Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

"polski" czy "Polski"?

6 views
Skip to first unread message

Staś Małolepszy

unread,
Mar 4, 2009, 2:25:54 AM3/4/09
to
Hej,

Zeby nie było -- znam zasadę "przymiotniki piszemy małą literą".
Zastanawiam się jednak, czy w kontekście strony
https://www-trunk.stage.mozilla.com/en-US/firefox/all.html lub jej nowej
wersji (screenshot:
http://informationisart.com/stas/screenshots/Firefox_web_browser_%7C_International_versions__Get_Firefox_in_your_language-20090304-082227.jpg)
nie powinno się jednak pisać wielkiego "P". Jest to w końcu niezależny
element interfejsu, który funkjonuje samodzielnie, prawie jak zdanie.

Co myślicie?

--stas


--
Staś Małolepszy
Mozilla L10n driver
+48 600462291
+33 643800452

Wojciech Kapusta

unread,
Mar 4, 2009, 3:00:05 AM3/4/09
to Staś Małolepszy, dev-l...@lists.mozilla.org
Staś Małolepszy:

> Zastanawiam się jednak, czy w kontekście strony
> (...) nie powinno się jednak pisać wielkiego "P".

Uważam, że w tym przypadku należy napisać dużą literą. I zgodne z zasadą
tworu zdaniopodobnego i ładniej wygląda. Pozostali też tak powinni zrobić.

Pozdrawiam
Wojciech

Hubert Gajewski

unread,
Mar 4, 2009, 3:02:18 AM3/4/09
to
W dniu 04.03.2009 08:25, Staś Małolepszy pisze:

> Hej,
>
> Zeby nie było -- znam zasadę "przymiotniki piszemy małą literą".
> Zastanawiam się jednak, czy w kontekście strony
> https://www-trunk.stage.mozilla.com/en-US/firefox/all.html lub jej nowej
> wersji (screenshot:
> http://informationisart.com/stas/screenshots/Firefox_web_browser_%7C_International_versions__Get_Firefox_in_your_language-20090304-082227.jpg)
> nie powinno się jednak pisać wielkiego "P". Jest to w końcu niezależny
> element interfejsu, który funkjonuje samodzielnie, prawie jak zdanie.

O ile w starej (obecnej) wersji strony miałem wątpliwości, bo to wygląda
jak dwa wyrazy oddzielone przecinkiem:

"Polish, polski."

to w tej nowej nie mam - tutaj wygląda to na równoważnik zdania
"Polski." Powinno zaczynać się z dużej "P".

Podobnie będzie prawdopodobnie z innymi językami.

--
Hubert Gajewski
Aviary.pl
http://www.aviary.pl

Staś Małolepszy

unread,
Mar 4, 2009, 3:14:10 AM3/4/09
to
Dzięki za opinie. Skomentowałem na razie tutaj:
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=478428#c20. Jak będzie
trzeba, to zgłoszę nowy bug.

Wiktor Wandachowicz

unread,
Mar 5, 2009, 4:07:53 AM3/5/09
to Staś Małolepszy, debian-l1...@lists.debian.org, dev-l...@lists.mozilla.org

> _______________________________________________
> dev-l10n-pl mailing list
> dev-l...@lists.mozilla.org
> https://lists.mozilla.org/listinfo/dev-l10n-pl
>


Problem z określeniem [język] "polski" zamiast "Polski" pojawia się także w
dystrybucjach Linuksa, co widać np. na płycie LiveCD Fedory, ekranie
logowania GDM, w instalatorze Ubuntu itp. miejscach.

Ostatnio włączając Fedorę 10 (potrzebowałem coś naprawić) można było wybrać
przed zalogowaniem język i klawiaturę. Wśród pozostałych możliwości [język]
"polski" i [klawiatura] "polska" zdecydowanie się wyróżniały - moim zdaniem
negatywnie.

Pozdrawiam,
Wiktor Wandachowicz

--
Registered Linux user #390131 (http://counter.li.org)

0 new messages