A apărut Fedora 9

0 views
Skip to first unread message

Răzvan Sandu

unread,
May 13, 2008, 9:19:38 PM5/13/08
to Lista TIC-Lobby
Bună ziua,


Fedora 9 (nume de cod "Sulphur") este disponibilă începând de azi.

http://fedoraproject.org

Vă recomand să citiţi RELEASE NOTES - îmbunătăţirile faţă de versiunea
anterioară sunt semnificative:

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/f9/en_US/

Pentru cei care doresc doar să testeze fără să instaleze, LiveCD-uri
sunt disponibile aici (interfeţe Gnome şi KDE):

http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/9/Live/i686/Fedora-9-i686-Live.iso
http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/9/Live/i686/Fedora-9-i686-Live-KDE.iso


Numai bine,
Răzvan

Andrei Pascal

unread,
May 14, 2008, 2:30:30 AM5/14/08
to tic-...@googlegroups.com
2008/5/14 Răzvan Sandu <razvan...@zando.ro>:

Bună ziua,

Bună să vă fie inima,

Și dacă NU aveți puțintică răbdare și vreți ceva mai apropiat, iată și propagarea pe mirror-urile din România (iNES, GTS respectiv RoEDU). Mulțumiri celor două organizații și adminilor (Petre Rațiu și Manuel Șubredu, aka rpetre && diablo):

ftp://ftp.ines.lug.ro/fedora/linux/releases/9/
ftp://ftp.gts.lug.ro/fedora/linux/releases/9/

ftp://ftp.iasi.roedu.net/mirrors/fedora.redhat.com/linux/releases/9

Din păcate mirror-ul de la Iași nu este complet, așa că va mai dura o zi - două până să îl puteți accesa. Vă recomand primele două surse (mai ales că cel de la ines s-a făcut cu discuri noi de vreo 2 săptămâni :) )


Numai bine,
Răzvan


idem,

--
Ave

Renato Aranghelovici

unread,
May 14, 2008, 2:52:32 AM5/14/08
to tic-...@googlegroups.com
Si totusi nu am primit raspuns referitor la fonturile si corectitudinea encodingului utilizate de unii pentru scrierea mesajelor cu diacritice...
Am instalat update-ul indicat si continua sa sa randeze aiurea.
Mai mult, nu sunt recunoscute la google translate, desi stiu ca acesta nu este un criteriu.
 
Textul scris de razvan este ok:
"Vă recomand să citiţi RELEASE NOTES - îmbunătăţirile faţă de versiunea anterioară sunt semnificative:"
 
I recommend you read RELEASE NOTES - improvements over the previous version are significant:
 
dar cele ale lui Andrei...
 
"Și dacă NU aveți puțintică răbdare și vreți ceva mai apropiat, iată și propagarea pe mirror-urile din România (iNES, GTS respectiv RoEDU). Mulțumiri celor două organizații și adminilor (Petre Rațiu și Manuel Șubredu, aka rpetre && diablo):"
AND NOT if you have the least patience and intică any of something closer, here is the propagation and mirrors of Romania (iNES, respectively RoEDU GTS). Thank umiri the two organizations and the administrator (Peter Ra year and Manuel AND ubredu, aka rpetre & & diablo):

 


No virus found in this incoming message.
Checked by AVG.
Version: 7.5.524 / Virus Database: 269.23.16 - Release Date: 5/11/2008 12:00 AM

Mircea Sarbu

unread,
May 14, 2008, 3:42:12 AM5/14/08
to tic-...@googlegroups.com
La mine se văd bine amândouă. Dar sunt de acord că problema
diacriticelor persistă. Pe sistemul de la birou (Ubuntu 8.04 - Hardy
Heron) n-am probleme cu diacriticele, dar folosesc varianta incorectă
(cea cu sedile) pentru că am constatat că asta este recunoscută fără
probleme de sistemele Windows (şi există fonturi). În schimb Mac-ul
merge de la mama lui cu varianta corectă, dar am probleme cu lumea
înconjurătoare.

Mircea

> ______________________________________________________________

Reply all
Reply to author
Forward
0 new messages