Искам да се допитам до вас, за един проект, който скоро време ще види бял свят.
Ще пусна до месец-два безплатен web хостинг (cpanel с всичко стандартно в него, работещ с домейн на потребителя). Искам да попитам дали на вас би ви бил полезен такъв проект? Би ли било хубава първоначално да се ползват "покани", за да може да се минимизира броя "лоши хора" регистрирани в системата? Имате ли някакво желание или препоръка, преди да е стартирал проекта?
> Искам да се допитам до вас, за един проект, който скоро време ще види бял > свят.
> Ще пусна до месец-два безплатен web хостинг (cpanel с всичко стандартно в > него, работещ с домейн на потребителя). Искам да попитам дали на вас би ви > бил полезен такъв проект? Би ли било хубава първоначално да се ползват > "покани", за да може да се минимизира броя "лоши хора" регистрирани в > системата? Имате ли някакво желание или препоръка, преди да е стартирал > проекта?
Този хостинг няма да става комерсиален, няма да натрапва да се вземе хостинг от фирма, която го държи или някакъв ексклузивен партньор. Няма да има реклами в хостингите на потребителите.
За една година напред всичко е платено, надявам се да стигне ресурса. Ако не стигне мисля, че мога да взема още 1-2 сървъра.
Имам идея, че проекта може да се самоиздържа с дарения и продажба на малко по-скъпи домейни (но в никакъв случай закупуването на домейните, няма да е обвързано със самото използване на услугата).
P.S. повечето ми познати мисля, че ми хлопа дъската, за да правя такъв проект.
29 октомври 2012, понеделник, 19:02:44 UTC+2, Mario Peshev написа:
>> Искам да се допитам до вас, за един проект, който скоро време ще види бял >> свят.
>> Ще пусна до месец-два безплатен web хостинг (cpanel с всичко стандартно в >> него, работещ с домейн на потребителя). Искам да попитам дали на вас би ви >> бил полезен такъв проект? Би ли било хубава първоначално да се ползват >> "покани", за да може да се минимизира броя "лоши хора" регистрирани в >> системата? Имате ли някакво желание или препоръка, преди да е стартирал >> проекта?
Не виждам начин това да потръгне, освен ако нямаш личен петролен кладенец.
Ако е безплатно и няма някакви абсурдни ограничения от сорта на 16MB RAM и 20MB HDD на човек, не се сещам как ще стане. Ще се наложи да го спреш след няколко месеца и ще ти се качат на главата, че имало реални проекти там (или пък спам ферми, но това е друга хава).
В днешно време да ти хлопа дъската често се оказва предимство.
Аз да попитам - какво точно значи "хостинг за програмисти"? Предполагам няма да е разрешено ползването на хостинга за комерсиални цели, ама някакво друго инфо по въпроса - защо бих искал да го ползвам и за какво бих могъл да го ползвам? Ами ако не съм програмист? :)
Best regards, Petar Velkov
Freelancer / Web Developer ISL Development | Amsterdam KvK 34384335 | VAT/BTW NL413863633B01
Петролен кладенец нямам, но човек все в някакво ходи харчи пари :)
Ограниченията няма да са толкова ниски, но ще ги има. Планирал съм, ако не мога да давам повече пари за нови сървъри, просто да спра новите регистрации/активации и да продължи текущата инфраструктура.
29 октомври 2012, понеделник, 19:20:15 UTC+2, Mario Peshev написа:
> Не виждам начин това да потръгне, освен ако нямаш личен петролен кладенец.
> Ако е безплатно и няма някакви абсурдни ограничения от сорта на 16MB RAM и > 20MB HDD на човек, не се сещам как ще стане. Ще се наложи да го спреш след > няколко месеца и ще ти се качат на главата, че имало реални проекти там > (или пък спам ферми, но това е друга хава).
По принцип идеята е за място на което "младите" да могат да експериментират и творят. Не мисля, че е градивно да се слагат дребнави ограничения, като това да се ползва само за некомерсиални цели - няма да има такова ограничение.
Но това не означава, че може да се пусне торент тракер или порно сайт. Просто казано, да се спазват някакви морални норми и да не се пречи на останалите потребители.
29 октомври 2012, понеделник, 19:21:34 UTC+2, Petar Velkov написа:
> В днешно време да ти хлопа дъската често се оказва предимство.
> Аз да попитам - какво точно значи "хостинг за програмисти"? Предполагам > няма да е разрешено ползването на хостинга за комерсиални цели, ама някакво > друго инфо по въпроса - защо бих искал да го ползвам и за какво бих могъл > да го ползвам? Ами ако не съм програмист? :)
> Best regards, > Petar Velkov
> Freelancer / Web Developer > ISL Development | Amsterdam > KvK 34384335 | VAT/BTW NL413863633B01
> Искам да се допитам до вас, за един проект, който скоро време ще види бял
> свят.
Здрасти,
отговарям ти като програмист, ползващ такива услуги "за програмисти".
> Ще пусна до месец-два безплатен web хостинг (cpanel с всичко стандартно в
> него, работещ с домейн на потребителя). Искам да попитам дали на вас би ви
> бил полезен такъв проект?
Не, защото за сега не виждам с нещо да ме спечелиш. Ето няколко причини:
* има десетки PaaS доставчици, които реално са хостинг за програмисти. Защо ми е да ползвам някой друг? С какво ти си различен/по-добър? Това ще ти е важно да го знаеш и за себе си.
* Много от тези доставчици имат безплатни акаунти с някакви ограничения, но те са напълно достатъчни за малки и средни сайтове. Повече от 6 месеца търкалях проект с БД, CDN прокси, няколко нода работници, и RabbitMQ сървър за 0$ като комбинирах няколко провайдера. Ти какво и колко ще даваш за без пари? И какво и колко срещу пари?
* Лично мен cPanel хич не ме кефи или по-скоро идеята да се логна някъде, за да направя нещо. Да не говорим, че се автоматизира по-трудно. git push + command line инструменти му е майката. Ако нямаш такива иструменти ме губиш тотално. А API ще имаш ли?
> Би ли било хубава първоначално да се ползват
> "покани", за да може да се минимизира броя "лоши хора" регистрирани в
> системата?
Според мен е безсмислено, само ще си намалиш потенциалните потребители, а в началото искаш да се харесаш на всички. Ако потребителите не ги кефи просто сами ще се откажат. Ако се притесняваш да не ти глътнат ресурси виж дали не може просто да им приспиш сайтовете/сървърите когато не са активни.
> Имате ли някакво желание или препоръка, преди да е стартирал
> проекта?
Имам въпрос :). Защо си тръгнал да измисляш топлата вода и да правиш PaaS решение при положение, че има толкова много на пазара. Аз знам за над 60, даже за COBOL. За много от тях ми е трудно да кажа с какво се различават от останалите и защо ги има изобщо. Какво целиш с този проект, особено щом ще му искаш и пари след време?
А какви езици ще хостваш, щом ще е за програмисти?
Подозирам, че някой е твърдял че са луди и hit.bg, които започнаха да дават 15мб на free.hit.bg. Ако не се бяха случили обаче, много по-малко хора днес щяха да се занимават с уеб :)
Пак тъй ми обясняваха и на мен за безплатното място в Уаба, като разправях, че членството не е задължително.
Идеята с поканите не знам дали е уместна. Вероятно ще трябва да измислиш някаква по-дълбога game-концепция, за да има тръпка и зарибявка за хората. Иначе ако е съвсем безплатно нещото, обичайно хората го дискредитират, колкото и да е качествено.
> По принцип идеята е за място на което "младите" да могат да > експериментират и творят. Не мисля, че е градивно да се слагат дребнави > ограничения, като това да се ползва само за некомерсиални цели - няма да > има такова ограничение.
> Но това не означава, че може да се пусне торент тракер или порно сайт. > Просто казано, да се спазват някакви морални норми и да не се пречи на > останалите потребители.
> 29 октомври 2012, понеделник, 19:21:34 UTC+2, Petar Velkov написа:
>> В днешно време да ти хлопа дъската често се оказва предимство.
>> Аз да попитам - какво точно значи "хостинг за програмисти"? Предполагам >> няма да е разрешено ползването на хостинга за комерсиални цели, ама някакво >> друго инфо по въпроса - защо бих искал да го ползвам и за какво бих могъл >> да го ползвам? Ами ако не съм програмист? :)
>> Best regards, >> Petar Velkov
>> Freelancer / Web Developer >> ISL Development | Amsterdam >> KvK 34384335 | VAT/BTW NL413863633B01
> Подозирам, че някой е твърдял че са луди и hit.bg, които започнаха да > дават 15мб на free.hit.bg. Ако не се бяха случили обаче, много по-малко > хора днес щяха да се занимават с уеб :)
> Пак тъй ми обясняваха и на мен за безплатното място в Уаба, като > разправях, че членството не е задължително.
> Идеята с поканите не знам дали е уместна. Вероятно ще трябва да измислиш > някаква по-дълбога game-концепция, за да има тръпка и зарибявка за хората. > Иначе ако е съвсем безплатно нещото, обичайно хората го дискредитират, > колкото и да е качествено.
>> По принцип идеята е за място на което "младите" да могат да >> експериментират и творят. Не мисля, че е градивно да се слагат дребнави >> ограничения, като това да се ползва само за некомерсиални цели - няма да >> има такова ограничение.
>> Но това не означава, че може да се пусне торент тракер или порно сайт. >> Просто казано, да се спазват някакви морални норми и да не се пречи на >> останалите потребители.
>> 29 октомври 2012, понеделник, 19:21:34 UTC+2, Petar Velkov написа:
>>> В днешно време да ти хлопа дъската често се оказва предимство.
>>> Аз да попитам - какво точно значи "хостинг за програмисти"? Предполагам >>> няма да е разрешено ползването на хостинга за комерсиални цели, ама някакво >>> друго инфо по въпроса - защо бих искал да го ползвам и за какво бих могъл >>> да го ползвам? Ами ако не съм програмист? :)
>>> Best regards, >>> Petar Velkov
>>> Freelancer / Web Developer >>> ISL Development | Amsterdam >>> KvK 34384335 | VAT/BTW NL413863633B01
Мен това което би ме притеснявало в подобен хостинг е SLA или колко "надежден" е въпросния хостинг. Например имам един сайт, за който ми предлагаха да го хостват за без пари на един сървър във ФМИ, но времето показа, че там администрацията е мудна, сървърите изчезват и чат-пат нещо заминава на кино и седи така с месеци преди да се хване някой да го оправи, т.е. за сайт който реално се ползва от хора това не е опция, тъй като просто хората ще спрат да го ползват.
Ако можеш да покажеш, че хостинга е надежден може и да ползвам подобна услуга.
> 29 октомври 2012, понеделник, 21:07:23 UTC+2, vloo написа:
>> Подозирам, че някой е твърдял че са луди и hit.bg, които започнаха да >> дават 15мб на free.hit.bg. Ако не се бяха случили обаче, много по-малко хора >> днес щяха да се занимават с уеб :)
>> Пак тъй ми обясняваха и на мен за безплатното място в Уаба, като >> разправях, че членството не е задължително.
>> Идеята с поканите не знам дали е уместна. Вероятно ще трябва да измислиш >> някаква по-дълбога game-концепция, за да има тръпка и зарибявка за хората. >> Иначе ако е съвсем безплатно нещото, обичайно хората го дискредитират, >> колкото и да е качествено.
>>> По принцип идеята е за място на което "младите" да могат да >>> експериментират и творят. Не мисля, че е градивно да се слагат дребнави >>> ограничения, като това да се ползва само за некомерсиални цели - няма да има >>> такова ограничение.
>>> Но това не означава, че може да се пусне торент тракер или порно сайт. >>> Просто казано, да се спазват някакви морални норми и да не се пречи на >>> останалите потребители.
>>> 29 октомври 2012, понеделник, 19:21:34 UTC+2, Petar Velkov написа:
>>>> В днешно време да ти хлопа дъската често се оказва предимство.
