Ahojte,už dávno som si všimol že vrcholy kopcov sú často dosť mimo.Nageneroval som si z DMR5.0 vrstevnice v intervale 1m a pozrel sa na kopce v okolí PN.Pokiaľ tam nejde turistická značka a pravdepodobne niekto vrchol korigoval, tak sú častokrát mimo maxima niekoľko desiatok metrov.
Pár vrcholov som takto korigoval.
Neviem či by sa to dalo aj nejako viac zautomatizovať, alebo či by stálo za to vygenerovať tiles pre celú plochu DRM5.0
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520RmkOhWY1GUMyRv-dnh_R%3D-chNdQexO7eEC%3Dc6D87Fvn_Q%40mail.gmail.com.
sorry jedna blba,v akom vyskovom systeme su uvadzane data v ZBGISe ?a na papierovych mapach ?V akom vyskovom systeme je dodavane DMRko s ktorym pracujete ?
4. kopce na Slovensku nie su IMHO na lokalnych maximach, ale na "vyraznych vrcholoch", okrajoch kopcaa umyslene inde ako je lokalne maximum, takze by som bol s tym automatickymposuvanim dost opatrny. Napriklad tu by som jaloviarku posunul na ten peak 1506 (severozapdane) a nie na juzny kopec 1707.44, alebo ?
5. neviem co je horsie, posunuty kopec na nespravnu vrstevnicu lokalneho maxima, alebo kopec na spravnej vrstevnici podla jeho ZBGIS vyskyakurat nie na "lokalnom vrchole".
6. A tvoja odpoved k OSM ma tiez zarazila, takze my v OSM uvadzame vysky kopcov a inych veci v bvp a nie preratane v 96ke. Mne to pripadne logickelebo ludia by sa asi divili keby mal krivan a gerlach na OSM inu vysku, ale je to divne aj tak.
Skusim napisat tool za pomoci gdal-next, ktory vygeneruje JSOM osmchange subor s vrcholmi posunutymi na najvyssie lokalne miesto.
V danej oblasti neuspeli tieto vrcholy:
On Mon, Jan 25, 2021 at 10:59 AM Martin Ždila <martin...@freemap.sk> wrote:Skusim napisat tool za pomoci gdal-next, ktory vygeneruje JSOM osmchange subor s vrcholmi posunutymi na najvyssie lokalne miesto.Tak prva verzia je tu: https://github.com/FreemapSlovakia/peak-position-adjusterHlada najvyssi bod v okruhu 100m. Pre vrcholy, kde ten bod je vzdialenejsi ako 95 metrov, na konci vypise ich IDcka.Tu je sample pre oblast R_02_17_s.tif: https://drive.google.com/file/d/1Omux_NS_wvAQZ6r_XPUGJN-r-95QQjSs/view?usp=sharing
Ale že Gerlach máme 100 m vedľa, ta to ne haňba?
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520RnxgNcLt0EzNoYeVrbrkZ%3DQ1v881NU2Pjgu4ZKnUBRHJA%40mail.gmail.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAFjECn0k%3Dex3ouWZgUVvci1PYP-3GMHS1B3u-gcVuhYbGQhoyg%40mail.gmail.com.
Super. Pozerám, že tie Vysoké Tatry tam dobre lietajú.Len niekde sú tie vrcholy zle nazvané, ale to nie je chyba výpočtu. Toto by mal byť Soliskový hrb a nie Mlynické Solisko, to je až ten vrchol za sedlom - aj sa tá chyba pekne ukazuje v nadmorskej výške (osm) ele je 2300, dmr ele je 2150. Takže dobrá práca!Ešte nájsť k akému reálnemu vrcholu tie lokálne maximá patria :)
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/e8fa2571-9948-41b4-9125-f36a056b23f8n%40googlegroups.com.
Je dobre keď je tam ele, potom sa dá porovnať či tá drm výška +/- sedí.
Aj by som sa zapojil, ale aby som nieco nepomrvil, mohol by niekto napisal polopatisticky postup. Martin cosi naznacil, ale tak mi v datovej vrstve pribudol vrchol duplicitne - stary mam zmazat? Postup ako ho chapem:
- Zmazem povodny vrchol na starej polohe !!!
Dátum: streda 27. januára 2021, čas: 8:53:20 UTC+1, odosielateľ: MisoBqi
- Zmazem povodny vrchol na starej polohe !!!
Pôvodné body nikdy nemazať, ale použiť Nástroje - Zlúčiť body M
On 27 Jan 2021, at 09:51, Martin Ždila <martin...@freemap.sk> wrote:
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520R%3DqEHTmpekhtOADMfa8fnjvnB5z%3DSRAjS6wsz1MTM-Vpg%40mail.gmail.com.
Ked budes plodit novy adj.osm, mohol by si v nom teda nahradit source:geometry aby to nebolo treba opravovat?
... ale ma mat aj ten TIM tag natural=peak? Podla mna nie.
Ahoj, štvorhmat som ešte zvládol, ale nejak neviem čo potom. Upload na server? - to chce uploadnúť všetky peaks z adj.osm ...
On Wed, Jan 27, 2021 at 4:08 PM Peter Dragun <peter....@gmail.com> wrote:Ahoj, štvorhmat som ešte zvládol, ale nejak neviem čo potom. Upload na server? - to chce uploadnúť všetky peaks z adj.osm ...Nie vsetko, len co mas oznacene. Vid bod 4 z https://groups.google.com/g/osm_sk/c/Ip-ikcFGnus/m/A1K1pdwYAgAJ
Hm, dnes som asi nejak zabrzdený. Označím si vrch z adj.osm, stlačím štvorhmat a čo potom?
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/273fb679-2738-40c6-be49-5ef0b69c4cfan%40googlegroups.com.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/ff81b0c8-a5b7-44cc-a5e2-6de60e0aeb0bn%40googlegroups.com.
Planuje sa, ze by sa vo Freemape zobrazovali aj hrebene?
PS: nespracované vrcholy ako načítať? cez overpass api?
Prepáč myslel som že ten zoznam predstavuje nejaké vrcholy pre ktoré sa nenašlo maximum. Aj keď to by vlastne matematicky nemalo nastať :)
neviem či je to preklep, ale nebavíme sa o knihe, ale o mape. a áno, kníh, ale aj máp je milión a v roku 2019 vyšla super mapa aj kniha. Tak prosím pozor.Ako chceš označovať source - nemala by sa na tom nejako dohodnúť komunita? Kam by sa mali takto získané súhlasy zverejniť?
On Mon, Jan 25, 2021 at 7:16 PM A.In.The.K A.In.The.K <a.in....@gmail.com> wrote:sorry jedna blba,v akom vyskovom systeme su uvadzane data v ZBGISe ?a na papierovych mapach ?V akom vyskovom systeme je dodavane DMRko s ktorym pracujete ?podla mna dobra otazka.DMR5.0 co mame my je podla manualu v Bpv - EPSG:8357ele v OSM je podla wiki "in metres above above mean sea level as defined by the EGM96 geoid model"ZBGIS - to sa mi uz nechcelo hladat :-)
Ahojte, zapajam sa trocha neskoro, pozeram teraz ten adj.osm
aby som skontroloval ci som nenarobil pri svojich posunoch(este ked neexistovalo adj.osm) som to robil svojou metodoua narazil som na toto:node 2623551937ele:bpv=805.41 // toto mi je jasne, to je z DMR precitany elevation, co je uvedene aj v source:ele:bpvele=804 // toto mi neni jasne, ani sustava, ani zdroj neni uvedeny, je to nadomorska vyska z P-170/1989, teda v bvp, asi by mal byt zdroj uvedeny source:ele=skgeodesy.sk, P-170/1989 ?, a navyse to neni 805,41 prevedenych na OSM definovanych EGM96, vsak ?
source=LLS: ÚGKK SR // toto ma byt asi tiez ÚGKK SR DMR5.0 vsak ?
chcem sa uistit co je teda posledna dohoda,predtym ako to idem zase posuvat na udaje z adj.osma ktore atributy ako uvadzat pripadne zmazat.lebo sa zda ze nie je.
Tiez mi nieje celkom jasny postup vzniku adj.osm,
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520Rn1_3KLafT1f2DiFBGgFWiAFPPkE1hjsP6CmLOpLQTM8g%40mail.gmail.com.
