Efendiler, Yarın Cumhuriyeti İlan Edeceğiz! Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

4 views
Skip to first unread message

İnsan Hakları ve Barış Takımı

unread,
Oct 28, 2023, 12:23:00 PM10/28/23
to yere...@turkmsic.org, sc...@turkmsic.org, Zeliha Tayran
29 ekim .png

Değerli Türk Tıp Öğrencileri Birliği Gönüllüleri,

Umarız sağlığınız, huzurunuz ve mutluluğunuz yerindedir; asırlık Cumhuriyetimiz 100. Yıl coşkusu şimdiden sizleri sarmıştır.

Cumhuriyet; yalnızca ülkemizin yönetim şeklinden ibaret değildir. Cumhuriyet, tüm halkın eşit ve hakça yaşadığı; halkın halk ile, birlikte, halk için yönetildiği bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet, toplumdaki herkesin haklarına erişmesi ve ülkede barış ortamı oluşmasının yegane koşuludur. Tam 100 Yıl önce bugün ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ”Efendiler! Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz!” diyerek Türkiye için yepyeni bir geleceği işaret etmiştir. 

29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilen Cumhuriyetimiz, 100 yıldır bu ülkede temel haklar başta olmak üzere tüm insan haklarımızın teminatı olmuştur. Karar merciinin bir kişi, bir gruptan tüm halka verilmesi yalnızca rejimsel bir inkılap değil bir halkın haklarına kavuşmasını sağlayan bir bayramdır.

100 Yıllık Koca Çınar Türkiye Cumhuriyeti; yaşam hakkından eğitim hakkına, sağlık ve tıbbi imkanlara erişim hakkından özgür düşünce hakkına bu topraklarda insan haklarının yeşermesi için can suyu olmuştur. Cumhuriyet, yalnızca Meclis'te değildir. Cumhuriyet her seçim sandığa giderek oy kullanan kadınlarda; her seçimde seçilen bu ülkenin insanlarında; laboratuvarlarda çalışan her bilim insanımızd; Tıbbiye'den mezun olan her gencimizde; Olimpiyatlarda göğsümüzü kabartan her sporcumuzda; Dünya Şampiyonu olan her takımımızda ve dahası özgüvenle öğretmeninin sorusunu cevaplayan minik kız çocuklarının gözlerindeki ışıltıdadır. Cumhuriyet; bu halkın alın teri, gözyaşı ve gülümsemesidir. Cumhuriyet, nazik kalplerin cesaretidir.

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun!

Dileriz ki Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında hiçbir yurttaşımız değerlerinden ötürü ayrımcılığa maruz bırakılmaz; hiçbir yurttaşımız haklarından mahrum kalmaz; Cumhuriyetin bize getirdiği haklardan ve huzurdan en ufak an dahi uzak kalmayız. 

Yılda 365 gün varken neden 29 Ekim?

Fahrettin Altay:
— Paşam, Cumhuriyetimiz'in ilanının 29 Ekim'e denk gelmesi acaba bir tesadüf müdür? 3 gün önce de olabilirdi, 5 gün sonra da olabilirdi.

Mustafa Kemal Atatürk:
— Hatırlarsan Mondros Mütarekesi, 30 Ekim 1918'de imzalanmıştı. Vatan parçalanmış, istilaya uğramıştı! Bundan tam 4 yıl 364 gün sonra Cumhuriyet'i ilan ettik. Bir gün daha olsa beş yıl olacaktı. Beş yıl süren bir esaretin altında olmayı kabul edemezdik. Mondros 30 Ekim'dir, Cumhuriyet 29 Ekim! İşte bu, mazlum bir milletin ahıdır; tarihten silinmek istenen bir milletin cevabıdır.”

Esareti kabul etmeyerek bu halkın bağımsızlığı, hakları ve güzel ülkemizin barışı için mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere herkese minnetle,

Cumhuriyetimizi 2. Yüzyılında ülkemizde barış ve mutluluğun daim olması dileği ile,

İnsan Hakları ve Barış Ulusal Takımı adına,
https://turkmsic.org/
Deniz | Dilanur | Doruktan | Elif | Özlem | Zeliha

İnsan Hakları ve Barış Ulusal Takımı 23'-24'
National Team on Human Rights and Peace 23'-24'

Türk Tıp Öğrencileri Birliği | TurkMSIC 
Turkish Medical Students' International Committee

www.turkmsic.org
no...@turkmsic.org
insanhakl...@turkmsic.org
FacebookTwitterYouTubeInstagram

Feragatname: Bu e-postanın içeriği gizlidir ve yalnızca e-postada adı geçen alıcılara yöneliktir. Bu mesajın herhangi bir bölümünü, herhangi bir üçüncü şahısla, herhangi bir platformda Türk Tıp Öğrencileri Birliği'nin yazılı izni olmadan paylaşmak kesinlikle yasaktır. Bu mesajı yanlışlıkla aldıysanız lütfen göndereni uyarınız ve e-postayı gelen kutunuzdan kalıcı olarak siliniz.

Disclaimer: The content of this email is confidential and intended for the recipient(s) only. It is strictly forbidden to share any part of this message with any third party, in any platform, without a written consent of the Turkish Medical Students’ International Committee. If you received this message by mistake, please notify the sender, followed by its immediate deletion.

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages