cos sucho na Grupie...
ale moze ktos zajrzy.
Koledzy moze jest jakis tutorial, albo sugestie, poleglem...
Mam :
Amiga 1200 , dyskiem 3.2GBcaviar, z systemem, chcialem troche
sobie dem powgrywac, udalo sie przenosci poprzez compactflash, jako
'dyskietka'
troche nie wiem sam jak to robilem, bo zapomnialem.
A chcialbym postawic system na CompactFlashu, zrobic ladnie miejsce w
Amidze
na caly czytnik, i zeby przenosci po prostu pliki z peceta..
I jak zrobic zeby postawic na CompactFlashu partycje systemowa, i druga,
zeby widzial
dane takze pecet? albo chociaz trzecia, mniejsza na samo przenoszenie
danych.
Ze wyciagam z Amigi karte CF, wkladam do czytnika, i z powrotem.
Poza tym chcialem troche swoich danych odtworzyc, rysunki, rendery, jakos je
odswiezyc,
wszystko mam na dyskietkach, a tym sposobem bym przeniosl sobie na peceta.
dziekuje za sugestie,
na PPA nie znalazlem za bardzo,
ale za to czytam o nowosciach, chociaz to za duzo jak na moj sprzet.
chociaz jak wspomnialem: 1xA1200 gola, 1xA1200+4mb
/habit
> A chcialbym postawic system na CompactFlashu, zrobic ladnie miejsce w
> Amidze
> na caly czytnik, i zeby przenosci po prostu pliki z peceta..
No to potrzebujesz czytnika CF na PCMCIA. Robi takie na pewno Pretec,
widziałem sam 2 modele, na Allegro jest często.
Normalnie do tego wkładasz kartę CF, formatujesz pod pecetem jako FAT32,
na Ami instalujesz pakiet do obsługi CFa (urządzenie CF0 z małymi
przyległościami).
http://www.ppa.pl/artykul-amiga.600.1200.i.czytnik.kart.compact.flash-1_3_42.html
- krótka instrukcja obsługi.
--
Pozdrawiam,
Damian Karwot damian.karwot (at) gmail kropa com
JabberID: damian.karwot (at) jabster kropa pl
ICQ: 398539334, Tlen: madman1985, GG: 2283138
> Koledzy moze jest jakis tutorial, albo sugestie, poleglem...
> Amiga 1200 , dyskiem 3.2GBcaviar, z systemem, chcialem troche
> A chcialbym postawic system na CompactFlashu, zrobic ladnie miejsce w
> Amidze na caly czytnik, i zeby przenosci po prostu pliki z peceta..
> I jak zrobic zeby postawic na CompactFlashu partycje systemowa, i druga,
> zeby widzial dane takze pecet? albo chociaz trzecia, mniejsza na samo
> przenoszenie danych.
Adapter 2.5" -> CF drogi nie jest. Ostatnio kupiłem taki na dwie karty ale
jeszcze nie sprawdziłem jak to chodzi.
> Ze wyciagam z Amigi karte CF, wkladam do czytnika, i z powrotem.
Kiedyś dawno temu jak jeszcze miałem Amigę jedną z metod było takie
popartycjonowanie dysku, że PC widział go jako swój a Amiga jako swój.
Całość opierała się na fakcie, że RDB nie musi być na początku dysku - tam
umieszczało się MBR i odpowiednio spreparowaną tablicę partycji.
Ale gdzie znaleźć te howto... to ja nie wiem. to 10 lat temu było.
Rozwiązaniem może być następujący układ (najprostsze):
A1200 z adapterem CF wpiętym w złącze 2.5" i jedną kartą (2-4GB karta). Do
tego adapter PCMCIA->CF w złączu PCMCIA i druga karta sformatowana w FAT.
Przepraszam, nie wspomnialem ze juz skompletowalem :
przejsciowke 2.5 -> 3.5 cala -> czynik kart.
Tylko no wlasnie jak sformatowac karte...
Albo moze gdzie znalezc opis FileSysow,
no system zrobie w FFS (dobrze pamietam?),
a ta druga w Fat -> to gdzie znalezc strukture fat?
jeju strasznie nie pamietam , teraz to bym nawet w zyciu
nie napisal wariantowego s:startup-sequence :(
/habit
bardzo dziekuje rowniez za poprzednia pomoc.
MOZE KTOS JESZCZE :)
> bardzo dziekuje rowniez za poprzednia pomoc.
>
> MOZE KTOS JESZCZE :)
Na PPA powinieneś znaleźć jak zrobić dysk którego partycje
będą widoczne w Amidze i PC. Chyba już tylko tego potrzebujesz.
Pozdrawiam
>> A chcialbym postawic system na CompactFlashu, zrobic ladnie miejsce w
>> Amidze
>> na caly czytnik, i zeby przenosci po prostu pliki z peceta..
>
> No to potrzebujesz czytnika CF na PCMCIA. Robi takie na pewno Pretec,
> widziałem sam 2 modele, na Allegro jest często.
> Normalnie do tego wkładasz kartę CF, formatujesz pod pecetem jako FAT32,
> na Ami instalujesz pakiet do obsługi CFa (urządzenie CF0 z małymi
> przyległościami).
>
> http://www.ppa.pl/artykul-amiga.600.1200.i.czytnik.kart.compact.flash-1_3_42.html
> - krótka instrukcja obsługi.
Jako ciekawostka - spokojnie mozemy uzywac takze kombinacji
compactflash.device + FastFileSystem (albo jakikolwiek inny np. PFS czy
SFS).
Dziala wysmienicie.
--
MM
>> I jak zrobic zeby postawic na CompactFlashu partycje systemowa, i druga,
>> zeby widzial dane takze pecet? albo chociaz trzecia, mniejsza na samo
>> przenoszenie danych.
>
> Adapter 2.5" -> CF drogi nie jest. Ostatnio kupiłem taki na dwie karty ale
> jeszcze nie sprawdziłem jak to chodzi.
Jestem swiezo po "zabawie" - podam przyklad ktory wprowadzilem zycie.
Potrzebne rzeczy :
- przejsciowka IDE 2.5" -> 2x CF
- 3x karta CF
- czytnik PCMCIA<>CF Pretec
- czytnik USB CF
- WinUAE lub Linux
Krotko :
- w A600/030 mam 2x CF via przejsciowka (teraz 256MB + 1GB, docelowo
1x4GB), pierwsza karta widoczna jest na starcie zas partycje na drugiej
(uzywam spatchowanego scsi.device, wisi na unit 1) sa montowane recznie
(polecam sofcik GiggleDisk ktory ladnie robi mountliste)
- trzecia karta CF (chwilowo 16GB) jest w czytnik pretec (kombinacja
compactflash.device + FastFileSystem International), konieczne jest
reczne montowanie karty w systemie (ponownie polecam GiggleDisk)
Dane przerzucam z PC/internetu na dwa sposoby (korzystajac z czytnika CF
USB) :
- Linux + affs, najlepsza metoda - wszystko sie ladnie przegrywaj ka
trzeba (nazwy, uprawnienia plikow)
- Windows + WinUAE na ktorym montuje karte jako dysk fizyczny plus
logiczny wolumen bedacy partycja na dysku PCta
Dziala wysmienicie.
Oczywisice mozemy korzystac z compactflash.device i fat95 - ale ja tego
nie uzywam, poniewaz sa problemy z nazwami plikow niestety...
Jako ciekawostka - wyglada na to ze FFS nie radzi sobie z partycjami
wiekszymi niz 8GB... ktos moze to sprawdzal?
--
MM
> Przepraszam, nie wspomnialem ze juz skompletowalem :
> przejsciowke 2.5 -> 3.5 cala -> czynik kart.
