Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Prasówka - zmierzono wielkość fotonu(?)

72 views
Skip to first unread message

Grych

unread,
Sep 20, 2007, 8:07:09 AM9/20/07
to
Z gazety:
http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4500074.html
" Trzej doktoranci z Instytutu Fizyki UMK zmierzyli jako pierwsi na
świecie kształt pojedynczego fotonu w czasie [...] - Większość
mierzonych przez nas fotonów miała kształt obły, długość ok. 45
mikrometrów (to połowa grubości włosa) i podobny kolor wzdłuż całej swej
długości. Ale zdarzały się też w kształcie garbów wielbłąda i długości
65 mikrometrów."

Może ktoś wie o co chodzi? Wiadomo, że to tylko artykuł w prasie
codziennej, ale foton o długości mikrometrów i podobnym kolorze (sic!)
wzdłuż całej swoje długości mocno zastanawia...

--
Grych

Maciek

unread,
Sep 20, 2007, 8:36:57 AM9/20/07
to

Użytkownik "Grych" <gr...@niespamuj-tg.pl> napisał
w wiadomości news:fctnok$72s$1...@news.onet.pl...

>Z gazety:
> http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4500074.html
> " Trzej doktoranci z Instytutu Fizyki UMK zmierzyli jako pierwsi
> na świecie kształt pojedynczego fotonu w czasie [...] - Większość
> mierzonych przez nas fotonów miała kształt obły, długość ok. 45
> mikrometrów (to połowa grubości włosa) i podobny kolor wzdłuż
> całej swej długości. Ale zdarzały się też w kształcie garbów
> wielbłąda i długości 65 mikrometrów."
>
> Może ktoś wie o co chodzi?

W dyskusji pod artykułem:

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=71&w=69241058&a=69306506

internauta podpisany 'kissmygrass' podał link:

http://front.math.ucdavis.edu/0702.4200


Maciek

J.F.

unread,
Sep 20, 2007, 8:43:27 AM9/20/07
to
On Thu, 20 Sep 2007 14:07:09 +0200, Grych wrote:
>http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4500074.html

>
>Może ktoś wie o co chodzi? Wiadomo, że to tylko artykuł w prasie
>codziennej, ale foton o długości mikrometrów i podobnym kolorze (sic!)
>wzdłuż całej swoje długości mocno zastanawia...

Ja tam nie wiem, ale traktujac foton jako paczke falowa mozna sie
pytac o rozklad amplitudy i czestotliwosci w czasie, a wiec na
dlugosci. Na szerokosci zreszta tez.

Pozostaje kwantowe pytanie - czy mozna zmierzyc fragment wlasnosci
jednego fotonu :-)

Interferowali pojedyncze fotony na cienkich warstwach odbijajacych ?

J.


Aleksander Nabagło

unread,
Sep 20, 2007, 9:12:31 AM9/20/07
to
!

Grych wrote:
> Z gazety:
> http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4500074.html
> " Trzej doktoranci z Instytutu Fizyki UMK zmierzyli jako pierwsi na
> świecie kształt pojedynczego fotonu w czasie [...] - Większość
> mierzonych przez nas fotonów miała kształt obły, długość ok. 45
> mikrometrów (to połowa grubości włosa) i podobny kolor wzdłuż całej swej
> długości. Ale zdarzały się też w kształcie garbów wielbłąda i długości
> 65 mikrometrów."

Mieli zabrudzona lupe i sie im niewyrazne
plamu z wielbladami pokojarzyly ...


>
> Może ktoś wie o co chodzi? Wiadomo, że to tylko artykuł w prasie
> codziennej, ale foton o długości mikrometrów i podobnym kolorze (sic!)
> wzdłuż całej swoje długości mocno zastanawia...
>

--
A
.

