Mam taki problem:
Posiadam płytę główną Asus P5E z pamięciami Patriot DDR2 Dual Chanel 8GB
800 4-4-4-12. I teraz nie wiem czy czasem płyta ta nie mam problemu z
tymi pamięciami, bo gdy obsadzę tylko dwa gniazda pamięci (co daje 4GB)
to komputer działa stabilnie (testowane programem memtest86+ oraz na
linuksie). Przy dwóch modułach po 2GB wszystko działa dobrze. Problem
się zaczyna gdy obsadzę wszystkie gniazda. Komputer się uruchamia
normalnie, system się wgra, i przez jakiś czas normalnie działa. W
pewnym momencie się zawiesi (głównie podczas odtwarzania filmów w
mplayerze). Czasem też mi się wysypie firefox (chociaż tu akurat nie
wiem czy to problem z pamięciami, ale dzieje się to tylko na tym
komputerze, na innych jest dobrze).
Możecie coś doradzić? Coś ktoś wie na ten temat?
Dzięki!
Zamieniałeś kostki miejscami, czy też te 4 GB na których działa
dobrze cały czas siedzą na swoich miejscach, a Ty jedynie dokładasz
te dwie pozostałe ?
Na ile godzin zapuściłeś memtest ? Jeśli na krótko odpal na minimum
kilka godzin.
Próbowałeś na innym kernelu ? Spróbuj na jednym z nowszych,
skompilowanym przez siebie (z obsługa pamięci 64 GB).
pzdr.
Sławek
Sprawa się ma teraz tak:
Podniosłem napięcie zasilania RAM do 2V. Po włączeniu Memtest86+ przez
półtora godziny nie wyskoczył żaden błąd. Poprzednio po 20 minutach
wyskakiwało momentalnie ponad 1600 błędów.
W innych kwestiach:
- pamięci zamieniałem miejscami
- testowałem je też osobno
- na kompilacji kernela znam się bardzo dobrze i mam skompilowany przez
siebie z obsługą 64GB RAM
Jeśli chodzi o dłuższy test pamięci, to zrobię go jutro. Testowałem je
przez noc, ale po 4GB kilka dni temu i wszystko było dobrze.
Zbyszek.
Może być taki pic, jak z laptopami wkładasz jedną pamięć wszystko gra,
wkładasz kolejną nową już sypie błędami... zamieniasz ją na inną i jest
ok. mogą się nie dogadywać z płytą