Liwiusz <
lma...@bez.tego.poczta.onet.pl> napisał(a):
> W dniu 2012-05-23 08:41, Robert Ostrowski pisze:
> >
> > I w naszym kraju mozesz legalnie przejeżdżać przez zebrę jesli...
> > 1. opiekujesz się osobą małoletnią poniżej 10 roku życia, która samodzielnie
> > porusza się na rowerze. W tym przypadku jesteście pieszymi.
>
> Nie.
http://www.skierniewice.policja.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=118
CYTAT
--------------
PIESZY
Pieszy to osoba która znajduje się na drodze poza pojazdem. Jest to również
ktoś, kto prowadzi, ciągnie lub pcha rower, motorower, motocykl, wózek
dziecięcy, podręczny lub inwalidzki.
Ktoś, kto porusza się samodzielnie po chodniku na wózku inwalidzkim, na
wrotkach, deskorolkach, hulajnodze, nartach, łyżwach czy sankach jest również
zaliczany do pieszych - podobnie jak dziecko do lat dziesięciu kierujące
rowerem pod opieką osoby dorosłej.
Częścią drogi przeznaczoną do ruchu pieszych jest chodnik.
W przypadku braku chodnika, pieszy powinien korzystać z pobocza, natomiast
jeśli nie ma ani chodnika, ani pobocza - pieszy może iść jezdnią, ale pod
warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca
nadjeżdżającemu pojazdowi. W praktyce oznacza to, że na czas przejazdu pojazdu
zbliżającego się z przeciwka, pieszy powinien opuścić jezdnię.
Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim ("gęsiego"), z tym, że
na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może
iść obok siebie.
Kiedy pieszy musi korzystać z pobocza lub jezdni, jest obowiązany iść lewą
stroną drogi.
W przypadku braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich
pieszy może skorzystać również z drogi (ścieżki) dla rowerów. Pieszy, z
wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi jest obowiązany
ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
-----------------------
KONIEC CYTATU
Odniosę się tylko do ostatniego. Jeśli pieszy ma ustąpić przejazdu rowerzyści
to gdzie wowczas ma zejść...na jezdnię wprost pod koła samochodu...