Google Groups no longer supports new Usenet posts or subscriptions. Historical content remains viewable.
Dismiss

Bavi li se jo¹ tko s galaxy zoo

0 views
Skip to first unread message

umbra

unread,
May 17, 2008, 5:06:34 PM5/17/08
to
ima li tko kakva iskustva, kaj sa tim nasim analizama i t.d.


umbra

unread,
May 17, 2008, 5:11:55 PM5/17/08
to

"umbra" <BEZOVO...@zg.t-com.hr> wrote in message
news:g0nhco$78q$1...@ss408.t-com.hr...

> ima li tko kakva iskustva, kaj sa tim nasim analizama i t.d.
>evo bas nekaj si razmisljam kakva bi bila slika neba bez zvijezda nase
>galaksije. bi li se vidjelo ista ili nista. mozda samo andromeda i sl. ima
>li takva fotomontaza zna li tko.


sova

unread,
May 17, 2008, 8:16:26 PM5/17/08
to

"umbra" <BEZOVO...@zg.t-com.hr> wrote in message
news:g0nhmo$7v7$1...@ss408.t-com.hr...

jesi razmi�ljao o tome kakva bi bila slika neba da �ivimo u magellanovim
oblacima?


umbra

unread,
May 18, 2008, 2:59:03 AM5/18/08
to

"sova" <ako.t...@pitajte.me> wrote in message
news:g0nsgr$rg9$1...@news2.carnet.hr...

>
> "umbra" <BEZOVO...@zg.t-com.hr> wrote in message
> news:g0nhmo$7v7$1...@ss408.t-com.hr...
>>
>> "umbra" <BEZOVO...@zg.t-com.hr> wrote in message
>> news:g0nhco$78q$1...@ss408.t-com.hr...
>>> ima li tko kakva iskustva, kaj sa tim nasim analizama i t.d.
>>>evo bas nekaj si razmisljam kakva bi bila slika neba bez zvijezda nase
>>>galaksije. bi li se vidjelo ista ili nista. mozda samo andromeda i sl.
>>>ima li takva fotomontaza zna li tko.
>>
>>
>
> jesi razmišljao o tome kakva bi bila slika neba da živimo u magellanovim
> oblacima?
>

pa oni su svejedno tu???


Boris Stromar

unread,
May 18, 2008, 3:39:56 AM5/18/08
to
sova, Sun, 18 May 2008 02:16:26 +0200:

> >> ima li tko kakva iskustva, kaj sa tim nasim analizama i t.d.
> >>evo bas nekaj si razmisljam kakva bi bila slika neba bez zvijezda nase
> >>galaksije. bi li se vidjelo ista ili nista. mozda samo andromeda i sl. ima
> >>li takva fotomontaza zna li tko.
> >
> jesi razmi¹ljao o tome kakva bi bila slika neba da ?ivimo u magellanovim
> oblacima?

A kako bi tek izgledalo sa interpunkcijama i recenicama koje imaju subjekt,
predikat i sve ostale vazne cimbenike, to bi bila ludnica...

--
Boris Stromar : AD Infinitum & CDSA member
http://www.astrobobo.net : http://cdsa.blog.hr

umbra

unread,
May 18, 2008, 3:57:25 AM5/18/08
to

"Boris Stromar" <ime.p...@gmail.com> wrote in message
news:MPG.2299fbb5d...@news.t-com.hr...

sova, Sun, 18 May 2008 02:16:26 +0200:
> >> ima li tko kakva iskustva, kaj sa tim nasim analizama i t.d.
> >>evo bas nekaj si razmisljam kakva bi bila slika neba bez zvijezda nase
> >>galaksije. bi li se vidjelo ista ili nista. mozda samo andromeda i sl.
> >>ima
> >>li takva fotomontaza zna li tko.
> >
> jesi razmišljao o tome kakva bi bila slika neba da ?ivimo u magellanovim
> oblacima?

A kako bi tek izgledalo sa interpunkcijama i recenicama koje imaju subjekt,
predikat i sve ostale vazne cimbenike, to bi bila ludnica...

