Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Pytanie do speca od pieczenia chleba

1 view
Skip to first unread message

Marek

unread,
Oct 21, 2011, 7:57:25 AM10/21/11
to
Witam,

Mam pewien kłopot z chlebem żytnim. Otóż góra chleba zapada się mniej
więcej po 5-10 minutach od momentu rozpoczęcia pieczenia chleba. Chleb robi
się wklęsły u góry. Jest bardzo smaczny lecz tylko estetyka szwankuje.
Przypadkiem udało mi się raz doprowadzić do sytuacji, w której wyszedł
idealnie lecz było to skutkiem jakiegoś niedopatrzenia więc ciężko mi
odtworzyć procedurę. Szczerze mówiąc nie wiem jak gęste ciasto powinno być
aby szacować właściwą ilość składników. Otóż na 800g chleba stosuję:

30g namoczonego siemienia lnianego (100g po namoczeniu)
zakwas (225g mąki 720 i 225g wody)
mąka żytnia 720 - 350g
woda (z solą) 200g

Chleb wyrasata 1h 40min zwiększając swoją objętość ok 3x

Ciasto jest bardzo gęste - gdy wyjmuję mieszadło z miksera, to całość
ciasta oblepia mieszadło (haki) i nie spada.

Marek

unread,
Oct 24, 2011, 2:31:05 PM10/24/11
to
Znalazłem przyczynę - wątek zdezaktualizował się :-)

Fantom

unread,
Jul 6, 2012, 2:59:19 PM7/6/12
to
> Znalazłem przyczynę - wątek zdezaktualizował się :-)

To moze uswiadomisz innych

Fantom

Marek

unread,
Jul 8, 2012, 4:34:24 PM7/8/12
to
Dnia Fri, 6 Jul 2012 20:59:19 +0200, Fantom napisał(a):

>> Znalazłem przyczynę - wątek zdezaktualizował się :-)
>
> To moze uswiadomisz innych
>

Uzupałniam więc obserwacje. Z niedowierzaniem stwierdziłem, że od mąki
zależy aż tyle. Kupiłem mąkę z innego źródła i jest ok. Okazuje się, że
poprzednie źródło ma niestabilną jakość mąki. Z jednej serii chleb udaje
się a z innej nie ma szans.
0 new messages