WM

unread,
Sep 20, 2007, 12:56:44 PM9/20/07
to
Aleksander Nabagło <n...@ap.krakow.pl> napisał(a):
> > Może ktoś wie o co chodzi? Wiadomo, że to tylko artykuł w prasie
> > codziennej, ale foton o długości mikrometrów i podobnym kolorze (sic!)
> > wzdłuż całej swoje długości mocno zastanawia...
> >
>

Tu jest informacja z UMK:

http://aktualnosci.umk.pl/serwis.php?dzial=Aktualnosci&id=20070918130236

WM

--
Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl/usenet/

J.F.

unread,
Sep 20, 2007, 4:40:32 PM9/20/07
to
On Thu, 20 Sep 2007 14:07:09 +0200, Grych wrote:
>Ale zdarzały się też w kształcie garbów wielbłąda i długości
>65 mikrometrów."

A tak swoja droga - czy to moglyby byc dwa fotony ?

J.

Filip Ozimek

unread,
Sep 20, 2007, 6:39:11 PM9/20/07
to
Grych pisze:

> Może ktoś wie o co chodzi? Wiadomo, że to tylko artykuł w prasie
> codziennej, ale foton o długości mikrometrów i podobnym kolorze (sic!)
> wzdłuż całej swoje długości mocno zastanawia...

Wojtek Wasilewski zażartował sobie. A dziennikarz i tak nie wie o co
chodzi, więc to napisał :-)

--
Filip.

Aleksander Nabagło

unread,
Sep 21, 2007, 2:57:43 AM9/21/07
to
!

WM wrote:
> Aleksander Nabagło <n...@ap.krakow.pl> napisał(a):
>>> Może ktoś wie o co chodzi? Wiadomo, że to tylko artykuł w prasie
>>> codziennej, ale foton o długości mikrometrów i podobnym kolorze (sic!)
>>> wzdłuż całej swoje długości mocno zastanawia...
>>>
>
> Tu jest informacja z UMK:
>
> http://aktualnosci.umk.pl/serwis.php?dzial=Aktualnosci&id=20070918130236

Jest tamze:

> długości około 45 mikrometrów (około połowa grubości włosa) i w
> podobnym kolorze wzdłuż całej długości
Aha -- przepuscili foton pojemnik z drobnym,
wilokolorowym proszkiem, pozniej taki upudrowany
45 mikrometrowy fotonik zostal z zaskoczenia oswietlony
z boku wiazka fotonow (0.3 -- 0.7) mikrometrowych;
detekcja rozproszonych fotonow ujawnila ksztalt
badanego fotoniku i jego preferencje barwne ...

czekac tylko jak doniosa o jego preferencjach
seksualnycj lub politycznych !!!

--
A
.

Fizyk

unread,
Sep 22, 2007, 5:24:13 AM9/22/07
to
"Grych":

>
> http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,4500074.html
> " Trzej doktoranci z Instytutu Fizyki UMK zmierzyli jako pierwsi na
> świecie kształt pojedynczego fotonu w czasie [...]"

Niestety, wygląda na to, że Wojciech Wasilewski naopowiadał dziennikarzowi
bzdur. Na UMK _nie_ zmierzono kształtu fotonów. Nie zmierzono, bo jest to
niemożliwe. Nie tylko pojedynczy foton nie ma kształtu, ale nawet nie ma
położenia - nie tylko w sensie naszej niewiedzy gdzie ta pseudocząstka się
znajduje ale nawet jako teoretyczna niemożliwość. Wiąże się to z
niemożliwością skonstruowania funkcji falowej pojedynczego fotonu w
reprezentacji położeniowej [T. D. Newton and E. P. Wigner, Rev. Mod. Phys.
_21_, 400 (1949)].

Niemniej publikacja w Phys. Rev. Letters _99_, 123601 (2007) [
http://arxiv.org/PS_cache/quant-ph/pdf/0702/0702200v1.pdf ] jest poprawna.
Jest podany opis jak zmierzono amplitudę i fazę widmowej macierzy gęstości
pojedynczych fotonów. Chociaż taka macierz daje kompletny opis stanu fotonu
i choć naiwnie można by się podziewać, że trasformata fourierowska takiej
macierzy da nam macierz gęstości w reprezentacji położeniowej, czyli
"kształt fotonu", to tak nie jest - taki krok byłby błędny. Ze wstępu i
zakończenia tej publikacji odnoszę wrażenie, że autorzy chcieli zrobić ten
krok ale być może recenzent zaprotestował.

--
Fizyk

0 new messages