RE: adj.osm riesi iba to co je v adj.osm. tj. neriesi ele.skusim znova, jednoduchsie:1. co ma byt v ele pri “opravovanych vrcholoch” podla adj.osm
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520RkFSA4oqKeOzbJBRdD8dxW5gNz6kxZ9uBQheNH-KXQTMA%40mail.gmail.com.
opakujem: to som pochopilpytam sa na postup ako s tym autori maju, mali a nalozili ked to aplikovalidupfam ze aj ty si pochopil, ze ta otazka nie je irelevantna a odpovede na nu aj pouzity postupbudu mat nejake dosledky.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520Rmhn%3DEOWw49Ci%3DodSOX%2BfoVe0kKwmMYcz8DMrGd6Mh2qA%40mail.gmail.com.
skorej ak niekto pritom NEmodifikoval ELElebo prave PRESUN pozicie na nove X,Y sposobi nemzmyselnost existujuceho a zobrazeneho ELE v kontexte vrstevnic.
On Mon, Feb 1, 2021 at 12:42 PM A.In.The.K A.In.The.K <a.in....@gmail.com> wrote:skorej ak niekto pritom NEmodifikoval ELElebo prave PRESUN pozicie na nove X,Y sposobi nemzmyselnost existujuceho a zobrazeneho ELE v kontexte vrstevnic.
On 1 Feb 2021, at 12:58, Martin Ždila <martin...@freemap.sk> wrote:
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520Rn0tdqdKFu2wCVDM92LmcTuq3W4u49sVUGN%3DpqPf6PJ6A%40mail.gmail.com.
v kontexte co som pisal ja je predsa jasne ze aj dmr5 suradnice ked raz budu, tak aj voci nim bude uvedena vyska mimo.tvoja odpoved je k teme zaujimava no silne irelevantna
Tu je dalsi priklad. OSM mimo (cervenou), este aj vyska je uvedena zla.ZBGIS celkom dobre (cierne), nie je na maxime,ale pekne na vrstevnici (skoro) z uvdenou vyskou.Hnede bodky su identifikovane vrcholy cez geomorphonTakze ja ozaj neviem ci ta honba za lokalnym maximom je vzdy spravna.To by mal povedat nejaky kartograf ako sa na slovensku znacili vrcholy a preco su tam kde su.On Monday, January 25, 2021 at 8:06:30 PM UTC+1 A.In.The.K A.In.The.K wrote:dik. ale potom:1. kopec ma v oficialnom zozname (pdfko) napisane nadmorsku vyskuJaloviarkaP-164/19761506 m(u nas v OSM ma 1505.8, lebo to poslo zo zbgisu asi, z historie tazko povedat, https://www.openstreetmap.org/changeset/59258854)tiez som to nepozeral a typujem ze je to v BVP2. okolo toho bodu su ale z DMRka aj kamienky z vyskou 15073. kedze aj DMR je v BPV predpokladam ze to mam dobre4. kopce na Slovensku nie su IMHO na lokalnych maximach, ale na "vyraznych vrcholoch", okrajoch kopcaa umyslene inde ako je lokalne maximum, takze by som bol s tym automatickymposuvanim dost opatrny. Napriklad tu by som jaloviarku posunul na ten peak 1506 (severozapdane) a nie na juzny kopec 1707.44, alebo ?5. neviem co je horsie, posunuty kopec na nespravnu vrstevnicu lokalneho maxima, alebo kopec na spravnej vrstevnici podla jeho ZBGIS vyskyakurat nie na "lokalnom vrchole".6. A tvoja odpoved k OSM ma tiez zarazila, takze my v OSM uvadzame vysky kopcov a inych veci v bvp a nie preratane v 96ke. Mne to pripadne logickelebo ludia by sa asi divili keby mal krivan a gerlach na OSM inu vysku, ale je to divne aj tak.
On Monday, January 25, 2021 at 7:43:56 PM UTC+1 Martin Ždila wrote:
On Mon, Jan 25, 2021 at 7:16 PM A.In.The.K A.In.The.K <a.in....@gmail.com> wrote:sorry jedna blba,v akom vyskovom systeme su uvadzane data v ZBGISe ?a na papierovych mapach ?V akom vyskovom systeme je dodavane DMRko s ktorym pracujete ?podla mna dobra otazka.DMR5.0 co mame my je podla manualu v Bpv - EPSG:8357ele v OSM je podla wiki "in metres above above mean sea level as defined by the EGM96 geoid model"ZBGIS - to sa mi uz nechcelo hladat :-)
On 5 Feb 2021, at 10:13, Homer J <homerj.sim...@gmail.com> wrote:
ten obrázok je z QGIS? poprosil by som postup na vygenerovanie tých troch guličiek.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom skupiny "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto skupiny a prestať od nej prijímať e-maily, zašlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/bdd1bdff-5e4a-4573-b2fd-f06bf76f6been%40googlegroups.com.