>>>> Аз да попитам - какво точно значи "хостинг за програмисти"? Предполагам >>>> няма да е разрешено ползването на хостинга за комерсиални цели, ама някакво >>>> друго инфо по въпроса - защо бих искал да го ползвам и за какво бих могъл да >>>> го ползвам? Ами ако не съм програмист? :)
>>>> Best regards, >>>> Petar Velkov
>>>> Freelancer / Web Developer >>>> ISL Development | Amsterdam >>>> KvK 34384335 | VAT/BTW NL413863633B01
Мисля, че най-адекватно и безпристрастно би могло да се извършва от някой безплатен сървис. Кой? Ако не се лъжа Васил има публичен нагиос, може би ще добави машините?
30 октомври 2012, вторник, 12:01:25 UTC+2, Valentin Mihov написа:
> Мен това което би ме притеснявало в подобен хостинг е SLA или колко > "надежден" е въпросния хостинг. Например имам един сайт, за който ми > предлагаха да го хостват за без пари на един сървър във ФМИ, но > времето показа, че там администрацията е мудна, сървърите изчезват и > чат-пат нещо заминава на кино и седи така с месеци преди да се хване > някой да го оправи, т.е. за сайт който реално се ползва от хора това > не е опция, тъй като просто хората ще спрат да го ползват.
> Ако можеш да покажеш, че хостинга е надежден може и да ползвам подобна > услуга.
> --Вальо
> 2012/10/29 Данчо <y.geo...@gmail.com <javascript:>>: > > Благодаря за ценните съвети :)
> > 29 октомври 2012, понеделник, 21:07:23 UTC+2, vloo написа:
> >> Подозирам, че някой е твърдял че са луди и hit.bg, които започнаха да > >> дават 15мб на free.hit.bg. Ако не се бяха случили обаче, много > по-малко хора > >> днес щяха да се занимават с уеб :)
> >> Пак тъй ми обясняваха и на мен за безплатното място в Уаба, като > >> разправях, че членството не е задължително.
> >> Идеята с поканите не знам дали е уместна. Вероятно ще трябва да измислиш > >> някаква по-дълбога game-концепция, за да има тръпка и зарибявка за > хората. > >> Иначе ако е съвсем безплатно нещото, обичайно хората го дискредитират, > >> колкото и да е качествено.
> >>> По принцип идеята е за място на което "младите" да могат да > >>> експериментират и творят. Не мисля, че е градивно да се слагат дребнави > >>> ограничения, като това да се ползва само за некомерсиални цели - няма > да има > >>> такова ограничение.
> >>> Но това не означава, че може да се пусне торент тракер или порно сайт. > >>> Просто казано, да се спазват някакви морални норми и да не се пречи на > >>> останалите потребители.
> >>> 29 октомври 2012, понеделник, 19:21:34 UTC+2, Petar Velkov написа:
> >>>> В днешно време да ти хлопа дъската често се оказва предимство.
> >>>> Аз да попитам - какво точно значи "хостинг за програмисти"? > Предполагам > >>>> няма да е разрешено ползването на хостинга за комерсиални цели, ама > някакво > >>>> друго инфо по въпроса - защо бих искал да го ползвам и за какво бих > могъл да > >>>> го ползвам? Ами ако не съм програмист? :)
> >>>> Best regards, > >>>> Petar Velkov
> >>>> Freelancer / Web Developer > >>>> ISL Development | Amsterdam > >>>> KvK 34384335 | VAT/BTW NL413863633B01
> Мисля, че най-адекватно и безпристрастно би могло да се извършва от
> някой безплатен сървис. Кой? > Ако не се лъжа Васил има публичен нагиос, може би ще добави машините?
Няма проблем, ще го изговорим и ще пуснем хубавия набор check-ове.
Иначе, по темата за това колко трудно, какво sla и т.н. мога да дам за
пример това, което правя с marla.ludost.net от 5-6-7 години - да се
поддържа една машина с приличен uptime не е особено сложен проблем, дори
и при странните проекти, които се мотаят при мен.
В крайна сметка времето ще покаже дали ще стане или не :)