Skræmmeskud ved Avernakke

111 views
Skip to first unread message

Dorthe Dencker

unread,
Apr 7, 2021, 4:00:16 AM4/7/21
to Fejø mailingliste, Fejø mailingliste
Jeg forstår ikke, hvordan man dagligt kan finde på at skyde skræmmeskud mod fuglene i området ved Avernakke. Nu har det stået på dagligt i en uge. Området er Natura-2000, det vil sige beskyttet for netop at give fuglene ro i yngletiden. Jeg er godt klar over at det er bramgæssene, man ikke ønsker på marken, men det kan grågæssene og de andre fugle, der netop nu er i æglægning, altså ikke regne ud! Alle fugle går på vingerne og dermed af reden, når der skydes. 

I går blev der tillige spredt gylle ud over markerne i 10-15 sekundmeters blæst med vinden direkte mod vores arealer og helt op til skellet. Det er ganske enkelt ikke særligt betænksomt. Vis venligst hensyn fremover! 

Æv altså - hilsner fra Dorthe

A Jeppesen07

unread,
Apr 7, 2021, 4:57:14 AM4/7/21
to Fejø e mail, Fejø e mail

Vi er helt enige med dig Dorthe. Det er meget ubetænksomt. Æv!

John & Annette.


Sendt fra min Sony Xperia-smartphone



---- 'Dorthe Dencker' via Fejø skrev ----

Bjarne Jakobsen

unread,
Apr 7, 2021, 6:11:11 AM4/7/21
to Fejø
Det er ren egoisme for egen vindings skyld, det burde undersøges 
om det er lovligt der er faste regler for spredning af gylle.

Benny Damgaard

unread,
Apr 7, 2021, 9:24:11 AM4/7/21
to Bjarne Jakobsen, Fejø
Kære Bjarne.
Ja, der er regler for udbringning af gylle..
Hvorfor ikke undersøge reglerne, eller tage en venskabelig snak med landmanden, fremfor at bringe et helt erhverv i miskredit. 
Husk nu vi bor på landet, med de fordele og gener som det giver...
Jeg nyder Fejø, duften af forår (og gylle) og blomstringen af frugttræer samt vinter/vårraps... Det er livet, for mig..

Mvh Benny 
Skovvej 33

--
Du har modtaget denne besked, fordi du abonnerer på gruppen "Fejø" i Google Grupper.
Hvis du vil ophæve abonnementet på denne gruppe og ikke længere modtage mails fra den, skal du sende en mail til fejoe+un...@googlegroups.com.
Hvis du vil se denne diskussion på nettet, skal du besøge https://groups.google.com/d/msgid/fejoe/5bd2acb9-e11d-4d90-b49e-f6fef12f05b7n%40googlegroups.com.

Dorthe Dencker

unread,
Apr 7, 2021, 9:53:45 AM4/7/21
to Benny Damgaard, Fejø mailingliste, Fejø mailingliste

Kære Benny.

Tak for dit positive indslag. 
Jeg er dog knap så begejstret for gyllen, som du er. Og slet ikke i 10-15 sekundmeters blæsevejr, når vi nu ved, at stalden, hvorfra gyllen kommer, er inficeret med MRSA. Vi har på Fejø kendskab til personer, der er blevet syge med MRSA og hospitalsindlæggelse som følge.

Læs evt. i linket her til Statens Serum Institut om risiko for smitte - også via spredning af gylle -  med MRSA.


Hilsner fra Dorthe 

mar...@4944.dk

unread,
Apr 8, 2021, 2:25:52 AM4/8/21
to fe...@googlegroups.com, fej...@googlegroups.com

Hold da op Dorthe! 

Det var dog en fantastisk indsigt du har! Dejligt du fungerer som vores alle sammens vagthund....

Måske det var en ide at kontakte den eller de konkrete erhvervsdrivende, i stedet for at bruge mailinglisten til dit mudderkast?

Håber ikke vinden bærer ind over Jeres ejendom når der skal høstes - det støver så forfærdeligt....

Håber du alligeveller får en god dag uden for mange landlige gener.

Martin 

Hvis du vil se denne diskussion på nettet, skal du besøge https://groups.google.com/d/msgid/fejoe/545797675.584183.1617803620865%40mail.yahoo.com.

Bente Bruun

unread,
Apr 8, 2021, 3:55:06 AM4/8/21
to Benny Damgaard, Bjarne Jakobsen, Fejø

Hej Benny.

Tak for dit rigtig gode svar.

Vh Bente

(som selvfølgelig hverken hængte vasketøj ud eller havde vinduer åben i går, hvor vi havde ”fornøjelse” af gyllen)

peter og susanne

unread,
Apr 8, 2021, 4:09:16 AM4/8/21
to mar...@4944.dk, Fejømailingliste, Fejømailingliste
Kun en tåbe frygter ikke havet ... og på samme måde kan vi sige : "kun en tåbe frygter ikke MRSA".

I Norge har de længe bekæmpet MRSA effektivt, modsat bl.a. Danmark - og dansk svinekød er ikke velset i Norge. Så kan jeg tilføje at jeg ikke køber norske penicillin bur laks ! Man regner med at ca. 90 % af alle danske svin har MRSA, og nyt er det at det nu også er hos heste. Det ser ud til at det er meget lavere forekommende hos frilandsgrise og økologiske grise - men også her er der MRSA.

