Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Włączenie CB bez anteny i papugi

243 views
Skip to first unread message

Krzysztof Jędrzejewski

unread,
May 21, 2012, 3:49:37 PM5/21/12
to
Witajcie,

Wiedziałem, że nie wolno, ale mimo to zrobiłem to z nieuwagi (próba
wytłumaczenia się ;)) - podłączyłem CB do zasilania bez podłączonej
anteny i papugi. Na radiu pojawił się napis PL i zgasło. Po
podłączeniu papugi i anteny i ponownym podłączeniu zasilania radio
wariuje. Przelatuje wszystkie kanały i nie nadaje się do użycia. Macie
jakiś pomysł co mogło ulec uszkodzeniu?

Radio: President Johny II ASC.

z góry dzieki!

anacron

unread,
May 21, 2012, 6:24:37 PM5/21/12
to
W dniu 2012-05-21 21:49, Krzysztof Jędrzejewski pisze:
> Witajcie,
>
> Wiedziałem, że nie wolno, ale mimo to zrobiłem to z nieuwagi (próba
> wytłumaczenia się ;)) - podłączyłem CB do zasilania bez podłączonej
> anteny i papugi. Na radiu pojawił się napis PL i zgasło. Po
> podłączeniu papugi i anteny i ponownym podłączeniu zasilania radio
> wariuje. Przelatuje wszystkie kanały i nie nadaje się do użycia. Macie
> jakiś pomysł co mogło ulec uszkodzeniu?

Jedno z drugim nie ma nic wspólnego, brak mikrofonu, to niemożliwość
nadawania, a co za tym idzie spalenia końcówki mocy z powodu braku
anteny. Uszkodzić radio można włączając je bez anteny i wciskając
przycisk TX na mikrofonie.

"Dariusz K. Ładziak"

unread,
May 21, 2012, 7:29:26 PM5/21/12
to
Użytkownik anacron napisał:
Dodajmy że tylko naprawdę marnie skonstruowane radio - standardem przy
konstruowaniu porządnych nadajników ruchomych jest taki dobór
tranzystora końcówki żeby przy zastosowanym zasilaniu i wzbudzeniu
wytrzymał dowolną impedancję wyjściową. Mnie osobiście nie udało się
uszkodzić końcówki 50W na 145 MHz - ot, zapomniało mi się przykręcić
antenę, jechałem sobie, radośnie powoływałem i zdziwiony byłem że nic
nie słychać - tak mniej więcej od Mikołajek do Ostrołęki... Radio działa
do dzisiaj (fakt, to już nie CB).

--
Darek

anacron

unread,
May 21, 2012, 8:05:32 PM5/21/12
to
W dniu 2012-05-22 01:29, "Dariusz K. Ładziak" pisze:
>> Jedno z drugim nie ma nic wspólnego, brak mikrofonu, to niemożliwość
>> nadawania, a co za tym idzie spalenia końcówki mocy z powodu braku
>> anteny. Uszkodzić radio można włączając je bez anteny i wciskając
>> przycisk TX na mikrofonie.
>
> Dodajmy że tylko naprawdę marnie skonstruowane radio - standardem przy
> konstruowaniu porządnych nadajników ruchomych jest taki dobór
> tranzystora końcówki żeby przy zastosowanym zasilaniu i wzbudzeniu
> wytrzymał dowolną impedancję wyjściową.

Wybacz nie będę sprawdzał, wierzę na słowo :) Co prawda nigdy końcówka
mocy mi nie padła, mimo kilkokrotnego włączenia TX bez anteny, ale
uznaję, że miałem szczęście. :)

Paweł Zet

unread,
May 22, 2012, 4:26:24 AM5/22/12
to dariusz...@neostrada.pl
Święta racja! ale co mogą wiedzieć zwykli użytkownicy CB. Ktoś im powiedział że nie wolno To nie wolno!!
0 new messages