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/Ip-ikcFGnus/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/42bf2779-8e8b-4201-98bf-63027b714cd9n%40googlegroups.com.
On Mon, Jan 25, 2021 at 10:59 AM Martin Ždila <martin...@freemap.sk> wrote:Skusim napisat tool za pomoci gdal-next, ktory vygeneruje JSOM osmchange subor s vrcholmi posunutymi na najvyssie lokalne miesto.Tak prva verzia je tu: https://github.com/FreemapSlovakia/peak-position-adjusterHlada najvyssi bod v okruhu 100m. Pre vrcholy, kde ten bod je vzdialenejsi ako 95 metrov, na konci vypise ich IDcka.Tu je sample pre oblast R_02_17_s.tif: https://drive.google.com/file/d/1Omux_NS_wvAQZ6r_XPUGJN-r-95QQjSs/view?usp=sharingV danej oblasti neuspeli tieto vrcholy:245418226 269547136 323186225 323186806 1040821557 1040846837 1076784123 1192501208 1192501470 1239129230 1305129313 1331214950 1469232966 1469232969 1469232971 1469232985 1469865175 1539610716 1539610773 1645808016 1970356592 2622522923 2630293439 2689733713 2689794568 2868171538 2868223712 2868237595 2868262879 2868395462 2868458954 2870152064 2870152065 2870152070 2874320793 2874320795 2874321102 2874321103 2878268152 2878268159 2878268163 2878268164 3007147653 3075234065 3762081725 3762085802 3764448074 3764448078 3764512370 3764512377 3985787475 3985787477 3985787482 3985805432 3985805443 3985805452 3985805453 4011591946 4011591951 4430151370 4512492140 4512492141 4512492142 4512492160 4512492161 4512492162 4519349075 4519349078 5021933294 5657425311 5657427521 5657427836 5657427877 5657427929 5657427936 5657427949 5657427950 5657428407 5657428598 5657428636 5657428652 5657428681 5657428743 5657429346 5657430123 5657431526 5657431534 5657431553 5657434144 5657434445 5657434827 5657434828 5657435309 5657435438 5657435595 5657435603 5657435611 5657435615 5657435616 5657435617 5657435924 5657435932 5657435936 5657435939 5657435948 5657435958 5657435969 5657435970 5657435977 5657435984 5657435988 5657435989 5657435990 5941173902 6216822030 6216822031 7372709730Este sa s tym pohram a pripravim osm subor pre celu oblast kde mame DRM.Chvaly a k veci pripomienky su vitane :-)
--Ing. Martin ŽdilaOZ Freemap Slovakia
--
Túto správu ste dostali, pretože v Skupinách Google ste odberateľom témy v skupine "Openstreetmap Slovakia".
V prípade, že chcete zrušiť odber tejto témy, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/topic/osm_sk/Ip-ikcFGnus/unsubscribe.
Ak chcete zrušiť odber tejto skupiny a všetkých jej tém, pošlite e-mail na adresu osm_sk+un...@googlegroups.com.
Ak chcete zobraziť túto diskusiu na webe, prejdite na adresu https://groups.google.com/d/msgid/osm_sk/CAL520RmmFpy%3Dq%3Dgjhdy4huK%3DxfGyvmr5xwj9tWEhhdZ_9%2BVamg%40mail.gmail.com.
Výborne, skrz aký algoritmus to funguje?
kedysi bola u nás na to diplomovka, tuším táto, riešilo sa to cez mračno bodov, ale princíp ten istý. Vo zvolenom okruhu vybralo bod s najvyššou súradnicou v kategórii triedy ground.
Keby je o to extra záujem, tak v prípadne dôležitých vrcholov môžem "zapožičať" moje 25cm/px DEM. Ak mi niekdo skódi utilitiku jednoduchú utilitku, čo bude vytvárať buffer okolo vytipovaných bodov :)