србије, Председнику Руске Федерације, Председнику Народне Скупштине, председнику Владе Републике Србије, Амбасади Руске Федерације и медијима. Предлог обраћања гласи: -Ми, долепотписани, представници Друштава српско-руског, српско-руско-белоруског пријатељства, приврженици братске нам Русије, осуђујемо политику Владе Републике Србије због њеног приближавања НАТО-у, дајући овој војној, по Србе злочиначкој организацији, огромна овлашћења. Сматрамо да се, без референдума, крши воља огромне већине грађана Србије, те с тога тражимо да се исти спроведе и провери да ли је та одлука по вољи народа. Ако су већ дата велика овлашћења овој војној организацији, тражимо да иста таква права, ни мања, ни већа, добију и представници Руске Федерације, када је у питању Хуманитарни центар у Нишу, који би, у случају опасности по Србију, постао и војни центар, ако земља треба да се брани. Само на тај начин, дајући иста права и другој страни, братској Русији, Србија би задржала активну неутралност. Из тог разлога, док се не уради горе наведено, подржавамо све мирне протесте грађана, противнике НАТО алијансе у Србији, који буду организовани у земљи. Поштовани пријатељи, ово је предлог, са којим сви ви требате да се сложите, или не, али у сваком случају – да одговорите и, ако имате још какав конструктивни предлог, или сугестију, ваш одговор, најдаље за пет дана, доставите на мејл адресе иницијатора, Томислава Симића Калпачког, председника ДСРП „Православље“, tomi...@ptt.rs и Радољубу Ускоковићу, председнику ДСРП „Род“, Врбас uskok...@yahoo.com
Братски поздрав,
Т. Симић Калпачки, Р. Ускоковић
У Крушевцу и Врбасу, 26. 02. 2016.