Van itt egy notebook, elõregyártott vindózzal. 320 GB-os diszkkel.
Disk /dev/sda: 320.0 GB, 320072933376 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 192 1536000 7 HPFS/NTFS
/dev/sda2 192 37639 300793856 7 HPFS/NTFS
/dev/sda3 37639 38914 10240000 7 HPFS/NTFS
A gazdája ideadta, hogy zsugorítsam le kissé a Vistát, és tegyek
fel mellé egy Linuxot. A gondom ott van, hogy nem szabad megrongálnom
a helyreállítóprogramokat tartalmazó két kisebb partíciót.
Mondjuk még csak-csak átméretezem az NTFS-t az sda2-n, hogy legyen hely.
A maradék egy slotba viszont nem tudok külön boot partíciót tenni
és a többit (swap, root, usr,...) pedig LVM-mel kezelni.
A LILO-hoz nem fûlik a fogam, ha lehet. (Az tudna LVM-bõl bootolni.)
Márpedig nem nagyon úszom meg, ha jól látom...
Mit tanácsoltok?
És ha félretesszük a viccet?
g
_________________________________________________
linux lista - li...@mlf.linux.rulez.org
http://mlf2.linux.rulez.org/mailman/listinfo/linux
> Mondjuk még csak-csak átméretezem az NTFS-t az sda2-n, hogy legyen hely.
> A maradék egy slotba viszont nem tudok külön boot partíciót tenni
> és a többit (swap, root, usr,...) pedig LVM-mel kezelni.
> A LILO-hoz nem fűlik a fogam, ha lehet. (Az tudna LVM-ből bootolni.)
> Márpedig nem nagyon úszom meg, ha jól látom...
>
> Mit tanácsoltok?
Kovetelmeny az LVM? Ha nem, akkor telepits mindent szepen 1 particiora,
es hasznalj swapfile-t. Laptopon szerintem ez boven megteszi.
Gabor
--
---------------------------------------------------------
MTA SZTAKI Computer and Automation Research Institute
Hungarian Academy of Sciences
---------------------------------------------------------
GRUB 2 (1.96-tol) tud LVM-rol bootolni, eppen a hetvegen csinaltam egy
pontosan ilyen muveletet (1 particiora helyre LVM, azon a linux tobbi
cucca). En az MBR-be tettem a GRUB-ot, de szerintem tehetned a leendo
sda4-re is a boot flag beallitasa mellett.
>A maradék egy slotba viszont nem tudok külön boot partíciót tenni
>és a többit (swap, root, usr,...) pedig LVM-mel kezelni.
Tedd nyugodtan logikai partíciókra, a grubot az extendedre (igen,
arra!!), aztán havaj.
Nemes Szabolcs
--
This message has been scanned for viruses and
dangerous content by MailScanner, and is
believed to be clean.
In article <2009111010554...@mail.oith.justice.hu>,
"Nemes Szabolcs" <gyo...@mail.datanet.hu> <li...@mlf.linux.rulez.org> writes:
>>A marad=E9k egy slotba viszont nem tudok k=FCl=F6n boot part=EDci=F3t tenni
>>=E9s a t=F6bbit (swap, root, usr,...) pedig LVM-mel kezelni.
>
> Tedd nyugodtan logikai part=EDci=F3kra, a grubot az extendedre (igen,
> arra!!), azt=E1n havaj.
Hmmm... most, hogy belegondolok, egy variációt még nem próbáltam ki.
boot: extended1
LVM: extended2
Kösz!
g
>Hmmm... most, hogy belegondolok, egy variációt még nem próbáltam ki.
>boot: extended1
>LVM: extended2
Nem egészen így gondoltam: az extended az a 'konténer'-partíció (ami a
konkrét esetben az sda4 lesz), a logikaiak pedig (amit írsz) sda5 és
sda6. A telepítésnél pedig a grubot az sda4-re kell tenni, nem az
MBR-be!
Persze mindez csak akkor érdekes, ha érintetlenül kell hagyni az MBR-t.
(Nem tudom, az ilyen recovery-megoldásokat befolyásolná-e, ha
megváltozik.) Ha nem, akkor mehet oda a grub, az összes többi meg
logikaira.
Nemes Szabolcs
--
This message has been scanned for viruses and
dangerous content by MailScanner, and is
believed to be clean.
In article <2009111012264...@mail.oith.justice.hu>,
"Nemes Szabolcs" <gyo...@mail.datanet.hu> <li...@mlf.linux.rulez.org> writes:
>
> On Tue, 10 Nov 2009 11:40:25 +0000 (UTC), Kiss Gabor wrote:
>
>>Hmmm... most, hogy belegondolok, egy vari=E1ci=F3t m=E9g nem pr=F3b=E1ltam=
> ki.
>>boot: extended1
>>LVM: extended2
>
> Nem eg=E9szen =EDgy gondoltam: az extended az a 'kont=E9ner'-part=EDci=F3 (=
> ami a
> konkr=E9t esetben az sda4 lesz), a logikaiak pedig (amit =EDrsz) sda5 =E9s
> sda6. A telep=EDt=E9sn=E9l pedig a grubot az sda4-re kell tenni, nem az
Magam is így gondoltam. Túl tömören fogalmaztam.
g
In article <hdbjf9$nod$1...@turmix.ikk.sztaki.hu>,
ki...@ssg.ki.iif.hu (Kiss Gabor) writes:
> In article <2009111010554...@mail.oith.justice.hu>,
> "Nemes Szabolcs" <gyo...@mail.datanet.hu> <li...@mlf.linux.rulez.org> writes:
>>>A marad=E9k egy slotba viszont nem tudok k=FCl=F6n boot part=EDci=F3t tenni
>>>=E9s a t=F6bbit (swap, root, usr,...) pedig LVM-mel kezelni.
>> >> Tedd nyugodtan logikai part=EDci=F3kra, a grubot az extendedre (igen,
>> arra!!), azt=E1n havaj.
> Hmmm... most, hogy belegondolok, egy variációt még nem próbáltam ki.
> boot: extended1
> LVM: extended2
> Kösz!
Összejött! :-)
Bár a nyüves Vista nem volt hajlandó átméretezni a filesystemet.
(Access denied felkiáltással. Népszerû hiba a Google szerint.)
A Bootit végül megoldotta.
Már fent is van a Debian GRUB-bal, LVM-mel, ami kell.