Kære medlem af Slow Food og abonnent på nyhedsbrevet -
Husk at tilmeldingsfristen til arrangementet om Honning i Maden er den 21. juni!
HONNING I MADENDen 26. juni besøger vi restaurant Saison i Hellerup for at høre om smagsvarianter i honning, smage på forskellige typer af honning og opleve, hvordan honning kan spille en rolle i både det salte og søde køkken. Biavlerne Lene Stiil - som for nyligt udgav bogen "bier og Honning" - og Karin Gutfeldt fortæller om biernes betydning for naturen og om smagen i honningen. Erwin Lauterbach tilberede en tre-retters menu med honning.
Se mere på hjemmesiden: Pris: 350,- for medlemmer, 400,- for ikke-medlemmer.
Tilmelding: Via Billetto senest den 21. juni.SLOW FOOD MADKLUBBENHusk, at det første arrangement i Slow Food Madklubben løber af stabelen den 10. juli klokken 19. Læs mere på hjemmesiden:
http://www.slowfoodcopenhagen.dk/nyheder/slow-food-madklubben/ TERRA MADRE OG SALONE DEL GUSTODen 25–29. oktober afholder Slow Food Terra Madre og Salone del Gusto i Torino under mottoet
mad, der forandrer verden. Læs om de fire delegerede fra de danske Slow Food Convivier og om hvordan du selv kommer med til eventet på hjemmesiden:
http://www.slowfoodcopenhagen.dk/arrangementer/terra-madre-og-salone-del-gusto/På bestyrelsens vegneVenlig hilsen
Mogens Bisgaard
Slow Food København Nordsjælland