--
Boris Stromar : AD Infinitum & CDSA member
http://www.astrobobo.net : http://cdsa.blog.hr


ja ako neznam odgovor onda barem sutim. ne vidim potrebu za podbadanjem.


sova

unread,
May 18, 2008, 6:40:59 AM5/18/08
to

"Boris Stromar" <ime.p...@gmail.com> wrote in message
news:MPG.2299fbb5d...@news.t-com.hr...
sova, Sun, 18 May 2008 02:16:26 +0200:
> >> ima li tko kakva iskustva, kaj sa tim nasim analizama i t.d.
> >>evo bas nekaj si razmisljam kakva bi bila slika neba bez zvijezda nase
> >>galaksije. bi li se vidjelo ista ili nista. mozda samo andromeda i sl.
> >>ima
> >>li takva fotomontaza zna li tko.
> >
> jesi razmišljao o tome kakva bi bila slika neba da ?ivimo u magellanovim
> oblacima?

> A kako bi tek izgledalo sa interpunkcijama i recenicama > koje imaju
> subjekt,
> predikat i sve ostale vazne cimbenike, to bi bila
> ludnica...


Buduci da se meni obracas lektore, rasclani moju recenicu da vidimo u cemu
je problem. Ja sam u tvojoj ovako jednim pogledom nasao dvije greske, ali
ima li smisla da te zbog toga opominjem?

sova

unread,
May 18, 2008, 7:08:38 AM5/18/08
to

"umbra" <BEZOVO...@zg.t-com.hr> wrote in message
news:g0ok3k$r8p$1...@ss408.t-com.hr...

>>>
>>
>> jesi razmišljao o tome kakva bi bila slika neba da živimo u magellanovim
>> oblacima?
>>
>
> pa oni su svejedno tu???
>

mislio sam na prizor mlijecne staze na nebu


umbra

unread,
May 18, 2008, 7:30:58 AM5/18/08
to

"sova" <ako.t...@pitajte.me> wrote in message
news:g0p2nn$nhe$1...@news2.carnet.hr...

OK, i to bi bilo fino za vidjeti.


Boris Stromar

unread,
May 18, 2008, 4:40:42 PM5/18/08
to
sova, Sun, 18 May 2008 12:40:59 +0200:

> Buduci da se meni obracas lektore, rasclani moju recenicu da vidimo u cemu
> je problem. Ja sam u tvojoj ovako jednim pogledom nasao dvije greske, ali
> ima li smisla da te zbog toga opominjem?

Samo pokusavam shvatiti o cemu se radi u ovom threadu. Krecem od pretpostavke
da bi mi u tome pomogla malo bolja gramatika, no moze biti da sam u krivu.

Davorin Vlahovic

unread,
May 18, 2008, 4:47:04 PM5/18/08
to
On 2008-05-18, umbra <BEZOVO...@zg.t-com.hr> wrote:
>ja ako neznam odgovor onda barem sutim. ne vidim potrebu za podbadanjem.

Vidis, dobro si me podsjetio - molim te, nemoj odgovarati ispod potpisa
jer ti ljudi zbog toga tesko odgovaraju; news klijenti prilikom odgovora
rezu sve ispod oznake da slijedi potpis ("-- ").

Hvala.
--
"A stupid man's report of what a clever man says can never be accurate,
because he unconsciously translates what he hears into something he can
understand." -- Bertrand Russell

Korado Korlevic

unread,
May 18, 2008, 4:54:54 PM5/18/08
to

Lijep pozdrav svima,

Kako sam u guzvi, samo na brzinu:

Krecu prijave za Visnjansku skolu astronomije 2008.
program je prilagodjem srednjoskolcima i veoma motiviranim "osmasima":
http://www.astro.hr/vsa2008/

Za one koji nisu upoznati s tim programom ima vise o tome na
proslim skolama:
http://www.astro.hr/vsa2007/
http://www.astro.hr/vsa2005/
http://forum.sci.hr/viewforum.php?f=10&sid=6e264761f4f8fc013682c1af4689d00b

Korado

Boris Stromar

unread,
May 19, 2008, 1:59:08 AM5/19/08
to
Boris Stromar, Sun, 18 May 2008 22:40:42 +0200:

>
> Samo pokusavam shvatiti o cemu se radi u ovom threadu. Krecem od pretpostavke
> da bi mi u tome pomogla malo bolja gramatika, no moze biti da sam u krivu.

Bas sam naletio na Hubble fotku zvjezdanih skupova u prostoru izmedju M81,
M82 i NGC 3077:

http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2008/02/full/

Veki

unread,
May 19, 2008, 3:22:22 AM5/19/08
to
Boris Stromar wrote:
> Boris Stromar, Sun, 18 May 2008 22:40:42 +0200:
>> Samo pokusavam shvatiti o cemu se radi u ovom threadu. Krecem od pretpostavke
>> da bi mi u tome pomogla malo bolja gramatika, no moze biti da sam u krivu.
>
> Bas sam naletio na Hubble fotku zvjezdanih skupova u prostoru izmedju M81,
> M82 i NGC 3077:
>
> http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2008/02/full/
>

Covjece koji oni negdje imaju pogled! S jedne strane neba M81 a s druge M82!

Boris Stromar

unread,
May 19, 2008, 3:41:28 AM5/19/08
to
Veki, Mon, 19 May 2008 09:22:22 +0200:

> > Bas sam naletio na Hubble fotku zvjezdanih skupova u prostoru izmedju M81,
> > M82 i NGC 3077:
> >
> > http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2008/02/full/
> >
>
> Covjece koji oni negdje imaju pogled! S jedne strane neba M81 a s druge M82!

Da, to bi trebalo biti spektakularno! Jedino sto sumnjam da tamo postoje oci
koje to gledaju buduci da se radi o mladim zvijezdama :) Jedino ako je u
sudaru izletjela i poneka stara zvijezda. Bas me zanima da li se od tamo vidi
Mlijecni put golim okom ;)

Veki

unread,
May 19, 2008, 4:15:35 AM5/19/08
to
Boris Stromar wrote:
> Veki, Mon, 19 May 2008 09:22:22 +0200:
>>> Bas sam naletio na Hubble fotku zvjezdanih skupova u prostoru izmedju M81,
>>> M82 i NGC 3077:
>>>
>>> http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2008/02/full/
>>>
>> Covjece koji oni negdje imaju pogled! S jedne strane neba M81 a s druge M82!
>
> Da, to bi trebalo biti spektakularno! Jedino sto sumnjam da tamo postoje oci
> koje to gledaju buduci da se radi o mladim zvijezdama :) Jedino ako je u
> sudaru izletjela i poneka stara zvijezda. Bas me zanima da li se od tamo vidi
> Mlijecni put golim okom ;)
>

M81 i Mliječni put imaju istu aposlutnu magnitudu, -20.9, tako da je
vjerojatno moguće.

Boris Stromar

unread,
May 19, 2008, 9:40:25 AM5/19/08
to
Veki, Mon, 19 May 2008 10:15:35 +0200:

> >
> > Da, to bi trebalo biti spektakularno! Jedino sto sumnjam da tamo postoje oci
> > koje to gledaju buduci da se radi o mladim zvijezdama :) Jedino ako je u
> > sudaru izletjela i poneka stara zvijezda. Bas me zanima da li se od tamo vidi
> > Mlijecni put golim okom ;)
> >
>
> M81 i Mlijecni put imaju istu aposlutnu magnitudu, -20.9, tako da je
> vjerojatno moguce.

Hm, M81 se navodno vidi, ali jedva jedvice i to sa najtamnijih mjesta na
Zemlji. No mozda bi se Mlijecni put mogao od tamo malo lakse vidjeti obzirom
da nema medjuzvjezdane prasine i plina i ostaloga sto ipak malo smeta. A isto
tako sam nedavnio naletio na informaciju da se u smjeru Velikog medvjeda
prostiru oblaci vodika koji su cak snimljeni sa nekim sirokokutnim
snimkama...pa bi Mlijecni put mogao od tamo biti pola magnitude sjajniji :)
Bubam napamet, naravno...

Veki

unread,
May 19, 2008, 11:10:02 AM5/19/08
to

Te se maglice nesluzbeno zovu Integrated Flux Nebulae.
Ima ovdje njihovih slika.
http://www.galaxyimages.com/UNP_IFNebula.html

Boris Stromar

unread,
May 19, 2008, 12:18:49 PM5/19/08
to
Veki, Mon, 19 May 2008 17:10:02 +0200:

> Te se maglice nesluzbeno zovu Integrated Flux Nebulae.
> Ima ovdje njihovih slika.
> http://www.galaxyimages.com/UNP_IFNebula.html

Bravo, upravo je to to na sto sam bio naletio! Strasno me fasciniraju takve
stvari. Ogromne formacije koje se vrlo tesko otkriju i slabo su popularne u
javnosti.

0 new messages