Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

kontroler SATA I i dysk SSD SATA III

815 views
Skip to first unread message

Żanet Kaleta

unread,
Feb 24, 2012, 10:57:39 AM2/24/12
to
Witam,

mam laptopa TOSHIBA SATELITE A100 z kontrolerem SATA I.
Czy będzie z nim współpracował dysk SSD SATA III , tak, żeby nie
było problemów, czy lepiej kupić SATA II i zapiąć mu zworę ?

Pozdrawiam

Randall_Memphis

unread,
Feb 24, 2012, 2:12:33 PM2/24/12
to
W dniu 2012-02-24 16:57, Żanet Kaleta pisze:
Nie będziesz nic musiał zworkować, nieważne czy to I, II czy III
Natomiast A100 to pewnie XP, a XP i SSD to zawsze nie najlepszy pomysł.

Żanet Kaleta

unread,
Feb 25, 2012, 8:04:29 AM2/25/12
to

Użytkownik "Randall_Memphis" <g...@no-spam.oleg.es> napisał w wiadomości
news:ji8nia$70e$1...@node2.news.atman.pl...
Nie XP, miał viste, ale teraz ma Gentoo.
Chodziło mi o poprawność sprzętową i skoro nie ma problemu to pewnie się
szarpnę na SSD.

Dzięki.


Servant

unread,
Feb 25, 2012, 9:25:38 AM2/25/12
to
Żanet Kaleta <nie.pod...@bo.mnie.spam.moze.zalac.sorki> napisał(a) w wiadomosci do grupy dyskusyjnej

> Chodziło mi o poprawność sprzętową i skoro nie ma problemu

Ja podłączyłem do serwera kontroler SATA I, a do niego wpiąłem
dysk SATA II 1 TB i jądro 2.6.37.6 nie dało rady z takim zestawem.
Niestety, nie zapisałem komunikatów z konsoli, ale z tego co
pamiętam, to były jakieś problemy z rozpoznaniem dysku.
Po ok. 5 minutach bezskutecznej walki (system nie załadował się do końca).
wyłaczyłem sprzęt i wypiąłem dysk. Z samym kontrolerem system
załadował się i działa. Ten kontroler to jakies VIA.
Fragment listingu lspci

--cut---------------------------------------------------
09:0d.0 RAID bus controller: VIA Technologies, Inc. VT6421 IDE RAID Controller (rev 50)
--cut---------------------------------------------------

--
Pozdrawiam
Servant

Krzysztof Halasa

unread,
Feb 25, 2012, 1:17:46 PM2/25/12
to
Servant <fre...@rcs.cy> writes:

> Ja podłączyłem do serwera kontroler SATA I, a do niego wpiąłem
> dysk SATA II 1 TB i jądro 2.6.37.6 nie dało rady z takim zestawem.

Pamiętam że kiedyś z niektorymi kombinacjami karta + dysk (itp.) działy
się takie rzeczy. Stad zworki "150 MB/s" na (starszych) dyskach
(osobiście nie miałem chyba nigdy takiego problemu).

Dodatkowo z kartami VIA były pewne problemy, głównie chyba z szybszymi
urządzeniami (w tym SSD), ale patche, które znalazły się w 2.6.37.x
powinny je likwidować (przynajmniej ja mam takie doświadczenia).
--
Krzysztof Halasa

Żanet Kaleta

unread,
Feb 25, 2012, 2:59:31 PM2/25/12
to

Użytkownik "Krzysztof Halasa" <k...@pm.waw.pl> napisał w wiadomości
news:m3zkc6g...@intrepid.localdomain...
[ciach]

Właśnie o tego typu zajawki mi chodzi, bo niestety za dysk SSD pare zeta
musze wyskoczyc,
dlatego wole sie upewnic, ze nie bede musiec kupowac nowego sprzeta :)

Mam na lapku kontroler INTEL, tylko pytanie: Czy nie bedzie problemow z
kontrolerem SATA I
i SSD SATA III ??????

Randall_Memphis

unread,
Mar 5, 2012, 3:20:44 PM3/5/12
to
W dniu 2012-02-25 20:59, Żanet Kaleta pisze:
Nie, nie będzie.
0 new messages