Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

compact flash jako hdd2.5cala

76 views
Skip to first unread message

habit

unread,
Mar 5, 2009, 9:11:23 AM3/5/09
to
witam Szanownych amigowcow?

cos sucho na Grupie...
ale moze ktos zajrzy.

Koledzy moze jest jakis tutorial, albo sugestie, poleglem...

Mam :

Amiga 1200 , dyskiem 3.2GBcaviar, z systemem, chcialem troche
sobie dem powgrywac, udalo sie przenosci poprzez compactflash, jako
'dyskietka'
troche nie wiem sam jak to robilem, bo zapomnialem.

A chcialbym postawic system na CompactFlashu, zrobic ladnie miejsce w
Amidze
na caly czytnik, i zeby przenosci po prostu pliki z peceta..

I jak zrobic zeby postawic na CompactFlashu partycje systemowa, i druga,
zeby widzial
dane takze pecet? albo chociaz trzecia, mniejsza na samo przenoszenie
danych.

Ze wyciagam z Amigi karte CF, wkladam do czytnika, i z powrotem.
Poza tym chcialem troche swoich danych odtworzyc, rysunki, rendery, jakos je
odswiezyc,
wszystko mam na dyskietkach, a tym sposobem bym przeniosl sobie na peceta.

dziekuje za sugestie,
na PPA nie znalazlem za bardzo,
ale za to czytam o nowosciach, chociaz to za duzo jak na moj sprzet.
chociaz jak wspomnialem: 1xA1200 gola, 1xA1200+4mb

/habit


MadMan

unread,
Mar 5, 2009, 9:54:12 AM3/5/09
to
Dnia Thu, 5 Mar 2009 15:11:23 +0100, habit napisał(a):

> A chcialbym postawic system na CompactFlashu, zrobic ladnie miejsce w
> Amidze
> na caly czytnik, i zeby przenosci po prostu pliki z peceta..

No to potrzebujesz czytnika CF na PCMCIA. Robi takie na pewno Pretec,
widziałem sam 2 modele, na Allegro jest często.
Normalnie do tego wkładasz kartę CF, formatujesz pod pecetem jako FAT32,
na Ami instalujesz pakiet do obsługi CFa (urządzenie CF0 z małymi
przyległościami).

http://www.ppa.pl/artykul-amiga.600.1200.i.czytnik.kart.compact.flash-1_3_42.html
- krótka instrukcja obsługi.

--
Pozdrawiam,
Damian Karwot damian.karwot (at) gmail kropa com
JabberID: damian.karwot (at) jabster kropa pl
ICQ: 398539334, Tlen: madman1985, GG: 2283138

Marcin Juszkiewicz

unread,
Mar 5, 2009, 10:40:38 AM3/5/09
to
habit wrote:

> Koledzy moze jest jakis tutorial, albo sugestie, poleglem...

> Amiga 1200 , dyskiem 3.2GBcaviar, z systemem, chcialem troche

> A chcialbym postawic system na CompactFlashu, zrobic ladnie miejsce w


> Amidze na caly czytnik, i zeby przenosci po prostu pliki z peceta..

> I jak zrobic zeby postawic na CompactFlashu partycje systemowa, i druga,
> zeby widzial dane takze pecet? albo chociaz trzecia, mniejsza na samo
> przenoszenie danych.

Adapter 2.5" -> CF drogi nie jest. Ostatnio kupiłem taki na dwie karty ale
jeszcze nie sprawdziłem jak to chodzi.

> Ze wyciagam z Amigi karte CF, wkladam do czytnika, i z powrotem.

Kiedyś dawno temu jak jeszcze miałem Amigę jedną z metod było takie
popartycjonowanie dysku, że PC widział go jako swój a Amiga jako swój.
Całość opierała się na fakcie, że RDB nie musi być na początku dysku - tam
umieszczało się MBR i odpowiednio spreparowaną tablicę partycji.

Ale gdzie znaleźć te howto... to ja nie wiem. to 10 lat temu było.

Rozwiązaniem może być następujący układ (najprostsze):

A1200 z adapterem CF wpiętym w złącze 2.5" i jedną kartą (2-4GB karta). Do
tego adapter PCMCIA->CF w złączu PCMCIA i druga karta sformatowana w FAT.

habit

unread,
Mar 5, 2009, 6:53:30 PM3/5/09
to

>
> Kiedyś dawno temu jak jeszcze miałem Amigę jedną z metod było takie
> popartycjonowanie dysku, że PC widział go jako swój a Amiga jako swój.
> Całość opierała się na fakcie, że RDB nie musi być na początku dysku - tam
> umieszczało się MBR i odpowiednio spreparowaną tablicę partycji.
>
> Ale gdzie znaleźć te howto... to ja nie wiem. to 10 lat temu było.
>
> Rozwiązaniem może być następujący układ (najprostsze):
>
> A1200 z adapterem CF wpiętym w złącze 2.5" i jedną kartą (2-4GB karta). Do
> tego adapter PCMCIA->CF w złączu PCMCIA i druga karta sformatowana w FAT.
>

Przepraszam, nie wspomnialem ze juz skompletowalem :
przejsciowke 2.5 -> 3.5 cala -> czynik kart.

Tylko no wlasnie jak sformatowac karte...
Albo moze gdzie znalezc opis FileSysow,
no system zrobie w FFS (dobrze pamietam?),
a ta druga w Fat -> to gdzie znalezc strukture fat?

jeju strasznie nie pamietam , teraz to bym nawet w zyciu
nie napisal wariantowego s:startup-sequence :(

/habit


bardzo dziekuje rowniez za poprzednia pomoc.

MOZE KTOS JESZCZE :)

RadoslawF

unread,
Mar 6, 2009, 2:17:45 AM3/6/09
to
Dnia 2009-03-06 00:53, Użytkownik habit napisał:

> bardzo dziekuje rowniez za poprzednia pomoc.
>
> MOZE KTOS JESZCZE :)

Na PPA powinieneś znaleźć jak zrobić dysk którego partycje
będą widoczne w Amidze i PC. Chyba już tylko tego potrzebujesz.

Pozdrawiam

Maciej Machacz

unread,
Mar 6, 2009, 4:20:27 AM3/6/09
to
MadMan pisze:

>> A chcialbym postawic system na CompactFlashu, zrobic ladnie miejsce w
>> Amidze
>> na caly czytnik, i zeby przenosci po prostu pliki z peceta..
>
> No to potrzebujesz czytnika CF na PCMCIA. Robi takie na pewno Pretec,
> widziałem sam 2 modele, na Allegro jest często.
> Normalnie do tego wkładasz kartę CF, formatujesz pod pecetem jako FAT32,
> na Ami instalujesz pakiet do obsługi CFa (urządzenie CF0 z małymi
> przyległościami).
>
> http://www.ppa.pl/artykul-amiga.600.1200.i.czytnik.kart.compact.flash-1_3_42.html
> - krótka instrukcja obsługi.

Jako ciekawostka - spokojnie mozemy uzywac takze kombinacji
compactflash.device + FastFileSystem (albo jakikolwiek inny np. PFS czy
SFS).

Dziala wysmienicie.

--
MM

Maciej Machacz

unread,
Mar 6, 2009, 4:28:12 AM3/6/09
to
Marcin Juszkiewicz pisze:

>> I jak zrobic zeby postawic na CompactFlashu partycje systemowa, i druga,
>> zeby widzial dane takze pecet? albo chociaz trzecia, mniejsza na samo
>> przenoszenie danych.
>
> Adapter 2.5" -> CF drogi nie jest. Ostatnio kupiłem taki na dwie karty ale
> jeszcze nie sprawdziłem jak to chodzi.

Jestem swiezo po "zabawie" - podam przyklad ktory wprowadzilem zycie.

Potrzebne rzeczy :

- przejsciowka IDE 2.5" -> 2x CF
- 3x karta CF
- czytnik PCMCIA<>CF Pretec
- czytnik USB CF
- WinUAE lub Linux

Krotko :

- w A600/030 mam 2x CF via przejsciowka (teraz 256MB + 1GB, docelowo
1x4GB), pierwsza karta widoczna jest na starcie zas partycje na drugiej
(uzywam spatchowanego scsi.device, wisi na unit 1) sa montowane recznie
(polecam sofcik GiggleDisk ktory ladnie robi mountliste)
- trzecia karta CF (chwilowo 16GB) jest w czytnik pretec (kombinacja
compactflash.device + FastFileSystem International), konieczne jest
reczne montowanie karty w systemie (ponownie polecam GiggleDisk)

Dane przerzucam z PC/internetu na dwa sposoby (korzystajac z czytnika CF
USB) :

- Linux + affs, najlepsza metoda - wszystko sie ladnie przegrywaj ka
trzeba (nazwy, uprawnienia plikow)
- Windows + WinUAE na ktorym montuje karte jako dysk fizyczny plus
logiczny wolumen bedacy partycja na dysku PCta

Dziala wysmienicie.

Oczywisice mozemy korzystac z compactflash.device i fat95 - ale ja tego
nie uzywam, poniewaz sa problemy z nazwami plikow niestety...

Jako ciekawostka - wyglada na to ze FFS nie radzi sobie z partycjami
wiekszymi niz 8GB... ktos moze to sprawdzal?

--
MM

Maciej Machacz

unread,
Mar 6, 2009, 4:46:02 AM3/6/09
to
habit pisze:

> Przepraszam, nie wspomnialem ze juz skompletowalem :
> przejsciowke 2.5 -> 3.5 cala -> czynik kart.
>
> Tylko no wlasnie jak sformatowac karte...
> Albo moze gdzie znalezc opis FileSysow,
> no system zrobie w FFS (dobrze pamietam?),
> a ta druga w Fat -> to gdzie znalezc strukture fat?

1. Sciagasz :

http://aminet.net/disk/misc/cfd.lha -> kopiujesz compactflash.device do
DEVS:
http://aminet.net/dev/c/giggledisk.lha -> do tworzenia mountlisty
http://aminet.net/biz/patch/FFS4514p.lha -> patchujesz FFS'a zeby miec
najswiezszego (profilaktycznie sie przy da)
http://aminet.net/disk/misc/fat95.lha -> Fat95 do L:

2. Metoda latwiejsza

- format karty pod PC na fat95
- uruchamiasz giggledisk na compactflash.device, tworzysz mountliste
- montujesz karte CF jako dysk fat95

3. Metoda trudniejsza

- bierzesz HDInstallTools i z flaga device=compactflash.device odpalasz
go i partycjonujesz karte z FFSem
- uzywasz linuxa lub WinUAE do kopiowania danych

I tyle.

Jedna moja uwaga : nie wszystkie karty CF dzialaja poprawnie, dla
przyklad sam sprawdzalem :

16MB Canon - OK
256MB Kingston (Hitachi) - OK
1GB Kingston (costam?) - OK
4GB Platinum - nie dziala
8GB PEEK - nie dziala
16GB Pretec - dziala poprawnie

Pozdrawiam,

--
MM

Maciej Machacz

unread,
Mar 6, 2009, 4:47:32 AM3/6/09
to
RadoslawF pisze:

>> bardzo dziekuje rowniez za poprzednia pomoc.
>>
>> MOZE KTOS JESZCZE :)
>
> Na PPA powinieneś znaleźć jak zrobić dysk którego partycje
> będą widoczne w Amidze i PC. Chyba już tylko tego potrzebujesz.

Patrzac na dzisiejsze ceny kart CF - to jest rzezbienie w g... IMHO nie
ma takiej potrzeby, poprostu skorzystac z jednej lub obu metod jak nam
pasuje - i kupic dwie karty CF. Dzialac musi ;)

--
MM

habit

unread,
Mar 6, 2009, 5:13:55 AM3/6/09
to

Użytkownik "Maciej Machacz" <xe...@interia.pl> napisał w wiadomości
news:49b0ecad$1...@news.home.net.pl...

Wielkie Dzieki !
Super.

/habit


RadoslawF

unread,
Mar 6, 2009, 5:26:19 AM3/6/09
to
Dnia 2009-03-06 10:47, Użytkownik Maciej Machacz napisał:


>> Na PPA powinieneś znaleźć jak zrobić dysk którego partycje
>> będą widoczne w Amidze i PC. Chyba już tylko tego potrzebujesz.
>
> Patrzac na dzisiejsze ceny kart CF - to jest rzezbienie w g... IMHO nie
> ma takiej potrzeby, poprostu skorzystac z jednej lub obu metod jak nam
> pasuje - i kupic dwie karty CF. Dzialac musi ;)

Jeśli ten kontroler/przelotka pozwala na użycie dwu kart CF.
Bo jeśli nie to kopiowanie będzie cokolwiek utrudnione.


Pozdrawiam

Maciej Machacz

unread,
Mar 6, 2009, 6:12:35 AM3/6/09
to
RadoslawF pisze:

>>> Na PPA powinieneś znaleźć jak zrobić dysk którego partycje
>>> będą widoczne w Amidze i PC. Chyba już tylko tego potrzebujesz.
>>
>> Patrzac na dzisiejsze ceny kart CF - to jest rzezbienie w g... IMHO
>> nie ma takiej potrzeby, poprostu skorzystac z jednej lub obu metod jak
>> nam pasuje - i kupic dwie karty CF. Dzialac musi ;)
>
> Jeśli ten kontroler/przelotka pozwala na użycie dwu kart CF.
> Bo jeśli nie to kopiowanie będzie cokolwiek utrudnione.

Ale kolega juz ma przejsciowke CF<>PCMCIA i tegoz uzywamy do kopiowania
danych ... i o ile dobrze zrozumialem to Amiga juz ma swoj wlasny dysk w
srodku, tak wiec kwesti 2xCF<>IDE jest kwestia przyszlosciowa zas u mnie
dzialajaca.

--
MM

TOmek

unread,
Jan 4, 2011, 4:54:45 AM1/4/11
to
>
> Adapter 2.5" -> CF drogi nie jest. Ostatnio kupiłem taki na dwie karty ale
> jeszcze nie sprawdziłem jak to chodzi.
>
>> Ze wyciagam z Amigi karte CF, wkladam do czytnika, i z powrotem.
>
> Kiedyś dawno temu jak jeszcze miałem Amigę jedną z metod było takie
> popartycjonowanie dysku, że PC widział go jako swój a Amiga jako swój.
> Całość opierała się na fakcie, że RDB nie musi być na początku dysku - tam
> umieszczało się MBR i odpowiednio spreparowaną tablicę partycji.
>
> Ale gdzie znaleźć te howto... to ja nie wiem. to 10 lat temu było.


http://tomski.pecnet.pl/hybryda.htm
To moja dawna stronka gdzie jest jeszcze ten opis.

Pozdrawiam
Tomek

0 new messages