23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun!

11 views
Skip to first unread message

Alper Şahin | Genel Başkan

unread,
Apr 23, 2024, 3:30:31 PMApr 23
to yere...@turkmsic.org, ge...@turkmsic.org, Ulusal Yönetim Kurulu
23 Nisan.png
23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türk halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.

Sevgili Türk Tıp Öğrencileri Birliği Gönüllüleri,

Türk milletinin yüce milli şuur ve birlikteliğinin bir ürünü olan ve bizlerin bugünlerde savunuculuğunu yapabildiğimiz her türlü durum için bizlere özgürlük ve serbest düşünce alanı tanıyan, özellikle biz geleceğin hekimlerini manevi donanım yönünden gelişim için teşvik eden ve bunun sürdürülmesini sağlayan, şu anda sahip olduğumuz veya olabildiğimiz her özelliğin temelini oluşturan, bir Türk vatandaşı ve bu yurdun her bir ferdi olarak bireyden topluma doğru birleşen ve güçlenen egemenlik duygusunun en büyük nişanesi Cumhuriyetimiz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere en önemli emanetlerinden biridir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a ayak basması ile başlayan, Türk milletinin de damarlarında akan kudretli kan ile beslenen ve büyüyen Kurtuluş Savaşı; yıllarca süren zorluk ve sıkıntılar arasında boğuşan halkımız için bir umut ışığı ve yol gösterici bir işaretti. Kahramanlığını ve birliğini köklü tarihinde birçok kez kanıtlamış ve kendisine boyun eğdirmeğe çalışan birçok zorlu güce karşı gelmiş halkımızın, bu zorluklarla ve sıkıntılarla dolu sürecin ardından egemenliğe uzanan yolda birçok adım ve inkılap ile ilerlemesi Cumhuriyet'in sağlam temelinin sıkıca dokunmasını sağladı. Ve bizler Türk gençleri için; bu temelin üstünde sağlam bir şekilde yükselmek, Cumhuriyet'in ana koruyucuları olmak öncelikli görevimizdir.

Bizlerin şu anki milli kimliğimizin ak ve pak olarak devam etmesi, bizim kendi milli bilincimizin ve köklü geçmişimizin tam ve net olarak bilinmesine bağlıdır. Bizler geleceğin hekimleri, dünün çocukları, bugünün gençleri, yarının yöneticileri olarak geldiğimiz ve gideceğimiz yeri tereddütsüz ve keskin adımlarla tarif edebilme gücüne sahip olmalıyız. Zamanın koşulları değişse ve hatta aleyhimize dönse bile Cumhuriyetimizin muhakkak varlığının dünkü temeli, bugünkü varlığı ve gelecek teminatı bizlerin bu milli kimliğimize ve buna bağlılığımıza çapalıdır.

"Ey Türk istikbalinin evladı" diyerek hitap ediyor Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bizlere. Bu gençlik ki kendisine "Ben Türk'üm!" diyebilen, hiçbir ayrım ve farklılığı kabul etmeyen her bir bireydir. Ve bu aslında bizlere en asil görev ve sorumluluklardan birini yüklemektedir: Milli İstiklal ve Egemenlik.

Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

Değerli hekim adayları ve Türk Tıp Öğrencileri Birliği gönüllüleri, bizler biliyoruz ki geçmişimizdeki güç ve geleceğimizdeki varlığımız bizlerin elindedir. Bunu sağlayan temel unsurlardan biri olan Cumhuriyetimizin her birimize yüklediği bir vazifedir ki kendimize dönüp bir öz sorgulama yapmalıyız. Yapmalıyız ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere yıllar öncesinden vermek istediği mesajı anlayabilelim ve uygulayabilelim.

19 Mayıs 1919 tarihinde kıvılcımı ateşlenen ve şimdi her birimizin içinde birer alev olarak devam eden milli egemenliğimiz ve cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını saygı, sevgi, minnet ve özlem ile anmaktayız. Ve yine belirtmek isteriz ki onların bize miras olarak bıraktığı ve bizlerin de gelecek nesillere miras olarak bırakması gereken tüm bu milli kimlik ve değerlerimiz için çalışmaya, çabalamaya ve gelişmeye Türk gençleri olarak Atamızın huzurunda söz veriyoruz.

Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir. Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir. Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur. Bağımsızlık, uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır. Dünyada ve dünya milletleri arasında sükun, huzur ve iyi geçim olmazsa, bir millet kendisi için ne yaparsa yapsın, huzurdan mahrumdur.

Her birimizin Cumhuriyet'imizin 100. yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Sevgilerimizle,
Türk Tıp Öğrencileri Birliği Yönetim Kurulu adına,FacebookTwitterYouTubeInstagram
Alper ŞAHİN

Genel Başkan
President of TurkMSIC

Türk Tıp Öğrencileri Birliği | TurkMSIC 
Turkish Medical Students International Committee

www.turkmsic.org 
pres...@turkmsic.orgDisclaimer: The content of this email is confidential and intended for the recipient(s) only. It is strictly forbidden to share any part of this message with any third party, in any platform, without the written consent of the Turkish Medical Students’ International Committee. If you received this message by mistake, please notify the sender, followed by its immediate deletion. 

Feragatname: Bu e-postanın içeriği gizlidir ve yalnızca e-postada adı geçen alıcılara yöneliktir. Bu mesajın herhangi bir bölümünü, herhangi bir üçüncü şahısla, herhangi bir platformda Türk Tıp Öğrencileri Birliği'nin yazılı izni olmadan paylaşmak kesinlikle yasaktır. Bu mesajı yanlışlıkla aldıysanız lütfen göndereni uyarınız ve e-postayı gelen kutunuzdan kalıcı olarak siliniz.

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages