Propast Hrvatske, ljudi masovno beže

2 views
Skip to first unread message

ANTIC.org-SNN

unread,
Oct 1, 2017, 8:14:09 AM10/1/17
to republi...@yahoogroups.com, Posto...@yahoogroups.com, serbia...@yahoogroups.com, si...@googlegroups.com, sor...@yahoogroups.com, srbija_med...@yahoogroups.com, SrpskaInfor...@yahoogroups.com, SRPSKI...@yahoogroups.com, srpski_r...@yahoogroups.com, srpsk...@yahoogroups.com

b92.net

Indeks: Propast Hrvatske, ljudi masovno beže, a...

8-11 minutes


Hrvatska se našla među zemljama s najvećim padom broja stanovnika.

Izvor: Index nedelja, 1.10.2017. | 09:19

 

(Foto: Thinkstock)

Desetine hiljada ljudi svake godine beži Nemačku, Austriju, Irsku i ostale razvijene zemlje, piše Indeks.

Međutim, uprkos sve manjem broju stanovnika, broj zaposlenih u javnom sektoru raste.

U psolednjih godinu dana, taj broj porastao je za više od dve hiljade.

Broj zaposlenih u javnom sektoru krajem 2015. godine iznosio je 230.027 da bi krajem juna ove godine porastao na 232.240 ljudi, kako pokazuju podaci sa stranica Ministarstva uprave.

U tom razdoblju broj stanovnika smanjen je s 4.300.000 na 4.075.000. Kada se to preračuna u broj zaposlenih u javnom sektoru po glavi stanovnika, dolazimo do podatka da je broj činovnika za samo godinu i po dana porastao za 6,5 odsto. Kako je moguće da postoji potreba za zapošljavanjem u javnom sektoru, kad se broj onih kojima pružaju usluge - smanjuje?

Prema podacima Evrostata, Hrvatska ima ukupnu javnu potrošnju od 156 milijardi kuna. U samom vrhu su po izdvajanjima za administraciju i javni dug - na to odlazi čak 19,5 odsto ukupne potrošnje, odnosno preko 30 milijardi kuna.

Indeks navodi da je jasno da situacija u kojoj se javni sektor širi, dok najproduktivniji deo stanovništva beži u inostranstvo, dugoročno neodrživa jer uskoro neće imati ko da plaća dovoljne iznose poreza kako bi se finansirali svi koji egzistenciju traže "na budžetu".

Hrvatska je u recesiji bila čak šest godina. Stotine hiljada ljudi u privatnom sektoru tada je ostalo bez posla. Istovremeno, državna potrošnja nastavila je da raste, vlada se ponašala kao da se ništa ne događa - osim što su se nastavili da se zadužuju i dižu zati poreze.

Sve je to rezultiralo iseljavanjem i javnim dugom od gotovo 300 milijardi kuna. Posledice će biti teške, a greške sve teže ispraviti, piše portal.

 

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages