Witam. Na płycie G mam zainstalowane 4GB pamięci RAM Bios wykrywa mi zainstalowane moduły poprawnie, debian jednak nie... Obsługuje mi tylko maksymalnie 3GB. Co może wywoływać problemy? Dystrybucja to Debian 4.0 z bierzącymi aktualizacjami.
Marecki <marek.zdy...@mzdybel.pl> wrote: > Witam. > Na płycie G mam zainstalowane 4GB pamięci RAM > Bios wykrywa mi zainstalowane moduły poprawnie, debian jednak nie... > Obsługuje mi tylko maksymalnie 3GB. Co może wywoływać problemy? > Dystrybucja to Debian 4.0 z bierzącymi aktualizacjami.
Jeżeli Twój Debian jest 32bit, to zainstaluj kernel z obsługą 64GB pamięci.
On 7 Maj, 12:44, Konrad 'd3viCe' Pióro <q3i...@mnfx.cy> wrote:
> Jeżeli Twój Debian jest 32bit, to zainstaluj kernel z obsługą 64GB > pamięci.
> -- > Konrad 'd3viCe' Pióro
Komputer to AMD athlon 64 z jednym rdzeniem. Czy dobrze rozumiem? W celu poprawnej obsługi 4GB RAMu muszę zainstalować oddzielny kernel z obsługą 64GB, czy też wersję jajka dla 64 bitowej architektury?
mareecki <mzdy...@poczta.wp.pl> wrote: > Komputer to AMD athlon 64 z jednym rdzeniem. > Czy dobrze rozumiem? W celu poprawnej obsługi 4GB RAMu muszę > zainstalować oddzielny kernel z obsługą 64GB, czy też wersję jajka dla > 64 bitowej architektury?
Ja bym się nie pchał w kernel 64bit, gdyż wtedy nie mógłbyś korzystać z modułów, tylko wszystko by musiało być wkompilowane w kernel. Zainstaluj 32bit z obsługą 64GB ramu i to powinno załatwić sprawę.
On 7 Maj, 15:25, Konrad 'd3viCe' Pióro <q3i...@mnfx.cy> wrote:
> On Wed, 7 May 2008 06:10:52 -0700 (PDT) > Ja bym się nie pchał w kernel 64bit, gdyż wtedy nie mógłbyś korzystać z > modułów, tylko wszystko by musiało być wkompilowane w kernel. > Zainstaluj 32bit z obsługą 64GB ramu i to powinno załatwić sprawę.
> -- > Konrad 'd3viCe' Pióro
ok. Apt-em postaram sie zainstalować nowy kernel z obsługą 64GB. dzięki.
> On 7 Maj, 16:18, Rafal Kupka <kup...@kupson.fdns.net> wrote: >> Konrad 'd3viCe' Pióro napisał:
Witam,
>> > Ja bym się nie pchał w kernel 64bit, gdyż wtedy nie mógłbyś korzystać z >> > modułów, tylko wszystko by musiało być wkompilowane w kernel.
>> Nie pisz bzdur.
> Poproszę o rozszerzenie wątku. > Chodzi o problem z modułami w wersji 64bit kernela, czy użycia kernela > 64GB do usunięcia problemu?
Kernel skompilowany na architekturę x86_64 nie ma żadnych problemów z modułami, nie wiem skąd to się Konradowi wzięło.
Problemy z widocznością całej pamięci przy 4G spowodowane są tym że BIOS/chipset musi zostawić poniżej adresu 4G miejsce na (upraszczając) pamięć karty grafiki i innych urządzeń. Więc tak naprawdę reszta RAMu jest pod adresem >4G. Czasami takie przemapowanie trzeba włączyć w BIOSie, czasami chipset tego w ogóle nie potrafi (starsze Intele).
Teraz -- nawet jeśli pamięć jest przemapowana i dostępna powyżej adresu 4G to kernel musi umieć ją jakoś zaadresować. Kernel 32-bitowy musi do tego używać PAE (tak zwana "obsługa 64GB"). Kernel 64-bitowy nie ma tego problemu.
W twoim przypadku, o ile nie jest to problem chipsetu/BIOSu, problem rozwiąże zarówno zainstalowanie kernela 32bit z obsługą PAE jak i zainstalowanie kernela 64bit.
Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Prościej jednak Ci chyba będzie zainstalować ten 32-bitowy kernel z włączoną obsługą PAE.
Pozdrawiam, Kupson -- Great software without the knowledge to run it is pretty useless. (Linux Gazette #1)
Rafal Kupka <kup...@kupson.fdns.net> wrote: > Kernel skompilowany na architekturę x86_64 nie ma żadnych problemów z > modułami, nie wiem skąd to się Konradowi wzięło.
Wyczytałem jakiś czas temu, gdyż też rozważałem przejście na 64 bitowy kernel przy zachowaniu 32 bit userspace. Wycofałem się z tego pomysłu właśnie jak zobaczyłem tą sprawę z modułami, niestety nie jestem teraz w stanie podać linku. No ale jeżeli to jest nieprawda to może zagłębię się ponownie w temat - userspace 32 bit poprawnie ładuje moduły 64 bit?
>> Kernel skompilowany na architekturę x86_64 nie ma żadnych problemów z >> modułami, nie wiem skąd to się Konradowi wzięło.
> Wyczytałem jakiś czas temu, gdyż też rozważałem przejście na 64 bitowy > kernel przy zachowaniu 32 bit userspace. Wycofałem się z tego pomysłu > właśnie jak zobaczyłem tą sprawę z modułami, niestety nie jestem teraz > w stanie podać linku. No ale jeżeli to jest nieprawda to może zagłębię > się ponownie w temat - userspace 32 bit poprawnie ładuje moduły 64 bit?
Z modułami nie było problemów, zdarza się (coraz rzadziej) nie działać pewnym wywołaniom systemowym. Dawniej były problemy z iptables, jakiś czas temu[1] natknąłem się na problem z xfsdumpem. Generalnie to z wersji na wersję jest coraz lepiej i ostatnio nie miałem z niczym (czego używam) problemów. Zresztą rozwiązanie jest dość proste -- zazwyczaj wystarczy statycznie skompilowany program (na x86_64) lub wręcz mały katalog[2] z potrzebnymi programami i bibliotekami w wersji 64-bitowej do którego można zrobić chroot.
Pozdrawiam, Kupson [1] 2.6.20 zdaje się [2] stworzony za pomocą debootstrap -- Great software without the knowledge to run it is pretty useless. (Linux Gazette #1)
Dziękuję kolegom za wyczerpujące informacje :) Zgodnie z informacjami zainstalowałem nowy kernel: 2.6.18-6-686-bigmem Po restarcie mam już cały ram widoczny w systemie. Serdeczne dzięki :)