--
Tinke
Itse olen tehnyt niin, että olen GPS:llä ottanut trackin talteen
kierretyistä paikoista ja sitten yhdistänyt sen myöhemmin tietokoneella
"automaattisesti" 20D/30D:llä otettuihin kuviin.
Tämän jälkeen kuvien EXIF data sisältää paikkatiedon.
--
Jonkunhan ne huonotkin kuvat täytyy ottaa:
http://www.petrilopia.net/
Voisitko selittää hieman tarkemmin ?
Ohjelmia ?
--
Tinke
On Sun, 01 Jun 2008 15:46:05 GMT, "Tinke" <anon...@anonyymi.com>
wrote:
>> Itse olen tehnyt niin, että olen GPS:llä ottanut trackin talteen
>> kierretyistä paikoista ja sitten yhdistänyt sen myöhemmin tietokoneella
>> "automaattisesti" 20D/30D:llä otettuihin kuviin.
>Voisitko selittää hieman tarkemmin ?
>Ohjelmia ?
Tässä muutama linkki ko. aiheeseen liittyen:
http://www.pinseri.com/2006/07/20/gps-kamera-edullisesti/
http://code.google.com/p/gpicsync/
Itselläni homma on helppoa, kun Nikonin D300 lukee suoraan GPS:stä
infot EXIF tietoihin.
Kannattaa muuten sitten huomioida, että kameran kello ja GPS:n kello
käyvät samaa aikaa jos tuota RoboGEO ohjelmaa hyödyntää.
Itse käytän kaikissa laitteissani UTC aikaa, ei tule sekaannusta onko
ollut kesäaikaa, ruotsin aikaa tms. kun kuvat on otettu tai mitä
milloinkin hommaa teen (QSO:ja lokiin j.n.e.)
Harri
Haa !!!!!
Nyt määkin tajusin.
Eli kännykällä vaan taas vaihteeksi sport trakkeri päälle ja kuvaamaan.
Reissu kun on tehty trakkerista exportia ja vientiä roboegoon...
Jeps. Kops. Tattis.
--
Tinke
Tai jos ei halua sporttrackeriä pyörittää niin löytyy myös GpsTrack
jonka pitäisi hoitaa trackin piirto näppärästi:
http://www.qcontinuum.org/gpstrack/index.htm
Hei toihan on loistava idea! Nykyään melkein aina aikavyöhykkeen tai
kesä/talviaikavaihdoksen jälkeen kameran kello on mulla väärässä ennen
kuin sen huomaa ja EXIF-kellonaikoja joutuu sitten hankalasti
jälkikäteen säätämään.
Ja näin kameran kello on automaattisesti GPS-kellon kanssa samassa ajassa.
--
Aapo
Saman ongelma, mutta jos kamerat laittaa UTC:hen niin ainakin mulla ne
on sitten "väärässä" ajassa lähes aina...
Simo S.