At MRSA kunne spredes via gylle havde jeg ikke tænkt på, men det ser faktisk ud til at det kan ske, og sker.

MRSA er immun overfor almindelige antibiotika, og kan bl.a. føre til blodforgiftning, og koster nogle døde om året. MRSA beskrives således på et norsk WEB site (https://sml.snl.no/MRSA) :

"MRSA er forkortelse for methicillinresistente Staphylococcus aureus, det vil si gule stafylokokker som er motstandsdyktige mot et antibiotikum som kalles methicillin og en lang rekke andre antibiotika.

Bakterien gir de samme infeksjonstypene som vanlige gule stafylokokker, det vil si hud- og sårinfeksjoner, infeksjoner i bein og ledd, lungebetennelse, sepsis (blodforgiftning) og av og til andre alvorlige infeksjoner. Slike infeksjoner er vanskeligere å behandle enn infeksjoner med bakterier som ikke er motstandsdyktige.

Bakterien forekommer relativt sjelden i Norge, men i mange land utenom Norden og Nederland er den utbredt i sykehus. Nytt er at bakterien også sprer seg utenfor sykehus."

Mange hilsner

Peter - Herredsvej 133



Hvis du vil se denne diskussion på nettet, skal du besøge https://groups.google.com/d/msgid/fejoe/c052c126bcd80f0a0bd2342211265856%404944.dk.

Dorthe Dencker

unread,
Apr 8, 2021, 4:16:56 AM4/8/21
to mar...@4944.dk, Fejø mailingliste, Fejø mailingliste

Kære Martin.

Jeg er ked af, hvis jeg har stødt dig (og evt. andre), det var ikke min mening med mailen. Vi (Thorkel og jeg) havde måske også håbet på en henvendelse fra landmanden, efter min første lidt forsigtige mail, hvilket vi desværre ikke fik. (Der er også kørt ind i et træ i skellet ligesom flere træer har fået brækket grene af. Jeg tænker, det måske er en ny mand i landbrugsmaskinen). Og så mener jeg stadig, det er meget hensynsløst at sprøjte gylle i kraftig blæsevejr. Havde vi bare fået besked forinden, kunne jeg i det mindste have dækket mine afgrøder over med fiberdug eller noget.

Jeg er også ked af, at andre ikke tør tale åbenlyst om problemerne. Jeg har fået en del private mails efter mine mails her på listen - hvis vi dog bare kunne have en åben dialog i stedet.

Hilsner fra Dorthe

Den torsdag den 8. april 2021 10.00.25 CEST skrev mar...@4944.dk <mar...@4944.dk>:


Hej igen kære Dorthe.

Det er vel stadig en sag mellem dig og landmanden, eller hvad???

- Og hvis det var så alvorligt med svinepesten, mon så ikke der var blevet meldt noget officielt ud?

- Og hvorfor er der ikke blevet taget affære fra de relevante myndigheders side af? Jeg går da ud fra du er gået videre med en så sundhedsrisikabel sag??

Glæder mig til at høre om de fremtidige skridt i sagen....


Martin


 


Dorthe Dencker skrev den 08.04.2021 08:36:

 
Kære Martin.
 
Min mail var nu ikke tænkt som mudderkast, snarere som almindelig oplysning. MRSA er en alvorlig sag.
 
Det kan ikke passe, at ytring på mailinglisten kun er for nogle beboere. Et af vores problemer er nu, at den afgrøde, som var den eneste vi på nuværende tidspunkt kan høste ikke længere er spiselig. 
 
Hav en god dag
 
Dorthe
 
Hvis du vil se denne diskussion på nettet, skal du besøge https://groups.google.com/d/msgid/fejoe/c052c126bcd80f0a0bd2342211265856%404944.dk.

Kelly Blank

unread,
Apr 8, 2021, 4:47:09 AM4/8/21
to Dorthe Dencker, Fejø mailingliste, Fejø mailingliste
Hej Dorthe,

Det ville være dejligt, hvis vi kunne være mere opmærksomme på grundejere, så vi kan tale personligt med dem.

Jeg er ikke opmærksom på, hvem der ejer hvilket land omkring mig, og jeg undrer mig ofte. Det er godt at vide, hvem vores naboer er 😊

Det, du oplever, er også, hvad mange mennesker oplever, så det er godt, at du taler om det. 'Personlige' problemer kan også være samfundsproblemer.  

Hvad vi gør kan påvirke landmændenes levebrød, og hvad landmændene gør kan påvirke andres levebrød. Vi er alle forbundet.

Sammen håber jeg, at vi kan finde løsninger ❤

Jeg tror, at det er et vigtigt punkt om skræmmeskud mod fuglene i området, især da dette område er beskyttet. 

Kelly

--
Du har modtaget denne besked, fordi du abonnerer på gruppen "Fejø" i Google Grupper.
Hvis du vil ophæve abonnementet på denne gruppe og ikke længere modtage mails fra den, skal du sende en mail til fejoe+un...@googlegroups.com.
Hvis du vil se denne diskussion på nettet, skal du besøge https://groups.google.com/d/msgid/fejoe/1225466142.216364.1617782412333%40mail.yahoo.com.
Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages