Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

[firebird] java i charset

24 views
Skip to first unread message

Piotr Maj

unread,
Oct 20, 2002, 3:58:11 PM10/20/02
to
Witam,

mam problem z połączeniem się z bazą firebird'ową, tak abym mógł odczytywać
dane w ISO8859_2. Wydaje mi się, że wszystko robię zgodnie z prawidłami
sztuki, a jednak nie działa:

System: Linux, Debian 3.0, jądro z serii 2.4
Firebird: 1.0 (najnowszy stabilny, SuperServer)
Baza założona poleceniem:

CREATE DATABASE '/opt/interbase/bazy/testowa.gdb' USER 'test'
DEFAULT CHARACTER SET ISO8859_2;

Łączę się z Javy poleniem (linijka się połamie):

DriverManager.getConnection( "jdbc:firebirdsql:127.0.0.1/3050:
/opt/interbase/bazy/testowa.gdb?lc_ctype=ISO8859_2", "test", "test" );

Efekt:

Problem getting connection: could not get a db connection!

Jeżeli w url'u nie podam lc_ctype to owszem dostaję połączenie, ale
przy próbie odczytu danych z tabel zawierających znaczki w iso dostaję
komunikat, że nie można przekodować danych w tabeli...

Czy ktoś miał podobne problemy? Czy udało się komuś je rozwiązać?
Będę wdzięczny za pomoc.

--
pozdrawiam
-> m@j <- [http://silence.kernelpanic.pl/]

fsol

unread,
Oct 21, 2002, 3:05:02 AM10/21/02
to
Użytkownik "Piotr Maj" <piot...@CUT-IT-OFF.kernelpanic.pl> napisał w wiadomości news:aov1sj$40r$1...@news2.tpi.pl...
> Witam,
[...]
>
> Czy ktoś miał podobne problemy? Czy udało się komuś je rozwiązać?
> Będę wdzięczny za pomoc.

Spróbuj się połączyć bezp. przez Driver,
np. jeżeli korzystasz z Interclienta:

Driver driver = new interbase.interclient.Driver ();
Properties prop = new Properties();
prop.setProperty("user", user);
prop.setProperty("password", password);
prop.setProperty("charSet", "WIN1250" lub "ISO-8859-2"); (ja używam WIN1250)
Connection conn = driver.connect ("jdbc:firebirdsql:127.0.0.1/3050:/opt/interbase/bazy/testowa.gdb", prop);


>
> --
> pozdrawiam
> -> m@j <- [http://silence.kernelpanic.pl/]

pozdr.,
fsol

Piotr Maj

unread,
Oct 21, 2002, 3:31:38 AM10/21/02
to
Dnia Mon, 21 Oct 2002 at 07:05 GMT powiało grozą następującej treści:

> Spróbuj się połączyć bezp. przez Driver,
> np. jeżeli korzystasz z Interclienta:
> Driver driver = new interbase.interclient.Driver ();

Ok, dzieki. Sprobuje, ale o wiele wygodniej byloby paramerty podawac
w url'u... Nie orientujesz sie, czy Firebird w ogole to obsluguje?
Dokumentacja jest dosc skapa w przyklady.

fsol

unread,
Oct 21, 2002, 5:31:00 AM10/21/02
to
Użytkownik "Piotr Maj" <piot...@CUT-IT-OFF.kernelpanic.pl> napisał w wiadomości news:ap0agq$b7v$1...@news.tpi.pl...
> Dnia Mon, 21 Oct 2002 at 07:05 GMT powiało grozą następującej treści:
> > Spróbuj się połączyć bezp. przez Driver,
> > np. jeżeli korzystasz z Interclienta:
> > Driver driver = new interbase.interclient.Driver ();
>
> Ok, dzieki. Sprobuje, ale o wiele wygodniej byloby paramerty podawac
> w url'u... Nie orientujesz sie, czy Firebird w ogole to obsluguje?
> Dokumentacja jest dosc skapa w przyklady.


Dobrze popatrz, wydaje mi się że coś
widziałem na ten temat (w dok. dot. Interclienta!),
paramter to bodajrze char_set,
czyli np.:

URL?param=...&param=...&char_set=WIN1250
0 new messages