Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Komunikacja z Marsjanami w 1924

7 views
Skip to first unread message

Stanislaw Sidor

unread,
Nov 10, 2009, 4:37:29 PM11/10/09
to
Juz w 1924 roku, podczas opozycji Marsa, oficjalnie rzad USA polecil
astronomom dokonywac nasluchow radiowych nadchodzacych z Czerwonej Planety.
Oto dokument i jego trasc:
---
WASHINGTON-ALASKA MILITARY CABLE AND TELEGRAPH SYSTEM
TELEGRAM

RECEIVED AT 1308 1ST AVENUE, SEATTLE, WASH.

18RD B 78 GOVT DUPE

RD PUGETSOUND WN AUG 22 1924

GOVT COMDT 13 NAV DIST

SEATTLE WN

7021 ALNAVSTA EIGHT NAVY DESIRES COOPERATE ASTRONOMERS WHO BELIEVE POSSIBLE
THAT MARS MAY ATTEMPT COMMUNICATION BY RADIO WAVES WITH THIS PLANET WHILE
THEY ARE NEAR TOGETHER THIS END ALL SHORE RADIO STATIONS WILL ESPECIALLY
NOTE AND REPORT ANY ELECTRICAL PHENOMENON UNUSUAL CHARACTER AND WILL COVER
AS WIDE BAND FREQUENCIES AS POSSIBLE FROM 2400 AUGUST TWENTY FIRST TO 2400
AUGUST TWENTY FOURTH WITHOUT INTERFERRING WITH TRAFFIC 1800

SECNAV WASHN DC

http://www.lettersofnote.com/2009/11/prepare-for-contact.html
---

Czyli SETI ma juz kupe lat! :)))

P.S.
Mam nadzieje, ze komunikacja zostala nawiazana, tylko akta sa nadal scisle
tajne ;)


--
(STS)
Kosmetyka - to nauka o kosmosie kobiety. [Karl Kraus]

Enes

unread,
Nov 10, 2009, 6:00:45 PM11/10/09
to

Gdyby to ode mnie zależało, to detekcją niewykluczonej kosmicznej
inteligencji objąłbym obszar przy kierunku na LMC.

0 new messages