>
> Tylko no wlasnie jak sformatowac karte...
> Albo moze gdzie znalezc opis FileSysow,
> no system zrobie w FFS (dobrze pamietam?),
> a ta druga w Fat -> to gdzie znalezc strukture fat?
1. Sciagasz :
http://aminet.net/disk/misc/cfd.lha -> kopiujesz compactflash.device do
DEVS:
http://aminet.net/dev/c/giggledisk.lha -> do tworzenia mountlisty
http://aminet.net/biz/patch/FFS4514p.lha -> patchujesz FFS'a zeby miec
najswiezszego (profilaktycznie sie przy da)
http://aminet.net/disk/misc/fat95.lha -> Fat95 do L:
2. Metoda latwiejsza
- format karty pod PC na fat95
- uruchamiasz giggledisk na compactflash.device, tworzysz mountliste
- montujesz karte CF jako dysk fat95
3. Metoda trudniejsza
- bierzesz HDInstallTools i z flaga device=compactflash.device odpalasz
go i partycjonujesz karte z FFSem
- uzywasz linuxa lub WinUAE do kopiowania danych
I tyle.
Jedna moja uwaga : nie wszystkie karty CF dzialaja poprawnie, dla
przyklad sam sprawdzalem :
16MB Canon - OK
256MB Kingston (Hitachi) - OK
1GB Kingston (costam?) - OK
4GB Platinum - nie dziala
8GB PEEK - nie dziala
16GB Pretec - dziala poprawnie
Pozdrawiam,
--
MM
>> bardzo dziekuje rowniez za poprzednia pomoc.
>>
>> MOZE KTOS JESZCZE :)
>
> Na PPA powinieneś znaleźć jak zrobić dysk którego partycje
> będą widoczne w Amidze i PC. Chyba już tylko tego potrzebujesz.
Patrzac na dzisiejsze ceny kart CF - to jest rzezbienie w g... IMHO nie
ma takiej potrzeby, poprostu skorzystac z jednej lub obu metod jak nam
pasuje - i kupic dwie karty CF. Dzialac musi ;)
--
MM
Wielkie Dzieki !
Super.
/habit
>> Na PPA powinieneś znaleźć jak zrobić dysk którego partycje
>> będą widoczne w Amidze i PC. Chyba już tylko tego potrzebujesz.
>
> Patrzac na dzisiejsze ceny kart CF - to jest rzezbienie w g... IMHO nie
> ma takiej potrzeby, poprostu skorzystac z jednej lub obu metod jak nam
> pasuje - i kupic dwie karty CF. Dzialac musi ;)
Jeśli ten kontroler/przelotka pozwala na użycie dwu kart CF.
Bo jeśli nie to kopiowanie będzie cokolwiek utrudnione.
Pozdrawiam
>>> Na PPA powinieneś znaleźć jak zrobić dysk którego partycje
>>> będą widoczne w Amidze i PC. Chyba już tylko tego potrzebujesz.
>>
>> Patrzac na dzisiejsze ceny kart CF - to jest rzezbienie w g... IMHO
>> nie ma takiej potrzeby, poprostu skorzystac z jednej lub obu metod jak
>> nam pasuje - i kupic dwie karty CF. Dzialac musi ;)
>
> Jeśli ten kontroler/przelotka pozwala na użycie dwu kart CF.
> Bo jeśli nie to kopiowanie będzie cokolwiek utrudnione.
Ale kolega juz ma przejsciowke CF<>PCMCIA i tegoz uzywamy do kopiowania
danych ... i o ile dobrze zrozumialem to Amiga juz ma swoj wlasny dysk w
srodku, tak wiec kwesti 2xCF<>IDE jest kwestia przyszlosciowa zas u mnie
dzialajaca.
--
MM
http://tomski.pecnet.pl/hybryda.htm
To moja dawna stronka gdzie jest jeszcze ten opis.
Pozdrawiam
Tomek